Bitcoin Tarafında Sürprizler Olabilir

Bitcoin fiyatı mayıs ayından bu yana yakın bir fiyat aralığında işlem görüyor

bitcoin-sürpriz

Bitcoin fiyatı mayıs ayından bu yana yakın bir fiyat aralığında işlem görüyor. Ana kripto para birimi iki aylık süreçte bazı düşüş ve yükseliş hareketleri gösterdi ancak yine de seviyesini korumayı başardı. Küresel piyasalar ve ABD borsaları ile olan uyumunun bu fiyat değişimlerinde etkili olduğu düşünülüyor. Ancak uzmanlar bu sabitliğin her an değişebileceği konusunda uyarıyor.

Bitcoin volatility (oynaklık) verileri 2020 yılının en düşük seviyesine ulaştı. Araştırma şirketi Skew tarafından açıklanan son verilere göre, BTC/USD için volatility değerleri haftalık olarak yüzde 30 seviyesine kadar düştü. Verilere göre bu durum Bitcoin için kırılma noktasına bir adım yaklaşıldığı anlamına geliyor.

Bitcoin Büyük Bir Düşüş Görebilir

Bitcoin fiyatı, bir aydan fazla bir süredir 9 bin dolar ila 10 bin dolarlık bir aralıkta değişiklik gösteriyor. Bu fiyat hareketleri ise ana kripto para birimi için giderek daralmaya işaret ediyor. Fiyat oynaklığı verilerini temsil eden Bollinger Bant verileri ise 1 Nisan’dan bu yana en düşük oran olan 0,08’e kadar düşüş yaşadı. Analistler bu durumu kripto para piyasasında artan bir stresin yansıması olarak değerlendiriyor. Artan risk koşulları ve küresel piyasalar, yatırımcıları daha temkinli hale getirmiş olabilir.

Ünlü analist Elixium Crypto ise bu daralmanın büyük bir düşüşe yol açabileceğini düşünenüyor. Konu ile ilgili twitter hesabından açıklamalar yapan analist şu konulara değindi;

“Bitcoin için volatility daralması devam ediyor. Bu durum da son fiyat yükselmesine dikkatli yaklaşılması gerektiği anlamına geliyor. Bitcoin tekrar 9.800 dolar seviyesini aşana kadar fiyat her an olumsuz yönde patlayabilir.”

Daralan Üçgen Kopuşa İşaret Ediyor

Bollinger Band aralığının altında seyreden Bitcoin orada sabitlenmiş gibi görünüyor. Bu durum BTC fiyatını 8.600 dolar ve 8 bin dolar civarındaki destek konumuna geri getirebilir. Fakat bu desteklerde de tutunamazsa, lider kripto para biriminin 6.500 dolar seviyesine kadar inebileceği öngörülüyor. Küresel piyasalar ile olan uyumunu artıran Bitcoin’in artan risk koşullarının da etkisiyle bu olumsuz tabloyu çizmesi ihtimaller arasında bulunuyor.

grafik

 

Grafikte de görüldüğü gibi, Bitcoin simetrik bir üçgen içinde işlem görüyor. Fiyata bakıldığında ise modelin üst ve alt eğilim çizgileri içinde dalgalanması dikkat çekiyor. Üçgen, Bitcoin’in karar süresinin de azaldığına işaret ediyor. Bu da çok yakın bir zaman içinde büyük hareketin başlayacağı anlamına gelebilir.