• BTC : 59054.57 ₺
  • BCH : 2449.55 ₺
  • ETH : 1612.95 ₺
  • LTC : 473.02 ₺
  • XRP : 1.73415 ₺
  • Al/Sat
Haberler

Merkez Bankası’nın Dijital Parasında Huawei İmzası

primexbt

WeCahat kanalı üzerinden 4 Kasım’da yaptığı açıklamada küresel telekomüniskasyon devi Huawei, Çin’in merkez bankası Çin Halk Bankası’nın (PBoC) dijital para araştırma departmanı ile stratejik ortaklığa varıldığını duyurdu. Yapılan açıklamada PBoC başkan vekili Fan Yifei’nin Huawei’nin Shenzhen’deki üssünde imzalanan stratejik ortaklık toplantısına bizzat katıldığı bildirildi.

Geçtiğimiz aylarda Çin’in merkez bankası PBOC, 2014’ten beri geliştirmelerine devam edilen dijital para birimi DCEP’i duyurmuştu. Özellikle Blockchain teknolojisine yönelik son dönemde büyük atılımlarda bulunan Huawei’nin bu ortaklıkla birlikte DCEP’te imzası olacak. Çok kısa bir süre içerisinde piyasaya sürüleceği tahmin edilen DCEP, muhtemelen bir merkez bankası tarafından kullanıma sunulacak ilk dijital para olacak.

Huawei’nin Blockchain Açılımı

Huawei son birkaç yıldır blockchain projeleri üzerinde çok ciddi bir efor sarfediyor. Öyle ki küresel telekomünikasyon devi geride bıraktığımız yılın Nisan ayında, Hyperledger’la birlikte ortak proje Caliper’ı başlatmıştı. Caliper’ın başlatılmasından bir ay sonra ise Hyperledger tabanlı Blockchain platformu Blockchain Service’ı duyurmuştu.

Çin Blockchain Yarışında İpi En Önde Göğüslüyor

2017 yılında finansal teknolojiler çalışmaları için Dijital Para Araştırma Kurumu’nu başlattığını duyuran Çin, özellikle son birkaç yılda Blockchain atılımlarıyla ipi en önde gögüsleyen ülke konumunda. Öyle ki Devlet başkanı Xi Jinping’in geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalardan da anlaşıldığı üzere Çin, dağıtık defter teknolojileri konusunda liderliği hiçbir ülkeye kaptırmamaya kararlı.

Dünün Öne Çıkan Gelişmeleri:

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Bir önceki yazımız olan Stellar Bombayı Patlattı 55 Milyar Token Yaktı: XLM Fiyatı %25'i Aşkın Değer Kazandı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

coinmag

#Bitcoin, #Blockchain ve kripto paralar hakkında güncel bilgiler, haberler ve analizler | News and analysis about cryptocurrency’s in #Turkish language

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.