Aptos (APTOS) Coin Nedir? Nereden, Nasıl Alınır?

Aptos Coin, blokzincir üzerinde geliştirilen uygulamaların daha yaygın olarak kullanılmasını hedefleyen bir projedir


Aptos Coin, blokzincir üzerinde geliştirilen uygulamaların daha yaygın olarak kullanılmasını hedefleyen bir projedir. Benzer projelerden farklı olarak Aptos ekosistemi, çok daha düşük maliyetlidir ve ek olarak ölçeklenebilir. Aptos, projesi toplamda 350’den fazla geliştirici tarafından oluşturuldu. Projenin bir diğer dikkat çeken yanı ise Facebook’un blokzincir üzerinde geliştirdiği Diem altyapısını kullanıyor olmasıdır. Facebook’un Move programlama dilini kullanan Aptos, Diem’in özelliklerinden farklı biçimde yararlanmaya odaklanmaktadır. Aptos Coin  ise projenin ekosistemi içerisinde kullanıcıların ödüllendirilmesi ve diğer ödeme işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi adına kullanılan kripto para birimidir.  

Aptos (APTOS) Coin Nedir?

Aptos (APTOS), eski Facebook mühendisleri olarak tanınan Mo Shaikh ve Avery Ching’in ortaklığı ile hayata geçen bir Katman 1 projesi. Son derece deneyimli bir ekibe sahip olan Aptos (APTOS) ya da Aptos Labs projesi bu çerçevede; erişilebilir, güvenli ve ölçeklenebilir bir ağ oluşturmayı hedefliyor. Kullanıcılar ve yatırımcılar arasında heyecan yaratan Aptos (APTOS)’un projesi doğal olarak da büyük bir merakla bekleniyor. 

Aptos Coin (APT), blokzincir üzerinde ölçeklenebilirlik, güvenlik ve maliyet açısından önemli düzeyde avantajlar sağlayarak blokzincir uygulamalarının yaygın olarak kullanılmasını hedefleyen Aptos projesinin dijital para birimidir. 12 Ekim 2022 tarihiyle hayata geçen proje, son derece düşük maliyetlerle işlem yapabilme imkanı sunmaktadır. 

Aptos (APTOS) Labs Projesi 

Aptos (APTOS) Labs; Ethereum, Solana ve Avalanche gibi Katman 1 tabanlı bir proje olarak duyuruldu. Gelecekte bu rakiplerini ekarte ederek bu alanda ilk sıraya yerleşmeyi hedefleyen Aptos (APTOS), Katman 1 ağında sıklıkla karşılaşılan kullanılabilirlik, ölçeklenebilirlik ve güvenilirlik sorunlarına çözümler sunmayı hedefliyor. Önemli bir alana yerleşmeyi hedefleyen proje aslında bu anlamda kripto dünyasında bir tür heyecan yaratmayı başarıyor. Projenin hayata geçmesinin merakla beklenmesinin ana unsurunun da vadettiği bu nitelikler diyebiliriz.

Aptos (APTOS) Lap projesinde Move isimli bir programlama dilini kullanıyor. Projede Move programlama dilinin kullanılmasının ana gerekçesi ise; Move’un blok zincir ağında gerçekleşen işlemleri daha verimli ve ucuz hale getirmesi adına oluşan beklenti. Eğer bu beklenti gerçekleşir ise projenin bir adım daha öne çıkacağı söylenebilir. 

Aptos Coin, özellikle Cardano, Fantom ve BNB Chain gibi projelerle rekabete girecek. Aptos’un vadettiklerini sağlaması durumunda ise bu üç blokzincir üyesine olan ilginin düşmesi bekleniyor. Aptos projesi Fantom, BNB Chain ve Cardano gibi ekosistemlerden farklı olarak neredeyse 10.000’de 1 oranında daha düşük maliyetlerle işlem yapabilme olanağı vadediyor. 

Aptos (APTOS) Labs Projesinin Değeri 

Aptos (APTOS) projesi, aldığı büyük yatırımlar ile birlikte adını kısa sürede duyurmayı başardı. Kripto ekosistemi içinde ses getiren Aptos (APTOS) projesinin yatırımcılarından biri de dünyanın en büyük yatırım şirketleri arasında bulunan a16z. Geçtiğimiz mart ayından 1 milyar dolar değerlemeye ulaşan proje, kısa zamanda bu değerini neredeyse ikiye katladı. Proje sonra olarak temmuz ayında 150 milyon dolar daha yatırım topladı. 

Aptos (APTOS) Coin Nereden, Nasıl Alınır?

Aptos Coin (APT), Aptos ağının çalışmaya başlamasıyla birlikte önemli düzeyde ilgi gördü. Bu doğrultuda birçok dünya çapında hizmet veren kripto para borsası APT Coin’i listeleyeceğini açıkladı. Bu borsalar arasında işlem hacmi bakımından global ölçekte en iyilerden olan; “Binance”, “Huobi” ve “FTX” gibi borsalar bulunuyor.

Aptos Coin Nasıl Alınır? 

Aptos Coin (APT) satın almak için öncelikli olarak bir kripto para borsasında üyelik sahibi olunmalıdır. APT’nin listeleneceği herhangi bir kripto para borsasına üye olunarak Aptos Coin satın alınabilir. Üyelik işlemlerinin ardından güvenlik ve onay işlemlerinin de tamamlanması gerekmektedir. Bir sonraki aşamada ise yatırımcı kripto para cüzdanına flat para birimi ile transfer yapmalıdır. Daha sonra ise listelenen kripto para birimleri arasında APT Coin bulunarak satın alma işlemleri tamamlanabilir.