Biyografi

Bitcoin’in Yaratıcısı Satoshi Nakamoto Kimdir?

Bitcoin'in Yaratıcısı Satoshi Nakamoto Kimdir?

Satoshi Nakamoto, Bitcoin kripto para biriminde kullanılan protokolün yaratıcıları tarafından kullanılan addır. Satoshi Nakamoto adı Bitcoin ile neredeyse eş anlamlı olmasına rağmen, adın temsil ettiği fiziksel kişi asla bulunamamış ve birçok insanın farklı bir kişi veya bir grup insan için bir takma ad olduğuna inanmasına neden olmuştur.

Önemli Not: Satoshi Nakamoto gerçek bir insan olmayabilir! İsim, anonim kalmak isteyen Bitcoin’in yaratıcısı veya yaratıcıları için bir takma ad olabilir.

Bu yazımızda Satoshi Nakamoto’nun Esrarengiz Kişiliği, Satoshi Nakamoto’nun Geçmişi, Gerçek Nakamoto için Olası Adaylar, Satoshi’nin Bitcoin’i gibi başlıklarla detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

Satoshi Nakamoto’nun Esrarengiz Kişiliği

Satoshi Nakamoto, kripto para birimindeki en esrarengiz karakter olarak kabul edilir . Bugüne kadar, ismin tek bir kişiyi mi yoksa bir grup insanı mı ifade ettiği belirsizdir. Bilinen tek şey, Satoshi Nakamoto’nun 2008 yılında kripto para birimlerinin gelişimini hızlandıran bir makale yayınladığıdır.

Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi adlı makalede, eşler arası bir ağın çift ​​harcama sorununa bir çözüm olarak kullanılmasını açıklanmıştır. Dijital bir para biriminin veya token’ın birden fazla işlemde çoğaltılabilmesi sorunu fiziksel bir para biriminde bulunmaz; çünkü fiziksel bir fatura veya coin doğası gereği, tek bir yerde bulunabilir. Fiziksel alanda dijital bir para birimi olmadığından, bir işlemde kullanılması para biriminin bir başkasının elinden alınmasını gerektirmez.

 Önemli Çıkarımlar

Satoshi Nakamoto, orijinal Bitcoin teknik incelemesinde geçen addır ve Bitcoin’i icat eden kişinin tanınan kimliğidir.
Satoshi Nakamoto’nun farklı bir kişi veya Bitcoin’i icat eden kişiler için bir takma isim olması muhtemeldir.
Çift harcama problemiyle mücadele çözümleri, geçmişte dijital para biriminin sahibi tarafından harcanıp harcanmadığını doğrulayacak güvenilir, üçüncü taraf aracıların kullanımını içermekteydi. Çoğu durumda, bankalar gibi üçüncü taraflar, önemli bir risk oluşturmadan işlemleri etkin bir şekilde ele alabilir.

Ancak bu üçüncü taraf üçüncü tarafa güvenilemiyorsa, dolandırıcılık riskiyle sonuçlanır. Üçüncü tarafın kaldırılması ancak işlemlere kriptografi yapılarak gerçekleştirilebilir.

Nakamoto, işlemlere merkezi olmayan bir yaklaşım önerdi ve sonuçta blok zincirlerin yaratılmasında doruğa ulaştı. Bir blok zincirinde bir işlemin zaman damgaları, çalışma kanıtına dayalı olarak önceki zaman damgalarının sonuna eklenir ve değiştirilemeyen tarihsel bir kayıt oluşturur.

İşlemlerin kaydı sistemdeki birçok düğümde dağıtıldığından, kötü bir kişinin defteri kebirleri kendi avantajlarına yeniden yazması için sistemi yeterince kontrol altına alması imkansız değilse bile zordur. Blok zinciri kayıtları güvenli tutulur çünkü bunları tersine çevirmek için gereken hesaplama gücü miktarı küçük ölçekli saldırıları engeller.

Satoshi Nakamoto’nun Geçmişi

Satoshi Nakamoto 2009 yılında yazılımın ilk sürümü üzerinde çalışan Bitcoin’in ilk günlerinde yer aldı. Nakamoto’nun Bitcoin’e katılımı 2010 yılında sona erdi. Nakamoto ile herkesin son yazışması, başka bir Bitcoin geliştiricisine “başka şeylere geçtiğini” söyleyen bir e-posta ile sonlandı.

Gerçek Nakamoto İçin Olası Adaylar

Kripto para birimleri sayı, popülerlik ve şöhret bakımından arttıkça Nakamoto’nun kimliği konusunda önemli spekülasyonlara yol açtı.

Nakamoto’nun kimliği kanıtlanabilir bir kişiye veya kişilere atfedilmemesine rağmen, Nakamoto’nun kontrolü altındaki yaklaşık 1 milyon olduğu düşünülen Bitcoin’lerin değerinin 5 milyar doları aşabileceği tahmin edilmektedir. Mümkün olan maksimum Bitcoin sayısının 21 milyon olduğu göz önüne alındığında, Nakamoto’nun toplam Bitcoin varlıklarının %5’lik hissesi önemli bir piyasa gücüne sahiptir.

