En Doğru Kripto Para Yatırımı Nasıl Yapılır?

Kripto Para kavramı tıpkı sosyal medya gibi arkadaşlıklara, insan ilişkilerine ve aslında tüm dünyaya yeni kavramlar kattı

Kripto Para Cüzdanı

Kripto Para kavramı tıpkı sosyal medya gibi arkadaşlıklara, insan ilişkilerine ve aslında tüm dünyaya yeni kavramlar kattı. Bu yeni para biçimi hızla yayıldı, tarihi sıçramalar kaydetti. Hiçbir büyük para birimi, hisse senedi, metal, petrol ve hatta altın tarafından kazanılmayan büyük bir getiri sağladı.

Herhangi bir merkez bankasına tabi olmayan ilk kripto para birimi olan Bitcoin, fiyatı 2009’da piyasaya sürüldüğünde birkaç sentten bugünkü fiyatı ile 11.500 dolar seviyelerine yükseldi. 2017 sonunda her bir BTC kripto parası için neredeyse 20.000 $ ile tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetti.

İlk kripto para birimi için yaygın bir kabul, ardından yeni diğer kripto para birimleri ortaya çıktı. Bunların hepsi kripto para birimlerine yatırım yapmak için büyük bir iştahı tetikledi. Bizler de bu yazımızda en doğru kripto para yatırımı nasıl yapılır sizler için derledik.

Kripto Para Alanına Yatırım Yapmaya Değer Mi?

Birçok ekonomist kripto para birimini çok umut verici bir yatırım fırsatı olarak görürken, bazıları ise kripto para birimlerinin oldukça değişken ve riskli olduğu konusunda uyarıyor.

Kripto para piyasası hakkında bilmedikleriniz; oldukça değişken ve yüksek riskli olmasına rağmen, kendisiyle ilişkili riskleri anlayanlar için büyük kârlar sağlayabilir.

Bu dünyadaki her yatırımın bir planı olmalıdır. Elbette yatırım yapmanın riskli yanları var ancak tatmin edici getiri elde etmek için uyulması gereken bazı kurallar ve yönergeler de mevcut.

Kısaca: Kripto Para

Kripto paralara ait en iyi özellik, satın alma, satma, bağış yapma, bir şeyler değiş tokuş etme, alım satım ve hatta risklere karşı korunma gibi birçok amaç için kullanılabilmesidir. Genel olarak, kripto para birimi aşağıdaki 4 özelliğe sahiptir:

● İşlem ücretleri – Kripto para işlemleri, cüzdanlar arasında aktarım sırasında sıfır olma eğiliminde olan ultra düşüktür.

● Anonimlik -Kkripto para birimleri eşler arası temellidir, yani gönderen ile alıcı arasında işlemlerinizin gizliliğini ve güvenliğini destekleyen hiçbir aracı veya üçüncü taraf yoktur.

● Geleneksel bankalardan kuralsızlaştırma – Hiçbir merkezi otorite, kripto paralarınızı tuttuğunuz cüzdana erişiminiz olmadan hesabınızı donduramaz veya kripto paranıza el koyamaz.

● Uluslararası olmak – Kripto para birimleri her yerden işlem yapabilir. Banka kısıtlamalarına veya diğer para transferi şirketlerine uymak zorunda kalmadan, sizden uzakta yaşayan veya size yakın birine para göndermek kolaydır.

Yatırım Yapmak İçin En İyi Kripto Para Birimi Nelerdir? 

En iyi kripto para birimlerini seçmemiz, piyasa değeri, işlem hacmi, amaçları, kullanılan teknoloji, geliştirici ekibi, arkasındaki topluluk, gelecekteki beklentiler vb. dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlıdır.

1. Bitcoin

Bitcoin, parlak “blockchain” teknolojisine dayanan tüm kripto para piyasasının atan kalbidir. Bu devrim niteliğindeki Bitcoin fikri, çoğu kripto para birimini etkiliyor.

Ancak Bitcoin hala piyasa değeri açısından ilk sırada yer alan baskın kripto para birimi. Bu kripto para birimi, onu yaygın olarak benimseyen dünya çapındaki finans kurumlarından büyük ilgi gördü. Aynı zamanda kripto para piyasasında hala en iyi yatırım yeri.

2. Ethereum

Ethereum, gelişmiş teknolojisi ile birlikte gelen kripto para piyasasında en umut verici projelerden biridir. 

