Bitcoin Taproot Güncellemesi Nedir, Ne Zaman Gerçeklecek?

Bitcoin Cash forkuyla sonuçlanan “blok boyutu savaşlarının” ardından, Bitcoin protokolünde çok az güncelleme oldu. Bununla birlikte, Bitcoin Taproot güncellemesinin tanıtımı, bir numaralı blok zincirinin verimliliğinde önemli bir artışa işaret edecektir. Öyleyse, “Bitcoin Taproot güncellemesi nedir?” diye merak...


Bitcoin Cash forkuyla sonuçlanan “blok boyutu savaşlarının” ardından, Bitcoin protokolünde çok az güncelleme oldu. Bununla birlikte, Bitcoin Taproot güncellemesinin tanıtımı, bir numaralı blok zincirinin verimliliğinde önemli bir artışa işaret edecektir. Öyleyse, “Bitcoin Taproot güncellemesi nedir?” diye merak eden birçok kişiden biriyseniz, doğru yere geldiniz!

Bitcoin Taproot Güncellemesi nedir?

Taproot, verimliliği artırmayı amaçlayan Bitcoin ağına yapılan bir yumuşak fork yükseltmesidir. Bu, 2017’de Segregated Witnesses’ın (SegWit) piyasaya sürülmesinden bu yana Bitcoin’e yapılan ilk büyük yükseltmedir. Ayrıca, Taproot güncellemesinin amacı, Bitcoin işlemlerinin maliyetini düşürürken daha hızlı işlemelerini sağlamaktır. Buna göre Taproot, işlem hacmini artırarak ve maliyetleri düşürerek Bitcoin’i ölçeklenebilir hale getirmeyi amaçlıyor.

İlk olarak Ocak 2018’de Gregory Maxwell tarafından önerilen Bitcoin Taproot güncellemesi, Bitcoin ağı boyunca doğrulamayı daha verimli hale getirmek için birkaç işlemi ve imzayı bir araya getiriyor. Ayrıca Taproot, girdileri tanımlamayı daha zor hale getirmek için farklı sayıda imza içeren işlemleri gizler. Güncellemeye dahil edilen üç Bitcoin İyileştirme Önerisi (BIP) vardır. Bunlar BIP340 (BIP – Schnorr), BIP341 (BIP – Taproot) ve BIP342 (BIP – Tapscript).

BIP-Schnorr teklifi, işlem yetkilendirmesini hızlandırmak ve daha az yoğun hesaplama kullanırken daha güvenli hale getirmek için “Schnorr İmzaları” uygular. Ayrıca BIP – Schnorr, BIP – Taproot’u mümkün kılar. BIP – Taproot, akıllı sözleşmelerin blok zincirine taahhüt ettiği işlem verilerinin miktarını en aza indirmek ve özel işlem bilgilerini daha fazla korumak için “MAST” olarak bilinen bir süreç kullanır. Ek olarak, BIP – Tapscript, Schnorr ve Taproot teknolojisini kullanarak Bitcoin işlem programlama dilini yükseltecek. Ayrıca Tapscript, gelecekteki yükseltmeleri uygulamayı daha kolay ve daha verimli hale getirecek özellikler sunar.

Ayrıca, Bitcoin Taproot yükseltmesi, Bitcoin topluluğundan çok büyük destek aldı. Bu nedenle, Bitcoin madencilerinin çoğu, 12 Haziran 2021’de Taproot’un uygulanması için bir fikir birliğine vardı. Yükseltme, 14 Kasım 2021’de 709.632 numaralı blokta canlı olarak yayınlandı.

Bitcoin Taproot Güncellemesi 2
Bitcoin Taproot

Taproot Nasıl Çalışır?

Bitcoin Taproot yükseltmesi üç Bitcoin İyileştirme Önerisi (BIP) içerir. Aşağıda, bu BIP’lere, nasıl çalıştıklarına ve yaratacakları etkiye daha yakından bakıyoruz.

BIP340 (BIP – Schnorr)

BIP340, gelişmiş güvenlik ile daha küçük ve daha esnek kriptografik imzaları kolaylaştırmak için Schnorr imza teknolojisini kullanır. Ayrıca BIP340, çoklu imza ve akıllı sözleşme işlemlerinin tek bir imza işlemi olarak aynı miktarda veriyi kullanmasına izin vermek için bir “anahtar toplama” tekniği kullanır. Bu nedenle, Bitcoin blok zincirine daha az veri işlenir.

