Hedera (HBAR) Coin Nedir?

Hedera, gelişmiş bir blockchain ağıdır


Hedera, gelişmiş bir blockchain ağıdır. Bireysel kullanıcılar ve kurumsal işletmelerin dApp’ler üretmesine imkân tanır. dApp’ler, merkezi olmayan uygulamalar olarak geçer. Proje, 2019 yılının Eylül ayında görücüye çıktı. Hedera, kamuya açık bir blockchain ağı olarak çalışıyor. Yerel kripto para birimi ise HBAR olarak biliniyor. Platformun arkasındaki geliştirici ekip, Hedera’yı “internetin güven katmanı” olarak tanımlıyor. Birincil hedefinin ise merkeziyetsiz uygulama geliştirme alanında düşük performans gösteren blok zincirlerindeki sorunları çözmek olduğu ifade ediliyor.

Proje, geleneksel blok zinciri teknolojisi yerine, Hashgraph isminde yeni bir dağıtık defter kullanmaktadır. Söz konusu teknoloji, ağa yüksek hız sunuyor. Bunun yanında emsallerine kıyasla çok daha düşük maliyetler vadediyor. Hedera ağında yapılan işlemlerde 0,0001 dolar gibi cüzi miktarlarda ücretler alınmaktadır. Bunun yanında işlemler 5 saniyeden daha kısa bir süre içerisinde gerçekleşir. Araştırmalara göre ağ, saniyede 10 binin üzerinde işlemi yerine getirebilme kapasitesine sahip. Hedera ekibi, herkesin pratik bir şekilde dApp oluşturabileceği platform yaratmayı amaçlıyor. Bunun için geliştiricilere akıllı sözleşme araçları sunuluyor. Kullanıcılar, ağ üzerinde son derece basit bir şekilde NFT ve token basabiliyor. Ayrıca veri değişim protokolü ve merkeziyetsiz veri depolama gibi ürünler de sunuluyor.

HBAR Token Nedir?

HBAR token’ın ICO’su 2018 yılının yazında gerçekleşti. Bu popüler kripto para biriminin maksimum arzı, 50 milyar adet ile sınırlandırılmıştır. Coin’in ağ içerisinde iki temel işlevi mevcut. Bunlardan birincisi blok zincirinin sunduğu akıllı sözleşme, dosya depolama gibi işlemler için yakıt görevini üstlenmesidir. İkincisi ise stake yani kilitleme amacıyla kullanılmasıdır. Burada varlıkların bütünlüğünü korumak için stake işlemleri yapılabiliyor. Belirli bir süre ile token’ları kilitleyenler, vade sonunda HBAR ödülleri alıyor. Bu sayede kullanıcılara pasif gelir kapısı açılmaktadır.

HBAR token Binance, OKX, Crypto.com, KuCoin ve Bybit borsalarında alım satım işlemine açıktır. Token, 17 Kasım itibarıyla piyasa değeri açısından en değerli kripto para birimleri arasında ise 37. sırada bulunuyor. HBAR coin, gelmiş geçmiş en düşük seviyesini 2020 yılının ocak ayında 0,01 dolar ile gördü. En yüksek seviyesini ise 0,57 dolarla 2021 yılının eylül ayında yakaladı. Bu da devasa bir yükseliş yaşandığına işaret ediyor.