Ethereum, Bitcoin’den sonra piyasa değeri, işlem hacmi ve popülerlik açısından en büyük ikinci kripto para birimidir. Aynı zamanda en hızlı büyüyen kripto para birimidir. Ortaya çıktıktan kısa bir süre sonra bin kattan fazla büyüdü ve Bitcoin’den sonra kripto pazar payında en aktif rakip olarak kabul edilir.

3. Ripple

Ripple, üçüncü sıraya geri dönmeden önce birkaç kez en yüksek kripto para birimi değerinde ikinci sıraya ulaşmayı başardı.

Ripple, kripto para birimi XRP, finansal işlemleri kolaylaştırmak ve işlem süresini kısaltmanın yanı sıra havale ücretlerini düşürmek için bir aracı görevi gördüğünden, blok zincirinin potansiyelinden yararlanmak isteyen bankalar ve finans kurumları için uygun bir seçenektir.

4. Bitcoin Cash

Bitcoin Cash, Bitcoin’in kapasite kısıtlaması, işlemlerde yüksek ücretler ve gecikmeler sorununa neden olduğu için, Blockchain’deki blokların boyutunun ölçeklenebilirlik sorununu çözmek için yaratıldı . Bu nedenle, Bitcoin’in topluluğunun bir kısmı bu hard fork için oy kullandı, bu ölçeklenebilirlik sorununu iyileştirmek için her bloğun boyutunu artırmaya çalıştılar.

5. Litecoin

Litecoin (LTC), birçok açıdan Bitcoin’e benzer ve en tecrübeli ve oldukça popüler kripto para birimlerinden biridir. Ancak Litecoin, Bitcoin’den daha ucuz işlem ücretleri ile dört kat daha hızlıdır.

Litecoin şu anda 3,81 milyar dolarlık piyasa değeri ile yedinci en büyük kripto para birimidir. İlginç bir şekilde, bazı yatırımcılar Bitcoin’i “dijital altın” olarak tanımlarken Litecoin’i “dijital gümüş” olarak etiketlediler.

Kripto Para Ticaretinin 3 Ana Stili

Size uygun ticaret yöntemini seçmek büyük önem taşımaktadır. Size uygun bir yöntem bulmamanız durumunda olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Açıklığa kavuşturmak gerekirse, kripto ticaretinin üç ana stili vardır:

● Günlük Kripto Para Ticareti

Günlük kripto para ticareti, piyasanın daha aktif olduğu dönemlerde bir gün olan ve günün çoğu saatinde bir traderin yaptığı alım satım türüdür.

Günlük işlemler dakikalar ile birkaç saat arasında sürer. Kısa vadeli ticarettir ve genellikle yatırımlarını her günün sonunda izlemek ve geliştirmek isteyen kişilerin tercihidir. Günlük bir trader olarak diğer taahhütler muhtemelen karmaşık olacaktır.

● Swing Kripto Para Ticareti

Swing ticaretinde, trader alım satım yapar ve traderın fiyat hareketi tahminine ve beklentilerine göre birkaç gün veya hafta sonra bu alım satımları kapatmak için en az bir gün açık bırakır.

Günlük alım satım ile uzun vadeli yatırım arasındaki çizginin ortası bir yaklaşımdır. Swing traderları, alım satımlara girme ve çıkma kararlarını vermek için çoğunlukla teknik analize ve temel analize güvenirler. Günlük veya hatta bazen haftalık bir zaman diliminde grafikteki fiyat hareketlerini inceleyerek son birkaç gün boyunca fiyatın yönünü tahmin etmeye çalışmayı temel alan bir ticaret türüdür.

● Uzun Vadeli Kripto Para Ticareti

Uzun vadeli alım satım, bir süreliğine piyasa grafiklerinden gözlerini alıp başka işler yapmak isteyen yatırımcıya uygundur, tıpkı al ve tut gibi. Traderlar, geçim kaynağı olarak kripto para birimi ticaretine bağımlı değildir.

Uzun vadeli yatırımcılar, satın alıp uzun süre bekleyen Hodlerlardır. Gün içinde ve hatta hafta içinde ne olduğu pek umurlarında değildir ve bu vizyon yıllarca uzar.

Bu tür ticaret, kripto para varlıklarına belirli bir miktar güven gerektirir, büyük olasılıkla beyaz kağıt ve ilgili kripto para biriminin önceki piyasa geçmişinin derinlemesine incelenmesinden sonra elde edilir.