• BTC : 49687.63 ₺
  • BCH : 1853.37 ₺
  • ETH : 954.29 ₺
  • LTC : 473.02 ₺
  • XRP : 1.31183 ₺
  • Al/Sat
Bitcoin

Dünyanın İlk Bitcoin Anıtı İnşa Edildi

Slovenya‘nın Kranj şehrinde dünyanın ilk Bitcoin anıtı inşa edildi. Hacim bakımından dünyanın en büyük dijital kripto para birimi Bitcoin’in “B” harfi şeklindeki devasa logosu, şehir merkezine yakın bir meydana yerleştirildi.

Anıtın Slovenya’da inşa edilmesi tesadüf değil!

Yıllardan beri Bitcoin ve kripto para borsalarıyla içli dışlı olan Slovenya, aynı zamanda Bitstamp borsasının da memleketi konumunda. Bilindiği üzere Bitstamp, tüm dünyadan yüzbinlerce yatırımcıya kripto para alım satımı yapma imkânı sunan popüler bir borsa.

Belediye çalışanları tarafından kurulumu gerçekleştirilen metal Bitcoin ‘B’ logosunun yapımını Aleksander Frančeškin ve Selman Čorović üstlendi. Tüm giderler ise Slovenya menşeli teknoloji ve tasarım şirketi 3fs ile Bitstamp borsası tarafından karşılandı.

Bitstamp’ın ana vatanı Slovenya

En eski kripto para borsaları arasında yer alan ve günümüzde de faaliyetlerine devam eden Bitstamp, Bitcoin’in daha da yaygınlaşması ve halk tarafından bilinirliğinin artması için böylesi bir sanatsal çalışmayı finanse etmiş.

Şirketin CEO’su Nejc Kodrič özellikle Bitcoin topluluğunun yakından tanıdığı bir isim. 2011’in Ağustos ayında yine Solvenyalı olan Damijan Merlak‘la birlikte Bitstamp borsasını hayata geçiren ikili, Nisan 2013‘te şirketi önce İngiltere‘ye, 2016‘da ise Luksemburg‘a taşıma kararı aldılar.

Yukarıda yer alan fotoğraf ise Rusya‘nın Yekaterinburg şehrinde çekildi. Nehir kenarına inşa edilen yuvarlak heykellerin üzerine sprey boyayla Bitcoin logosunun işlendiği görülüyor.

Bir önceki yazımız olan Google'daki Bitcoin Aramaları, Bitcoin'in Fiyatıyla Eşzamanlı Düştü başlıklı makalemizde arama, bitcoin ve google hakkında bilgiler verilmektedir.

Türkiye’nin Yenilikçi Kripto Para Borsası Cryptosa’dan 20 Bitcoin SV Ödüllü Yılbaşı Çekilişi!

 

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

coinmag

26 yaşındaki Ramazan, Diyarbakır'da doğup büyümesinin ardından üniversite eğitimini tamamladı. Fransız dili ve edebiyatı mezunu olan yazarımız kripto paralar hakkında oldukça tecrübeli ve genç bir yatırımcı olmasının etkisi ile sitemiz bünyesinde içerikler hazırlıyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.