Haberler

Büyük Gün Geldi Çattı: 18 Haziran’daki Libra Lansmanı Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Facebook bir yılı aşkın süredir gizliden gizliye geliştirdiği kripto para birimi Libra‘nın lansmanı yarın gerçekleştirilecek. Sosyal medya devinin son günlerin gündemden düşmeyen kripto para birimi Libra’nın yarın yani 18 Haziran‘da beta sürümüyle piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Facebook’un Kripto Para Birimine Visa, Mastercard ve PayPal Desteği

Projeye ilişkin henüz hiçbir detay paylaşılmamış olsa da Libra çoktan dünyanın en büyük şirketlerinin desteğini arkasına almayı başardı bile. Wall Street Journal‘ın raporuna göre Libra’ya Visa ve Mastercard gibi büyük finans kuruluşları ile PayPal, Uber, Stripe, Booking.com gibi teknoloji devleri destek verecek. Bu şirketlerin her biri Libra’nın gelişimini finanse etmek için yaklaşık 10 milyon dolar yatırım yapacak. Ayrıca bu şirketler Libra’yı Facebook’tan bağımsız olarak yönetecek konsorsiyum, Libra Foundation‘ın bir parçası olacak.


Libra, Bitcoin’i Geride Bırakacak

Facebook’un kripto para birimi, ödeme sürecinde fiyat dalgalanmalarından kaynaklanan tutarsızlıkları ve komplikasyonları önlemek amacıyla sabit bir fiyata sahip olacak şekilde geliştirildi. Facebook’un kripto para biriminin ayrıca 1 trilyon dolarlık piyasa değeriyle sektöre giriş yapacağı iddia ediliyor. Bu da demek oluyor ki stabil kripto para birimi Libra, CoinMarketCap‘te Bitcoin‘i geride bırakarak birinci sıraya oturacak. İlerleyen dönemlerde Libra’dan Bitcoin’e sermaye akışı gerçekleşebilir. Facebook’un Libra projesi için birçok ülkeyle birlikte çalıştığını da belirtmekte fayda var.

Bitcoin gibi kripto para birimlerinin aksine, Libra merkezi bir yapıya sahip olacak ve dağıtık ağlar tarafından değil de bir grup tarafından kontrol edilecek. Facebook’un bu hamlesiyle kripto para piyasasındaki volatilite sorununa bir çözüm getiriyor.

Facebook’un yarınki Libra lansmanına ilişkin en son gelişmeleri anı anına siz değerli okuyucularımıza bildireceğiz. Takipte kalın…

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

coinmag

22 yaşında olan Meliha, üniversiteden mezun olmasının ardından Bitoin'e bir heves ile yatırım yapmaya başladı. İngilizce ve Almanca dil bilgisine sahip olan yazar arkadaşımızın uzmanlık alanı ise altcoinler.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir