Chainlink: Link (LN) Nedir?

LINK, blok zinciri dışı (off-chain) işletmelerin blockchain platformlarıyla güvenli bir şekilde bağlantı kurmasını sağlayan bir kripto para birimi ve teknoloji platformudur

chainlink

LINK, blok zinciri dışı (off-chain) işletmelerin blockchain platformlarıyla güvenli bir şekilde bağlantı kurmasını sağlayan bir kripto para birimi ve teknoloji platformudur. Chainlink, blockchain tabanlı akıllı sözleşmeleri hisse senedi fiyatları gibi harici verilerle birleştiren bir ara katman yazılımıdır.
Chainlink’in LINK para birimi, Chainlink ağ operatörlerine ödeme yapar ve ağın akıllı sözleşme anlaşmalarını teminat altına alır.

Chainlink Nedir?

Chainlink, merkezi olmayan bir oracle ağı veya blok zinciri soyutlama katmanı olarak bilinir. Chainlink, hibrit akıllı sözleşmeler olarak adlandırdığı şeyi destekleyen, zincir içi (on-chain) ve zincir dışı (off-chain) hesaplamaları güvenli bir şekilde etkinleştirmek için blockchain teknolojisini kullanır.
Chainlink kullanan kuruluşlar, Ethereum ve Solana dahil olmak üzere herhangi bir büyük blockchain ağına erişebilir.

Chainlink blok zinciri, hisse ispatı işletim protokolünü kullanan Ethereum platformunda barındırılmaktadır. Buna ek olarak, Chainlink açık kaynaklı bir blockchain projesidir, yani herkes projenin kodunu görebilir ve katkıda bulunabilir.

Chainlink blok zinciri, girdilerin, çıktıların ve hesaplamaların güvenli paylaşımını destekleyebilir. Chainlink’in bazı özellikleri şunları içerir:

  • Merkezi olmayan veri akışlarını destekleme: Birçok kaynaktan gelen veriler, hibrit akıllı sözleşmeler için güvenli bir şekilde toplanabilir ve işlenebilir.
  • Doğrulanabilir rastgelelik kaynakları sağlama: Kriptografik olarak güvenli rastgelelik gerektiren oyunlar gibi uygulamalar Chainlink’i kullanabilir.
  • Otomasyon: Chainlink akıllı sözleşmeleri, işletmeler için kritik işlevleri ve olay odaklı görevleri otomatikleştirebilir.
  • Blockchainler arası birlikte çalışabilirliği destekleme: Chainlink, mesaj alışverişini, tokenleri ve belirli eylemleri desteklemek için blockchain platformlarını birbirine bağlayabilir.
link

LINK Tokeni


Chainlink (LINK), Ethereum tokeni tarafından desteklenmektedir. Bu ağ, Ethereum akıllı sözleşmelerinin diğer veri kaynaklarına, ödeme sistemlerine ve uygulama kullanıcı arayüzlerine güvenli bir şekilde bağlanmasını sağlar.
Ayrıca, LINK tokenleri, akıllı sözleşmeler ve sözleşme oluşturucular tarafından talep edilen depozitolar için verileri (dürüstçe) alan node operatörlerini telafi etmek için kullanılır.

LINK belirteci, ERC20 (Ethereum ağında yayınlanan) belirteç standardından işlevsellik alır ve veri yüklerinin belirteç transferlerine dahil edilmesine izin veren bir ERC677 belirtecidir.
Sahipler, bir node haline gelmek ve Chainlink oracle’larına veri sağlamak için LINK tokenlerini akıllı bir sözleşmede stake etmelidir. Bu, manipülasyonlara veya ağa sahte veri göndermeye karşı bir caydırıcı görevi görür. Chainlink kripto parasını nasıl stake edeceğimizi sonraki bölümlerde tartışacağız.

link

Chainlink’in Ekonomik Modeli

Chainlink’in ekonomik modeli, akıllı sözleşme geliştiricileri ve Web2 sistemleri tarafından talep edilen çok çeşitli oracle hizmetlerinin işletilmesi için ödeme yapmak üzere LINK belirtecinin kullanılması ve ayrıca oracle’ın doğru performansını teşvik etmek için LINK’in bir kripto ekonomik mekanizma olarak kullanılması etrafında döner.

Link Satın Almak Hakkında Sorular

Link ile Neler Satın Alınır?

LINK kripto para birimi, günlük satın alımlar için tasarlanmak yerine Chainlink node operatörlerini teşvik etmek için kullanılır. Blok zincirlerine güvenli bir şekilde veri aktarmakla görevli bu ağ katılımcılarına LINK üzerinden ödeme yapılır.

Chainlink Kripto Parası Nasıl Stake Edilir?

Chainlink’te stake etmek, bağımsız blok zincirlerinde stake etmekle aynı şey değildir. Blok zincirlerinde stake etmenin amacı, kanıtlama saldırılarını önlemektir. Chainlink’in tokenlerle ilgili farklı bir hedefi vardır: doğru oracle raporlarının zamanında gönderilmesini sağlamak. Hedef, önemli miktarda parasal değere sahip bir akıllı sözleşme olsa bile, bir oracle ağı için iyi tasarlanmış bir staking sistemi, bribe saldırılarını bir rakip için kârsız hale getirmelidir.

Chainlink stake etmeye hazırlanma adımları:

  • Chainlink kripto parasını tuttuğunuz borsadan çıkartın ve cüzdanınıza koyun.
  • Staking desteğine bakabilmek için Node Operators seçin.
  • Link Stake’e katılın.