Nedir & Nasıl

Kurumsal Blockchain Projesi XinFin (XDC) Nedir?

Giriş

Blockchain teknolojisi artık geniş kitlelerce bilinen bir konu halini aldı. Bitcoin ve Ethereum’un kullandığı blockchain sistemleri halka açık olarak nitelendiriliyor. Bunun yanı sıra özel blockchain’ler geliştiren projeler de var. XinFin Network (XDC) ise iki blockchain sistemini birleştirerek hibrit bir sistem oluşturmayı hedefliyor. Bu sayede daha gelişmiş bir blockchain elde edilecek. Platformun kurucuları Atul Khekade, Ritesh Kakkad ve Karan Bhardwaj. 3 ismin de blockchain alanında derin tecrübeleri bulunuyor.

Kendini 3. nesil blockchain olarak tanımlayan XinFin, dijital sözleşmeler adı verilen bir uygulamayı kullanıyor. Saydam bir şekilde işlemlerin görülebilmesi ve değiştirilememesi adına kayıtlar blockhain’de tutuluyor. XinFin blockchain’i halka açık blockchain’lerin sağladığı avantajların yanı sıra özel blockchain’lerin hızı ve güvenliğine sahip olduğundan kurumlar açısından oldukça tercih edilebilir durumda. XinFin bütün üyeleri tarafından basit veri aktarımının kullanılmasına olanak tanıyor.

XinFin blockchain’i aynı zamanda kapalı bir sistem gibi de çalışıyor. Böylece dışarıyla paylaşılması istenilmeyen finansal veriler ya da şirket sırları gibi bilgiler bir güvenlik katmanı daha oluşturulmasıyla korunmuş oluyor. XDC teknolojisi mesajlaşma ve şirket içi ödemelerde kullanılabiliyor fakat sınır ötesi ödemeler de dahil olmak üzere birçok alana da ölçeklendirilebiliyor. Teknolojinin asıl hedefi finansal kurumlara hizmet sunmak ve bunu yaparken işlem ücretlerini ufak miktarlara indirmek.

Quorum Tabanlı Blockchain

XDC Blockchain’i J.P Morgan tarafından geliştirilen Quorum blockhain’inin fork’lanmasıyla (çatallanmasıyla) oluşturuldu. Bir Quorum kopyası olarak ortaya çıkan XDC’nin bu yolu izlemesinin birkaç sebebi var;

  • Tam uyumlu şekilde akıllı sözleşmeleri çalıştırabilmesi başlıca sebeplerden biri. Aynı zamanda Ethereum protokolüne Quorum üzerinden kolayca ulaşılabiliyor, bu durum geliştiriciler için kolaylık sağlıyor..
  • Konsensüs mekanizması Quorum üzerinden akıllı sözleşme formatında yüklendi. Yani XDC konsensüs mekanizmasının çalışmasını sağlayan şey bir Quorum yan zinciri. Bu sayede yeni eklentiler yapılmak istenirse daha kolay bir yol izlenecek.
  • Quorum’un yapısı kurumsal seviyede yaygın kullanım için uygun çünkü büyük bir kurum tarafından geliştirildi.
  • Ölçeklendirmeye müsait bir blockchain. Özellikle büyük şirketlerde yaşanabilecek yoğunlukların altından kalkacağı düşünülüyor.

Bunlara ek olarak XDC ekibi Quorum protokolünü de geliştirerek işlem hızını bir üst seviyeye taşıdı ve diğer blockchain’lerle birlikte çalışabilme özelliği ekledi.

XinFin Nasıl Çalışır?

Kendine misyon olarak gerçek dünyada karşılaşılabilecek sorunları çözmeyi seçen XDC geniş bir müşteri potansiyeline sahip. XinFin hali hazırda güneş enerjisi, havacılık, seyahat ve diğer finansal teknoloji sektörlerinde yaratılan projelerde yer almaya başladı.

XinFin’de Bitcoin ve diğer kripto paralarda olduğu gibi madenciliğe ihtiyaç duyulmuyor. Tipik bir blockchain madenciliği oldukça pahalıya patlayabiliyor, enerji giderleri de bu bedelin üzerine ekleniyor. XDC blockchain’i madencilik yerine izinli konsensüs mekanizması kullanıyor bu sayede oldukça çevre dostu.

