• BTC : 58991.28 ₺
  • BCH : 1879.45 ₺
  • ETH : 1613.75 ₺
  • LTC : 473.02 ₺
  • XRP : 1.72076 ₺
  • Al/Sat
Haberler

Sıcak Gelişme: Fransa Maliye Bakanından Bankalara Libra Çağrısı

primexbt

Facebook’un bugün tanıttığı kripto para birimi Libra’ya ilk ciddi tepki Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire’den geldi. Bloomberg’ün yayımladığı rapora göre Maire, Libra’nın geleneksel para birimlerinin yerini alamayacağını belirtti.

Maire sosyal medya devinin yaklaşmakta olan kripto para biriminin önügmüzdeki ay gözden geçirilmesi için merkez bankası yöneticilerine ve küresel para sisteminin koruyucularına açık çağrıda bulundu.

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Libra’nın geleneksel bir para birimi olarak algılanamayacağını belirtti. Le Maire, Europe 1 radyosuna verdiği röportajda şu ifadelerde bulundu.

Facebook’un kripto para birimi Libra’nın ulusal para olması söz konusu değil. Olamaz ve olmamalı.

Konuşmasında G7  üyesi ülkelerin merkez bankası başkanları için “küresel parasal sistemin koruyucuları” ifadesini kullanan Bruno Le Maire, Temmuz ayındaki toplantı için Libra’ya ilişkin rapor hazırlanması çağrısında bulundu.

Bloomberg’ün raporuna göre Facebook’un kripto para hamlesine Avrupa Parlamentosu’nun bir Alman üyesi olan Markus Ferber’den de tepki geldi.  Ferber, Facebook’un “gölge banka” olabileceğini bu nedenle düzenleyicilerin uyanık olması gerektiğini belirtti.

Ferber, “Facebook gibi çok uluslu şirketlerin dijital paraları tanıtırken serbest şekilde faaliyet göstermesine izin verilmemeli.” açıklamasında bulundu.

Bunları da okuyabilirsiniz:

Röportaj: Selcoin’den Libra, Bakkt ve Blok Ödülü Yarılanmalarına İlişkin Önemli Açıklamalar

Facebook’un Kripto Para Birimine İlişkin Detaylar Netleşti: Libra & Calibra

Eski SEC Direktörü Uyardı: Binance’in Başı Fena Halde Derde Girebilir

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Bir önceki yazımız olan Facebook'un Kripto Para Birimine İlişkin Detaylar Netleşti: Libra & Calibra başlıklı makalemizde Calibra, facebook ve Libra hakkında bilgiler verilmektedir.

coinmag

22 yaşında olan Meliha, üniversiteden mezun olmasının ardından Bitoin'e bir heves ile yatırım yapmaya başladı. İngilizce ve Almanca dil bilgisine sahip olan yazar arkadaşımızın uzmanlık alanı ise altcoinler.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.