Lens Protokolü Nedir?

Lens Protokolü, Web3 tabanlı ve Polygon blok zinciri üzerine inşa edilmiş açık kaynaklı ve şekillendirilebilir bir sosyal grafiktir

lens protokolü

Lens Protokolü, Web3 tabanlı ve Polygon blok zinciri üzerine inşa edilmiş açık kaynaklı ve şekillendirilebilir bir sosyal grafiktir. Proje, geliştiricilerin Web3 tabanlı sosyal medya platformları ve profilleri başlatmasına izin vermeyi amaçlamaktadır. İçerik oluşturuculara topluluklarıyla olan bağlantıları üzerinde kontrol sağlar ve oluşturdukları içerik ne olursa olsun sahipliklerini korumalarına yardımcı olur.

Lens Protokolü, Web2 ile ilgili bazı zorluklara çözümler sunmaya çalıştığından, Lens Protokolünün nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için bu zorluklardan bazılarını dikkate almamız gerekiyor.

Web2 ile İlgili Sorunlar

Lens Protokolü, Web2 sosyal medya etkileşimi ile ilgili sorunları çözmek için ayarlanmıştır.

Web2 ile ilgili sorunlardan biri, merkezi şirketler tarafından kontrol edilen katı özerkliktir. Bu şirketler, hesapları herhangi bir zamanda askıya almayı seçebilir, bu da zaten sahip olduğunuz takipçi sayısını ve içeriği kaybetmeyi mümkün hale getirir.

Web2 sosyal medya platformları, yorumları ve gönderileri yönetir ve hesaplar ve içerikler üzerinde sansür biçimleri vardır; hatta birçoğu kabul edilemez olarak görülmektedir. Ne yazık ki, iyi niyetli gönderiler genellikle sürecin bir parçası olarak kaldırılıyor.

Web2 sosyal medya platformları merkezi sunuculara sahiptir. Sonuç olarak verileriniz, hesabınız ve takipçileriniz platformu oluşturan şirket tarafından kontrol edilmektedir. Etkileşiminiz platform içindedir ve şirket, izniniz olmadan bilgilerinizi kullanır ve içeriğinizden para kazanır.

Lens Protokolü Nasıl Çalışır?

Lens Protokolü, bir blok zinciri üzerinde çalışan bir Web3 sosyal grafiğidir. İlgilenen kullanıcıların istedikleri kullanım için kendi sosyal medya platformlarını oluşturmaları için kolay bir yol sağlar.

Sosyal grafik, bir sosyal ağdaki insanlar ve gruplar arasındaki karşılıklı bağlantıları gösteren bir yapıdır. Yapı, profiller oluşturduğunuzda, kullanıcıları takip ettiğinizde, içerik oluşturduğunuzda ve diğer içeriklerle ilişkilendirdiğinizde oluşur.

Instagram, Facebook, Twitter ve TikTok gibi merkezi sosyal medya uygulamaları, içeriği değiştirmek ve kullanıcılar için uygun bir kullanıcı deneyimi oluşturmak için diğer şeylerin yanı sıra sosyal grafikleri kullanır. Lens Protokolü ise sosyal grafikleri akıllı bir sözleşmeye entegre eder ve kullanıcıların sosyal medya platformlarını ve topluluklarını herhangi bir merkezi kontrolden bağımsız olarak oluşturmalarına olanak tanır.

Merkezi sosyal medya şirketlerinin aksine, Lens Protokolü’nün kaynak kodları açık ve izinsizdir ve herkesin bunları geliştirmesine izin verir. Bu erişim, ağınızdakiler için takipçiye özel çözümler oluşturmanıza olanak tanır.

lens protokolü

Lens Protokolü, Web2 sosyal medya platformlarında bulunanlara benzer etkinlikleri birkaç ek özellikle gerçekleştirmenizi sağlar. Bunlardan bazılarını aşağıda açıklayacağız.

Profil Takip Etmek

Lens, bir profili takip ettiğinizde size “NFT’yi takip et” verir. Ayrıca, sizi takip etmek isteyen birine takip NFT’si verilip verilmeyeceğini belirlemek için tıpkı bir koşul gibi bir takip modülü de ekleyebilirsiniz. Koşul parasal bir gereklilik olabilir.

Yayınlar

Bunlar sadece gönderiler ve etkileşimlerdir. Gönderiler, ürettiğiniz içeriklerdir. Ayrıca gönderilere yorum yapabilir ve yayınları yansıtabilirsiniz. Bir gönderiyi yansıtmak, başka birinin gönderdiği şeyi paylaşmak gibidir.

Yayınlarınız, merkezi olmayan bir protokolde depolanabilen gerçek verilere işaret eden içerik URI’lerine sahiptir.

Collect

Toplama özelliği, içeriğinizden para kazanmanızı sağlar. Koleksiyonun açık olduğu süre, kullanıcıların toplayabileceği maksimum sayı gibi toplama parametrelerinizi ayarlayabilirsiniz. Ayrıca bu modül ile NFT satabilirsiniz.

Yönetim

Bu özellik, takipçilerin önemli kararlar alırken oy kullanabilecekleri bir sosyal medya hesabı oluşturmanıza olanak tanır.