• BTC : 49575.08 ₺
  • BCH : 1854.45 ₺
  • ETH : 951.79 ₺
  • LTC : 473.02 ₺
  • XRP : 1.3079 ₺
  • Al/Sat
Haberler

Avrupa Birliği, Blockchain ve Yapay Zeka teknolojileri için 2 milyar dolarlık fon başlatıyor

Avrupa Birliği Yapay Zeka (AI) ve Blockchain teknolojilerde ABD ve Çin’in gerisinde kalmamak amacıyla temel teknolojilere yatırım yapmak için 2 milyar avroluk bir fon başlatacak.

İlk etapta 400 milyon avro

Fonun 2020 yılında bu alanlara yaklaşık 300-400 milyon avro yatırım yapması bekleniyor; bu miktarın 100 milyon avroluk kısmını AB ile Enterprise Incubator Foundation (EIF) ve geri kalanını ise bağımsız girişim sermayesi fonları karşılayacak. AB’nin bu teknolojilere yönelik 2021 planı ise, InvestEU programı kapsamında fonu 1 milyar avrodan 2 milyar avroya çıkarmak.

Rekor yatırıma rağmen geride

Söz konusu yatırım, Avrupa’nın ABD’ye ve Çin’e Blockchain ve Yapay Zeka teknolojilerinde yetişme çabası olarak özetlenebilir.  AB, bu yıl risk sermayesi fonlarına 34 milyar dolarlık rekor yatırım yaptı, ancak bu miktar hala Asya şirketlerine yatırılan miktarın ve ABD’nin yatırımlarının üçte birini oluşturuyor.

Bir önceki yazımız olan Bir Garip Bitcoin ATM'si Soygunu: 3 Bin Dolar Çaldılar Kalan 37 Bin Doları Unuttular, İşte O Anlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Türkiye’nin Yenilikçi Kripto Para Borsası Cryptosa’dan 20 Bitcoin SV Ödüllü Yılbaşı Çekilişi!

 

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

coinmag

#Bitcoin, #Blockchain ve kripto paralar hakkında güncel bilgiler, haberler ve analizler | News and analysis about cryptocurrency’s in #Turkish language

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.