2017-2018 Yılları Arasında Kripto Para Piyasasında Ayı Sezonunu Tetikleyen Nedenler - Coin Bilgi
Sponsorlu

2017-2018 Yılları Arasında Kripto Para Piyasasında Ayı Sezonunu Tetikleyen Nedenler

coinbilgi

Kripto para yatırımcıları ve tüccarları için hayat, Bitcoin’in 20 bin dolarla tüm zamanların rekorunu kırdığı 2017 yılının Aralık ayının öncesine kadar toz pembeydi. Ancak daha sonra piyasa tıpkı dotcom çılgınlığı gibi rezil bir hal aldı.

Altcoin’ler, 20 bin dolarla tüm zamanların rekorunu kırmaya koşan Bitcoin’in verdiği güvenceyle inanılmaz bir boğa trendi etkisi altına girmişti. Piyasadaki psikolojik alım baskısının da etkisiyle kripto paralar daha önce eşi benzeri görülmemiş bir şekilde değer kazandı. Fakat ardından gelen yaklaşık 16 aylık boğa sezonu tüm Bitcoin ve kripto para eleştirmenlerinin yüzünü güldürdü. Öyle ki kripto paralar bu süreçte yaklaşık %80 değer kaybetti. Belki de 2018 yılında kripto para tarihinde uzun yıllar adından söz ettirecek bir ayı sezonu yaşanmış olabilir.

Bütün yükselişlerde ve düşüşlerde olduğu gibi 2018 yılındaki ayı sezonuna ilişkin pek çok komplo teorisi etrafta dolaşıyor. Ancak ekonomistlerin büyük bir kısmı düşüşün arkasındaki neden konusunda hemfikir: Tether ve Bitfinex’in kripto para piyasasını manipüle etmesi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Bitfinex ve Tether Vakfına yönelik soruşturma başlatması insanlarda kripto para piyasasındaki yükselişlerin yapay bir şekilde tetiklendiği algısını oluşturdu. Kripto paralardan elde edilen vergilerin de birçok ülkede vergilendirilmeye başlanması da piyasaya duyulan güvenin azalmasında etkili oldu. Bunlar ve bunlara benzeyen gelişmelerin etkisiyle kripto para piyasası 2018 yılında deyim yerindeyse dibin dibini gördü.

Boğalar Piyasaya Geri Döndü

2019 yılının Şubat ayında kripto para piyasasında bir yılı aşkın süredir devam eden ayı sezonunun etkisini azalttığı hissedilmeye başladı. Nisan ayında 4.200 ve 5 bin dolarlık psikolojik dirençleri aylar sonra kırmayı başaran Bitcoin Mayıs ayında ise inanılmaz bir performans sergileyerek fiyatını 9 bin dolara kadar arttırdı. Sadece birkaç ay içerisinde Bitcoin’in değerini iki kattan fazla arttırmasıyla kripto para piyasası pozitif bir hava hakim oldu.

Kripto Paraların Geleceği

Kripto paralarda trendin yönünü tahmin etmek piyasanın oldukça volatil olması nedeniyle oldukça zor. Ancak 13.800 dolarla yılın en yüksek seviyesine ulaşan Bitcoin’in 10 bin doların altına gerilemesine rağmen yeniden bu direnci kırmasının piyasayı yeni bir çöküşten kurtardığını söylemek mümkün. Bu süreçte Bitcoin’in piyasa kapitalizasyonu 60 milyar dolarlık çok ciddi bir yükseliş yaşadı.

Yükselişin yeni bir boğa sezonunu tetikleyip tetikleyemeyeceği hakkında konuşmak çok zor ancak kripto paralarda kazanmak isteyen yatırımcıların tercih edebileceği bir yol var: hodl etmek. Sporu sevenler için 1xBit yatırımcılara sermayelerini arttırma fırsatı sunuyor. 1xbit, kullanıcılarına tamamen anonimlik, 20’den fazla kripto para birimiyle para yatırma / çekme kolaylığı ve bonuslar sunuyor.

Coinbilgi.net yazıda geçen bilgilerden ve ilgili ürün ya da hizmetlerle ilgili hasar, kâr-zarar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Coinbilgi.net, yazıda adı geçen şirket, ürün ya da hizmetle ilgili okuyucuların özen göstererek kendi araştırmalarını yapmalarını önerir.

Sponsorlu makaleleriniz için iletisim@coinbilgi.net

coinmag

#Bitcoin, #Blockchain ve kripto paralar hakkında güncel bilgiler, haberler ve analizler | News and analysis about cryptocurrency’s in #Turkish language

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir