Takip Edin

Röportaj

Röportaj: Selcoin’den Libra, Bakkt ve Blok Ödülü Yarılanmalarına İlişkin Önemli Açıklamalar

Yayınlanma tarihi

-

Türk kripto para topluluğunun önde gelen isimlerinden Selcoin, Coinbilgi.net‘e konuk oldu. Ünlü analist, önümüzdeki günlerde kripto para piyasasını önemli ölçüde etkileyebilme potansiyeline sahip gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu.

Selcoin’e Facebook‘un önümüzdeki günlerde lansmanını gerçekleştireceği Libra ve Ağustos ayında faaliyete geçeceği duyurulan Bakkt hakkında sorular yönelttik. Ayrıca Litecoin ve Bitcoin‘deki blok ödülü yarılanmalarına ilişkin fikirlerini sorduk. Selcoin’in Coinbilgi.net‘e verdiği ropörtaj siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz. Daha fazlası için bizi takip etmeye devam edin. Keyifli okumalar…

 1-) Facebook’un 18 Haziran’da lansmanını gerçekleştireceği stabil kripto para birimi hakkında ne düşünüyorsunuz, olası senaryolar neler? Bu durum uzun vadede kripto para piyasasını ve Bitcoin’i nasıl etkiler?

Selcoin: Bu lansman sayesinde kripto para sektörünün dolaylı reklamı yapılmış olacak. Yeni insanların kripto para almasına vesile olacak. Piyasaya hareket getireceğine inanıyorum. Facebook, Whatsapp, Instagram gibi güçlü mecraları elinde bulunduran bir gücün, kripto para çıkarması elbette toplumun büyük kesiminde merak uyandıracaktır. Lakin kitle benimsenmesi önemli. İnsanlar benimseyecek mi onu göreceğiz.

Zuckerberg bu hamle ile Bitcoin’e değil bankalara rakip olacak bir ürün ortaya çıkarıyor bana göre. Zira başarılı bir ürün olur ise çok büyük bir fon ortaya çıkacak. Akıllı sözleşmeler kullanılarak peer to peer lending yapılabilir. Yani mevduatınızın faizini alabilirsiniz. ya da kredi kullanabilirsiniz..

2-) Facebook’un çıkaracağı kripto para birimine Visa, Mastercard, Ebay, Vodafone, Paypal gibi dünya devleri neden destek veriyor olabilir?

Selcoin: İlk soruya verdiğim cevaplardaki ihtimalleri değerlendirdiğinizde Libra direkt olarak bankalar için büyük bir tehdit haline geliyor. Mastercard, Visa ve Paypal desteği olduğu konuşuluyor. Klasik bankacılığı ölüşüne şahit olacağız. Bu hamle gerçek anlamda dijital bankacılığın miladı olacak.

3-) Bakkt nihayet fiziki Bitcoin vadeli işlemleri için kullanıcı kabul testlerine başlıyor. Bu durumun Bitcoin’e kısa ve uzun vadeli etkileri ne olur? Bakkt, Wall Street’in Bitcoin’i kontrol altına alma girişimi mi?

Selcoin: Bitcoin $3.400 bandında iken; siz satarken Wall Street alıyor demiştim. Bunlar onlar. Fiziki olarak doldurdular çantalarını ve piyasaya fomo yaşatıyorlar. Kısa vadede elbette ciddi yükseliş. Sonrasında da düzeltme olması olası. Çünkü; buy the rumor sell the news.. Vadeli işlemler başlayınca haber satılır. Lakin son dönemde güzel haber çok. Libra projesi ortaya çıktı ve white paper’ı okumadan piyasaya etkisini uzun soluklu olarak ifade etmek güç.

4-) Litecoin blok ödülü yarılanmasına iki aydan daha kısa bir süre kaldı. Sizce Litecoin’deki fiyatlanma yeterli doygunluğa ulaştı mı?

Selcoin: Halving nedeniyle Litecoin alanlar yavaş yavaş satmaya başladılar. Halving tarihinden sonra yükselişin devam etmesi olası. Bitcoin’i takip eden küçük kardeşi.

5-) 2020 yılının Mayıs ayında gerçekleşecek Bitcoin blok ödülü yarılanmasının etkisiyle Bitcoin’de yeni bir ATH görmemimiz mümkün mü? Sizin Bitcoin blok ödülü yarılanması hakkındaki düşünceleriniz nedir?

Selcoin: Bitcoin halving fiyatlamasının 2019 sonlarına doğru başlayacağını öngörüyorum. 2020 yılında 60 bin dolar bandına kadar uzanan ciddi bir fomo yaşayabiliriz. Bu öngörümü son 1 yıldır sürekli yazıyorum.

Bizi kırmadığınız için teşekkür ederiz. Bu keyifli röportajı yayımlamak için sabırsızlanıyoruz…

Selcoin: Coinbilgi ekibine teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

22 yaşında olan Meliha, üniversiteden mezun olmasının ardından Bitoin'e bir heves ile yatırım yapmaya başladı. İngilizce ve Almanca dil bilgisine sahip olan yazar arkadaşımızın uzmanlık alanı ise altcoinler.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Bitcointalk

    17 Haziran 2019 at 11:39

    Bu adamı diğer fenomenlerden çok ayrı bir yerde tutuyorum hatta uzun zamandır tek takip ettiğim fenomen diyebilirim. Özellikle 2019 yılı içerisinde yaptığı bitcoin ve dolar/tl analizlerini en baba analizciler bile yapamadı, adamın söyledikleri neredeyse birebir çıktı son altı aydır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Röportaj

Röportaj: Binance CEO’su Changpeng Zhao’dan Türkiye Açıklaması

Yayınlanma tarihi

-

Geride bıraktığımız birkaç ay, Malta merkezli kripto para borsası Binance için oldukça etkin geçti. Bu süreçte aralarında Türkiye’nin de bulunduğu yeni ülkelere genişleyerek bu ülkelerin yerel para birimlerini doğrudan platformunda dahil eden Binance, kelimenin tam anlamıyla lider kripto para borsası olmanın hakkını veriyor diyebiliriz.

Binance’in Türkiye’de Olma Sebepleri

Bununla birlikte Binance’in kurucusu ve CEO’su Changpeng CZ Zhao, ekosistemindeki birçok gelişmeyi tartışmak için yeni bir röportajda göründü. Yaklaşık 90 bin takipçisi bulunan Crypto Beadles’in Youtube kanalına konuk olan Changpeng Zhao, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Zhao röportajında Türkiye’ye büyük oranda yer verdi.

Binance geçtiğimiz günlerde Mumbai merkezli kripto para borsası WazirX ile bir satın alma anlaşması yaparak Hindistan pazarına girdi. CZ, platformun Avustralya’yı keşfetmek istediğini de ortaya koydu. Röportajda CZ ayrıca platformun Türkiye’ye giriş yapmasının yanı sıra ülkeyi seçmenin sebeplerini de açıklığa kavuşturdu. Malta merkezli borsanın CEO’suna göre, Binance, dünya genelinde kripto para birimine erişim sağlayan basit bir stratejiye sahip.

“Türkiye En Aktif Pazarlardan Biri”

Türkiye’nin kripto paraların benimsenmesi konusunda önde gelen ülkelerden biri olduğunu belirten Changpeng Zhao, beş Türk’ten birinin kripto para birimine sahip olduğunu veya kullandığını vurguladı. Hatırlanacağı üzere Binance geçtiğimiz ay platformuna Türk Lirası desteği eklemiş ve Papara ile ortaklık kurarak Türk lirası geçişi ile  Türk kullanıcıların doğrudan Binance’a para göndererek kripto para satın alabilmesinin önünü açmıştı. Changpeng Zhao’nun açıklamalarından bir kesit şu şekilde:

   Türkiye kripto paralar konusunda oldukça hareketli ve aktif pazarlardan biri.

Borsa, birkaç ay önce, ABD’deki düzenlemelere uymaya odaklanan özel bir platform olan Binance.US’yi piyasaya sürmüştü. Changpeng Zhao Binance US’a ilişkin açıklamalarında şunları kaydetti:

“ABD, en başından beri hedef almadığımız çok büyük bir pazar. Geride bıraktığımız iki yılda bu yönde çok fazla talep aldık. Biz de Binance.US’ı kuralım dedik.

Changpeng Zhao ayrıca Binance’in dünyadaki herkesin kripto paralara erişimini kolaylaştırmayı amaçladığını da vurguladı. Ek olarak, CZ, kripto para sektörünün yıllar içinde büyük bir büyümeye tanık olduğu gerçeğini kabul etmemiz gerektiğine inandığını belirterek mevcut piyasa durumunu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Birkaç yıl önce Bitcoin’in fiyatı sadece 200 dolardı ve şimdi 8,000 dolardan işlem görüyor. Teknolojik açıdan bakıldığında fiyattan bağımsız olarak, Bitcoin’in altında yatan temel teknoloji yaygın olarak kabul görüyor ve bundan birkaç yıl sonra daha fazla ülke onu benimseyecek. 5 yıl, 10 yıl, 50 yıl, 100 yıl sonra. Blockchain çok büyük olacak. Her yerde olacak. Bu nedenle, piyasa hakkında ya da piyasaya uzun vadeli bakış açısından endişelenmiyorum. Bu yüzden biz bu sektörde değer katmak için çaba harcıyoruz.

Changpeng Zhao röportajın sonunda ayrıca kripto para piyasası oldukça volatil olduğu için kısa vadeli fiyat eğilimlerini tahmin etmenin çok zor olduğuna inandığını belirtti.

 

Bir önceki yazımız olan Röportaj: Selcoin’den Libra, Bakkt ve Blok Ödülü Yarılanmalarına İlişkin Önemli Açıklamalar başlıklı makalemizde Bakkt, bitcoin ve Blok ödülü yarılanmaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Devamını oku