Coin Yakmak Ne Demek? Coin Yakmak Fiyatı Nasıl Etkiler?

Coin yakmak, bir kripto para birimini dolaşımdan kaldırmak için kullanılamayan bir cüzdan adresine gönderme işlemidir


Coin yakmak, bir kripto para birimini dolaşımdan kaldırmak için kullanılamayan bir cüzdan adresine gönderme işlemidir. Yanık veya yiyen adresi olarak bilinen bu adrese erişim mümkün değildir. Bir coin, yakma adresine gönderildiğinde kalıcı olarak ortadan kaldırılmaktadır.

Bir şirket piyasadaki coin arzını azaltmaya karar verdiğinde iki seçeneği vardır. Piyasadan mevcut coinleri satın alabilir (geri alım olarak bilinir) veya mevcut para birimini dolaşımdan çekmek için coin yakma yoluna gidebilir. Bazı şirketler coinleri tek seferde yakarken, Binance ve OKEx gibileri üç ayda bir yakmayı tercih etmektedir. Coinlerin yakılma nedeni şirketlerin amacına göre farklılık gösterebilmektedir. Amaç ne olursa olsun, sonuç aynıdır: coinler dolaşımdan çıkarılır ve bir daha asla kullanılamayacak şekilde imha edilirler.

Coin Yakmak Fiyatı Nasıl Etkiler?

Coin yakmak, kripto para piyasasında yaygın olarak kullanılan bir uygulamadır. Bir kripto para dolaşımdan çıkarmak için yakılmaktadır. Kripto para madencileri veya geliştiricileri, coin fiyatını kontrol etmek için madeni paranın belirli bir bölümünü yakma işlemiyle dolaşımdan çıkarmaktadır. Coin yakma arzı azaltmakta ve madeni parayı daha kıt hale getirmektedir. Bu kıtlık fiyat artışına yol açarak coini elinde tutan yatırımcılara kazanç sağlamaktadır.

Madeni para yakma sürecinin arkasında arz ve talep dinamikleri rol oynamaktadır. Örneğin herhangi bir ürünün fiyatı arz bolluğu olduğu için düşerse ve talep orantılı olarak yüksek değilse, o zaman üreticiler arzı düşürür ve fiyatlar tekrar yükselir. Para piyasasında da benzer durum söz konusudur. Merkez Bankası fazla para basarsa, para arzı talepten daha fazla olduğu için enflasyona yol açacaktır. Öte yandan, daha az para basılırsa, ekonomi için deflasyon süreci başlayacaktır. Benzer şekilde, fazla coin arzı enflasyona neden olabilir. Bu madeni paralar herhangi bir otorite tarafından verilmediğinden veya kontrol edilmediğinden, geliştiriciler veya madenciler coinleri yakmaktadır.

Coin yakmaktaki birinci amaç, deflasyonist bir etki yaratmaktır. Dolaşımdaki toplam coin sayısının azalması coinin değerini artırmaktadır. İkinci amaç ise arzı kısıtlayarak kullanıcıların coini uzun vadeli olarak elde tutmalarını teşvik etmektir.

Coin yakmak teorik olarak fiyatı artırmak veya en azından stabilize etmek gibi sonuçları olan bir işlemdir. Ancak pratikte çoğu zaman bu hedeflere ulaşılmaz. Dolayısıyla coin yakmak kriptonun değerinde bir artışı her zaman garanti etmez.