Haberler

Yükseliş Sinyali: Bitcoin’de Bu Paremetre Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesinde!

Blockchain.com izleme kaynağından edindiğimiz verilere göre, Bitcoin (BTC) hash rate’i 7 Temmuz’da  tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Önceki rekor, Haziran ayının ikinci yarısında, Bitcoin’in hash rate’inin 65.19 TH/s’ye ulaşmasıyla kırılmıştı.

Hash rate, belirli bir donanım veya ağın her saniye gerçekleştirebileceği hesaplamaların oranıdır. Bu oran kripto para madencileri için oldukça önemli bir parametre. Çünkü daha yüksek hash rate demek madencilerin matematiksel problemi çözme, bloğu mühürleme ve ödüllerini toplama şanslarını arttırıyor. Daha yüksek bir ağ hash rate’i % 51 saldırılarını gerçekleştirmek için gereken kaynak miktarını da arttırdığından ağı daha güvenli hale getiriyor.


Ağın hash rate’indeki artışlar genellikle enerji tüketiminin de arttığı anlamına geliyor. Yine de, kripto para birimi yatırım ürünleri ve araştırma şirketi CoinShares’ın son zamanlarda yaptığı bir araştırmada Bitcoin madenciliğinin %74.1’inin yenilenebilir enerji ile yapıldığını iddia ediyor.

Eylül 2018’den sonraki “kripto kışı” olarak adlandırılan dönemde Bitcoin ağının hash rate’i önemli ölçüde azalmıştı. Sonrasında Haziran ayında ise, Bitcoin’in ağının zorluğu tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak madenciler arasındaki rekabet artmıştı.

Elbetteki Bitcoin ağının hash rate’indeki bu artış, başta Bitcoin olmak üzere kripto paralara ilginin yeniden artmaya başladığının bir göstergesi. Görünen o ki madenciler, cihazlarının tozunu alarak onları uzun bir aradan sonra yeniden çalıştırmaya başladı.

Bunlar da ilginizi çekebilir:


Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!


 

coinmag

#Bitcoin, #Blockchain ve kripto paralar hakkında güncel bilgiler, haberler ve analizler | News and analysis about cryptocurrency’s in #Turkish language

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir