Nedir & Nasıl

Compound Coin Nedir? COMP Nedir?

compound nedir
Yazar: Neşe Yavuz

Compound Coin (COMP), son zamanların önemli kripto para birimlerinden birisi. Özellikle geçtiğimiz aylarda yaptığı çıkışla dikkat çeken COMP’un şu anda birçok yatırımcısı bulunuyor.

Compound (COMP), Compound topluluğunun ERC-20 varlığıdır; COMP token sahipleri ve temsilcileri protokoldeki değişiklikleri tartışır, önerir ve oylar. COMP’u doğrudan kullanıcıların ve uygulamaların ellerine teslim ederek, gittikçe büyüyen bir ekosistem, protokolü yükseltebilecek ve protokolü gelecekte iyi yönetişimle toplu olarak idare etmeye teşvik edilecektir.

Ethereum’da algoritmik faiz oranı protokolü olarak, varlıklar herhangi bir aracı olmadan bireyler tarafından tedarik edilebilir ve ödünç alınabilir. Faiz oranları, Ethereum ve aşırı teminatlandırma üzerinde blok seviyesinde birleştirilir. Bireyler getiri elde etmek için varlıkları tedarik edebilirken, borçlular diğer varlıkları ödünç almak için teminat olarak kullanılan varlıkları sağlayabilir. Borçlanma/borç verme oranları algoritmik olarak piyasa dinamikleri tarafından belirlenir. Mevduat ile birlikte varlık arzı arttığında borçlanma/borç verme oranları düşer.

Compound (COMP) Nedir? Ne İşe Yarar?

Birçok DeFi protokolü gibi Compound da Ethereum ağı üzerine kurulmuştur. Compund açık erişilebilir akıllı sözleşmeler sunmaktadır. Compound, sistemde yer alan kullanıcılara borç alma ve borç verme imkanı sunar. Borç alanlar kripto paralarını protokole kitler ve kredi alırlar. Borç verenler ise kredi verilmesini sağlayan taraftır. Sistemde ödenen ve alınan faizler ise kripto paraların arz ve talep oranları üzerinden belirlenmektedir. Sistemde üretilen her blokta faiz oranları oluşturulmaktadır. Kullanıcılar bu sistemi kullanarak aldıkları kredileri geri ödeyebilir, kilitledikleri varlıkları geri çekebilirler.

comp

Compound Finance, kısaca bir DeFi kredi protokolüdür. Daha teknik terimlerle, algoritmik bir para piyasası protokolüdür. Bunu para için açık bir pazar olarak düşünebilirsiniz. Kullanıcıların kripto para yatırmalarına ve faiz kazanmalarına veya bunlara karşı diğer kripto varlıkları ödünç almalarına olanak tanır. Platforma eklenen sermayenin depolanmasını ve yönetimini otomatikleştiren akıllı sözleşmeler kullanır. Herhangi bir kullanıcı Compound’a bağlanabilir ve Metamask gibi bir Web 3.0 cüzdanı kullanarak faiz kazanabilir. Bu nedenle Compound izinsiz bir protokoldür. Bu, kripto cüzdanı ve İnternet bağlantısı olan herkesin onunla serbestçe etkileşim kurabileceği anlamına gelir.

Compound’un Kurucusu Kimdir?

Compound’un kurucusu eski bir ekonomist olan Robert Leshner’dir.

Compound Neden Faydalıdır?

Tedarikçiler ve borçlular, daha geleneksel bir ortamda yapacakları gibi şartları müzakere etmek zorunda değiller. Her iki taraf da, teminat ve faiz oranlarını yöneten protokolle doğrudan etkileşime girer. Varlıklar likidite havuzları adı verilen akıllı sözleşmelerde tutulduğundan, hiçbir karşı taraf fon tutmaz.

Compound tedarik ve borçlanma faiz oranları algoritmik olarak ayarlanır. Bu, protokolün bunları arz ve talebe göre otomatik olarak ayarladığı anlamına gelir. Ek olarak, COMP token sahipleri ayrıca faiz oranlarında ayarlama yapma gücüne sahiptir.

Compound Finance Tarafından Hangi Varlıklar Desteklenir?

Compound için borç verme ve borçlanma amacıyla desteklenen varlıklar şunları içerir:

  • ETH
  • WBTC (Wrapped Bitcoin)
  • USDC
  • DAI
  • USDT
  • ZRX
  • BAT
  • REP
  • Ek belirteçler muhtemelen gelecekte eklenecektir.

cToken Nedir?

cToken’ın Compound sisteminin yerel token’ıdır. Kullanıcılar bu token’lar ile faiz kazanabilir, paralarını diğer uygulamalara aktarabilir, ticaret yapabilir ve para kazanabilirler. cTokens, protokoldeki bakiyenizi temsil eder ve zaman için faiz tahakkuk eder. cTokens, ERC-20 standardına uygundur ve tıpkı diğer varlıklar gibi çalışır.
Bir cToken tutarak veya alarak, Compound protokolünden ödünç alabilirsiniz. Bir piyasa faiz kazandıkça, cToken, dayanak varlığın artan miktarına dönüştürülebilir hale gelir.

comp nedir

cToken’lar Nasıl Faiz Kazanır?

Her pazarın kendi Arz faiz oranı (APR) vardır. Faiz dağıtılmaz; bunun yerine, basitçe cToken tutarak faiz kazanırsınız. cToken, döviz kuru üzerinden faiz biriktirir – zamanla, her cToken, cüzdanınızdaki cToken sayısı aynı kalsa bile, temel varlık artan miktarda dönüştürülebilir hale gelir. Piyasa piyasaya sürüldüğünde, cToken döviz kuru (bir cETH’nin değeri ne kadar) 0,020000’den başlar ve Compound piyasa faiz oranına eşit bir oranda artar. Örneğin, bir yıl sonra döviz kuru 0,021591’e eşit olabilir. Her kullanıcı aynı cToken döviz kuruna sahiptir; Cüzdanınıza özel olarak endişelenecek ve takip etmeyi gerektirecek hiçbir şey yoktur.

Her cToken, Etherscan’da görülebilir ve bunları adresinizle ilişkili token’lar listesinde görüntüleyebilmeniz gerekir. cToken bakiyeleri Coinbase Wallet ve MetaMask’e de entegre edilmiştir; zamanla diğer cüzdanlar cToken desteği ekleyebilir.

cToken’lar Transfer Edilebilir mi?

Evet, ancak dikkatli olunması gerekmektedir! cToken’ları aktararak, temel varlık bakiyenizi Compound protokolüne aktarmış olursunuz. Arkadaşınıza bir cToken gönderirseniz, bakiyeniz (Compound Arayüzde görülebilir) azalacak ve arkadaşınız bakiyesinin arttığını görecektir.

Compound’un Başka Ne Farkı Var?

Kullanıcının kilitli varlıkları ERC20 biçimine dönüştürüldüğünde, serbestçe taşınabilir, takas edilebilir ve diğer merkezi olmayan uygulamalarda (dapps) kullanılabilir hale gelirler. cToken kullanımı, DeFi hareketinin temel bir özelliğini temsil eder – farklı protokolleri farklı yapı taşları olarak birleştirme yeteneği – buna para legoları adı verilir.

Son Yorumlar

Compound, DeFi’deki en popüler borç verme ve borçlanma çözümlerinden biridir. Diğer birçok ürün, akıllı sözleşmelerini uygulamalarına entegre ettiğinden, Compound, DeFi ekosisteminin ayrılmaz bir parçasıdır. Yönetişim tamamen merkezden uzaklaştırıldıktan sonra, Compound DeFi’deki yerini çekirdek para piyasası protokollerinden biri olarak güçlendirebilir.

Yorum Yap