Birçok insan “gerçek” Satoshi Nakamoto olarak öne sürülmüştür, ancak hiçbirinin gerçekten Nakamoto olduğu kanıtlanmamıştır.

Dorian Nakamoto

Dorian Nakamoto Kaliforniya’da, Mart 2014’te bir Newsweek makalesinde Leah McGrath Goodman tarafından Bitcoin’in yaratıcısı olarak adlandırılan bir akademisyen ve mühendistir.

Hal Finney

Bitcoin, cypherpunk hareketinin ürünüdür ve bu hareketin temel direklerinden biri 2014 yılında ölen Hal Finney’dir. Finney, lansmandan önce ve sonra Bitcoin topluluğunda aktifti ve Finney, bir işlemde Bitcoin alan ilk kişi oldu.

Nick Szabo

Finney gibi, Szabo da erken dönem bir cypherpunk’tı ve o çevredenbirçok insanla arkadaştı. 2005 yılında, üçüncü tarafların güvenine bağlı olmayacak “Bitgold” adlı dijital para birimini varsaydığı bir blog yazısı yazdı.

Craig Wright

Satoshi Nakamoto’nun arkasındaki kişi olarak aday gösterilen renkli karakterlerden biri, Avustralyalı bir akademisyen ve işadamı olan Craig Wright’dır. Wired ve Gizmodo’daki iki makale Wright’ın Bitcoin’in arkasındaki kişi olabileceğini öne sürdü ancak daha sonraki araştırmalar, ayrıntılı bir aldatmaca olabileceği sonucuna vardı. Yine de hala Bitcoin’in arkasındaki adam olduğunu iddia ediyor.

Satoshi’nin Bitcoin’i

Bitcoin’in blok zincirinin analizi, hangi adreslerin muhtemelen Satoshi Nakamoto olabileceğini bulmaya yardımcı oldu. RSK Labs’ın baş bilim adamı Sergio Demián Lerner’in zincir analizine göre Satoshi’nin 700.000 ila 1 milyon arasında Bitcoin var. Bu adresler 2009 yılında Bitcoin’in başlangıcına kadar uzanıyor. Yıllar boyunca, bazı çok erken adreslerden Bitcoin taşındı ve birçoğu, başka bazı madenciler aktif olsa da, her seferinde bunun Satoshi olup olmadığını tahmin etmeye çalıştı. Şimdiye kadar, bu analiz bu işlemlerin her birinin büyük olasılıkla Satoshi adreslerinden olmadığını ve Bitcoin’in hala uykuda olduğunu göstermiştir.

En son 21 Mayıs 2020’de çeşitli blok zincirleri izleyen ve @whale_alert adı verilen büyük işlemleri bildiren bir twitter hesabı bunu tweetledi:

“40 #BTC (391.055 USD) olası #Satoshi’nin sahip olduğu cüzdandan (2009’dan beri hareketsiz) bilinmeyen cüzdanına aktarıldı. Bu işlemdeki paralar Bitcoin’in varlığının ilk ayında çıkarıldı.”

Bu hemen Twitter’da bir dalgalanmaya neden oldu. @Bitcoin adlı Twitter kullanıcısı bu durumla ilgili “boğa, nötr veya ayı mı olur?” diyen bir anket tweet’i attı. İlk başta düşüş eğilimi vardı. Bir gün sonra, cevaplayanların %34’ü boğa olduğunu, %35.6’sı nötr olduğunu ve %30’u düşüş gösterdiğini söyledi. Blok zinciri üzerindeki göstergeler bunun Satoshi’den başka biri olduğuna işaret etse de, birçok twitter kullanıcısı Satoshi’nin Bitcoin hisselerini sattığında korkmaya başlamış gibi görünüyordu. Korku ve belirsizlikle, bazıları Bitcoin’lerini satıp satmayacaklarını sorarken, bazıları da hemen satabileceklerini söyledi.

Diğerleri, bu adreslerin muhtemelen Satoshi olmadığını ya da satmak için bir borsa yerine başka bir adrese taşınmış olabileceğini açıklamaya çalıştılar. Birçoğu ayrıca Satoshi’nin Bitcoin’i taşımak mı yoksa Bitcoin merkeziyetsiz olduğundan mı satmak istediği ve neden bir kişinin -Satoshi olsun ya da olmasın- eylemlerinin alakalı olması gerektiğinin önemli olduğunu sordu.

Ne olursa olsun, Bitcoin’in fiyatı bu haber çıktıktan hemen sonra %4 düştü ve bu pazarların ne kadar uçucu olduğunu kanıtlamış ve doğru olmasa bile haberlerin bu pazarı sallayabildiğini bir kez daha vurguladı. Ayrıca Bitcoin’in merkeziyetsiz olmasına rağmen, tek bir lider veya kontrol noktası olmadan, topluluğun yaratıcıları ile hala  takıntılı olduğunu, bu kişinin veya kişinin hareketlerinin sistem üzerinde bir miktar kontrole sahip olabileceğini gösterdi.Her hafta, gelen kutunuza harika kripto içerikleri almak için kaydolun.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Yorum Yap