XDC’in çalışma sisteminin merkezinde Yönetim Müdürü adı verilen hesap bulunuyor. Bu hesabın java ara yüzlü bir kontrol paneli olyuor, bu kontrol panelinden özel yaratılmış blockchain’lerini daha amaca uygun olarak değiştirebiliyor. Yönetici tarafından yaratılan “veri modelleri” blockchain’de belirleniyor ve blockchain bu modeller üzerinden çalışıyor. Örneğin bir binanın giriş kartlı güvenlik ve vardiya sistemi bu şekilde yazılabilir. Binaya girip çıkarken kullanılan kartlardaki veriler blockchain’deki verilerle karşılaştırılır ve giriş izni verilir, bu sisteme yeni kullanıcılar eklenebilir ya da çıkartılabilir.

XDC Token Nedir?

XDC tokenleri XinFin’de kullanılan ana tokenlerdir. Halka açık seviyede XDC topluluğuna katılmak için XDC token sahibi olmak yeterli. XDC tokenlerinin kullanım alanları ve özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

  • İleri seviyede topluluk üyesi olmak için XDC tokenleri kullanabiliyor. Örneğin node çalıştırmak için belirli miktarda XDC sahibi olmanız gerekli. Üstelik master node olmak için yüksek sistem gereksinimlerine ihtiyaç duyulmuyor.
  • XDC tokenleri stake’lenebilir. Böylece bazı altyapıların temel taşı oluyor.
  • XDC tokenleri Ethereum ERC20 standartlarına göre inşa edildi. ERC20’nin standart olarak kullanılması gelecekte XDC’nin Ethereum merkezsiz uygulamalarıyla uyumlu çalışmasını sağlayacak.
  • XDC kendi standardını da yaratacak: XDC01. Ancak bu standart ERC20 sisteminin üzerinde yer aldığı için ERC20 ile uyumlu olacak ve gelecekte ERC20 standartlarına uygun cüzdanlarda kullanılabilecek.

XDC Cüzdanı

XinFin’in hibrit blockchain’ine uygun biçimde tasarlanan XDC Cüzdanı getirdiği akıcılıkla birlikte düşük işlem ücretleri ve hızıyla XDC ekosisteminin önemli bir parçası. Büyük işyerleri için dahi özel blockchain’ler için özel cüzdanlar oluşturmak mümkün. XDC cüzdanı akıllı sözleşmeler ve eşten eşe  çalışma koşulları için uygun hale getirildi.

Diğer yandan XDC cüzdanları yasal düzenleyiciler tarafından şart koşulan kurallara bağlı çalışan XDC ağıyla birlikte iyi bir ikili oluşturuyor. XDC cüzdanı KYC, AML gibi düzenleme standartlarını da destekliyor.

XDC cüzdanı kullanıcıları fiat para birimleriyle de anlaşma yapabiliyor. Kripto paraların istenmeyen dalgalanmalarından kaçınmak adına fiat para birimleriyle değerlerin saklanmasına olanak tanıyor. Böylece satıcılar ve finansal kurumların likidite problemine çözüm üretiliyor.

XDC Fiyatı

XDC Platformu Mart 2018’deki ICO’sunda 15 milyon dolar toplamıştı. Nisan 2018’de piyasaya çıkan XDC uzun süre sessizliğini korudu. Tabii ki bunda o dönemlerde başlayan ayı sezonunun da derin etkisi vardı. Ağustos 2020’de XDC ye olan ilgi giderek artmaya başladı. Şubat 2021’de ani çıkışlar yaşayan birçok diğer kripto para gibi XDC’de tırmanıştaydı. Ardından tüm zamanların en yüksek fiyatı 0.13 dolara kadar ulaştı. XDC’nin işlem gördğü en büyük borsalar ve pariteleri şu şekilde:

  • KuCoin  XDC/USDT XDC/ETH
  • Bitfinex XDC/USDT XDC/USD

Yorum Yap