Ayrıca, Schnorr İmzalarının kullanılması, blok zincirine kaydedilecek her ortak anahtar ve imza ihtiyacını ortadan kaldırır. Bunun yerine, tek bir toplu imza ve toplu ortak anahtar kaydedilerek Bitcoin ağındaki yük azaltılır. Ek olarak, bu işlemler gizlenir, böylece onlara bakan herkes tek imzalı bir işlem ile çok imzalı bir işlem arasındaki farkı anlamakta zorlanır.

Schnorr imzalarının bir başka ilginç özelliği, orijinal Bitcoin şifreleme algoritması olan Eliptik Eğri Dijital İmza Algoritması (ECDSA) ile geriye dönük uyumluluktur. Bu, borsaların ve emanetçilerin yükseltmeyi uygun bir zamanda uygulamalarına olanak tanır.

BIP341 (BIP – Taproot)

BIP341 – Taproot, en son Bitcoin yükseltmesi olan Segregated Witness’ın (SegWit) bir uzantısıdır. Bu iyileştirme, gereksiz akıllı sözleşme verilerinin blok zincirine bağlanmasını önlemek için Merkliized Alternative Script Trees (MAST) kullanır. Akıllı bir sözleşmenin olası her sonucu hakkında bilgi vermek yerine, yalnızca yürütülen koşullar zincire alınır.

Merkle Ağaçlarının kullanımı sayesinde, kriptograflar tüm veri kümesini açıklamadan bir küme içindeki verilerin varlığını kanıtlayabilir. Buna göre Taproot, yalnızca yürütülen işlem verilerini herkese açık hale getirerek gizliliği artırır ve yürütülmeyen koşullar ve sonuçlar denetçiler tarafından görülmediği için denetim sürecini daha güvenli hale getirir. Ayrıca, MAST, blok zincirine daha az veri işlendiğinden daha yüksek işlem verimi sağlayacaktır.

BIP342 (BIP – Tapscript)

BIP342 – Tapscript, Komut Dosyası programlama diline yükseltme sağlayacaktır. Kaydolanlar, Schnorr Signatures ve Taproot teknolojisini Bitcoin işlemlerinin parametrelerine uygulayabilecekler. Ayrıca güncelleme, yeni işlem talimatlarını kullanarak gelecekteki güncellemeler için sürtünmeyi azaltacaktır.

Bitcoin Taproot
Bitcoin Taproot

Taproot Neyi Başaracak?

Bitcoin Taproot yükseltmesinin tam etkisi, topluluk tarafından uygulanan bir dizi artımlı iyileştirmenin ardından zamanla görülecektir. Bitcoin defterine yeni işlemler girdikçe, her düğümde işlem başına kontrol edilecek daha az işlem verisi olacaktır. Sonuç olarak, her blok daha fazla işlem tutabilecektir. Buna karşılık, bu, ağ genelinde ortalama işlem ücretini azaltabilir.

Ayrıca Taproot, Bitcoin blok zincirinde daha fazla akıllı sözleşme uyumluluğu sağlar. Buna göre Bitcoin, Ethereum’dakine benzer birkaç karmaşık işlemi işleyebilecek. Bu nedenle Taproot, Bitcoin üzerinde merkezi olmayan finansın (DeFi) temellerini atacak. Ek olarak Taproot, Lightning Network’ün daha hızlı ve daha az sürtünme ile ölçeklenmesine yardımcı olacak. Bu, Lightning Network’ün Bitcoin’in bir değişim aracı olarak kitlesel olarak benimsenmesinde giderek artan bir rol oynadığını görebilir.

Taproot’un faydaları, Bitcoin geliştiricilerinin daha geniş bir karmaşık akıllı sözleşme tabanlı uygulamalar yelpazesini keşfetmelerini sağlayacaktır. Buna karşılık, bu, Bitcoin için bir değer deposunun ötesinde ek kullanım durumları ve enflasyona karşı korunma oluşturacaktır. Dahası, Taproot yükseltmesi, Bitcoin’in birçok kişinin gerçek kaderi olduğuna inandığı şeyi “eşler arası elektronik nakit sistemi” olarak elde etmesine yardımcı olabilir.

Özet

Bitcoin Taproot yükseltmesinin uygulanması, SegWit yükseltmesine direncin bir sonucu olarak Bitcoin Cash çatalında sona eren “blok boyutu savaşlarını” takiben Bitcoin topluluğu içinde uyum yönünde önemli bir kaymaya işaret edecektir. Başarılı olursa Taproot, Bitcoin’deki gelişimin geleceğinin önünü açabilir.