ApeCoin (APE) Nedir?

Bored Ape Yacht Club, 23 Nisan 2021’de piyasaya çıkması için ön satışı başlatılan bir NFT koleksiyonudur


Bored Ape Yacht Club, 23 Nisan 2021’de piyasaya çıkması için ön satışı başlatılan bir NFT koleksiyonudur. Ethereum blok zincirinde üretilen Bored Ape Yacht Club, insansı maymun profil görsellerinin üretildiği bir algoritma tarafından oluşturulmaktadır. Sahiplerinin elinde tuttuğu Bored Ape NFT’lerinin fikri mülkiyet haklarının yanı sıra, özel bir çevrimiçi kulübe erişimleri de vardır.

Yuga Labs, Bored Ape Yacht Club’ın arkasındaki şirket olarak, NFT koleksiyonundan daha fazlasını sağlamak için çeşitli ürünler ve özellikler üzerinde çalışmaktadır. Uzun vadede, Yuga Labs’ın planı, Bored Ape Yacht Club için çeşitli blok zincir oyunları ve hizmetleri ile gerçek bir ekosistem oluşturmaktır. Bu planın en önemli parçası ise 17 Mart 2022’de kripto para dünyasına katılan APECoin (APE) tokenidir. APECoin (APE), Ethereum blok zinciri üzerinde oluşturulmuş ve ERC-20 tabanlı bir token’dır. APE token, Bored Ape Yacht Club ekosistemi için fayda ve yönetişim token’ı olarak üretilmiştir.

Ape Token

Kullanıcılar tarafından yönetilen ApeCoin, Merkeziyetsiz Otonom Organizasyon (DAO) aracılığıyla ekosisteme ilişkin olarak sahiplerinin APECoin DAO Ekosistem Fonu’nun nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili olarak oy haklarının oldukları bir sistem oluşturmaktadır. APE token sahiplerinin üzerinde anlaştıkları teklifler ise APE Vakfı tarafından yönetilmektedir. Bu arada, APECoin aynı zamanda blok zincir oyunları, etkinlikler ve ekosistemin diğer özel servislerine erişim sağlamaktadır.

Kurucular

ApeCoin (APE), Bored Ape Yacht Club’dan esinlenerek Yuga Labs tarafından oluşturulan merkezi olmayan bir kripto para birimi projesidir. APECoin (APE), APE Vakfı tarafından desteklenmekte ve büyüyen Bored Ape Yacht Club ekosisteminde kullanılmak üzere Yuga Labs tarafından yaratılmaktadır. Bored Ape Yacht Club projesi, gerçek kimlikleri Şubat 2022’de ortaya çıkan Gargamel ve Gordon Goner takma adlarını kullanan iki kişi tarafından oluşturuldu: Greg Solano ve Wylie Aronow. Nicole Muniz, Yuga Labs’ın CEO’sudur.

Özellikleri

ApeCoin (APE) ile, ApeCoin DAO üyelerinin, APE ekosistemine katılmak ve token sahiplerinin APECoin DAO’ya katılmasını sağlamak için olanaklar sunulmaktadır. APECoin (APE) ayrıca, ekosistemin gelecekteki başka hizmetlerine ve oyunlarına da erişim imkânı sağlar. Üçüncü taraf geliştiriciler için de APE token, ekosisteme katılmak için bir araç olarak hizmet vermektedir. Yatırımcı kitlesi ise günden güne büyümektedir.