OAX Nedir? OAX Coin Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

OAX Nedir

OAX-nedir

OAX Nedir?

OAX, verimliliği, şeffaflığı artırarak ve yüksek yönetişim standartlarını teşvik ederek dijital varlık ekosistemini iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Mevcut merkezi değişim modelinin faydalarını, merkezi olmayan bir sistemin tüm faydalarıyla birleştiren merkezi olmayan bir dijital varlık (kripto para birimi) değişim (borsa) platformudur.

Bu borsa platformu, kullanılabilirliği iyileştirmenin yanı sıra sağlayıcıları ve üçüncü tarafları güçlendirmek için kredi riski değerlendirmesi, yapılandırılmış anlaşmazlık çözümü ve teminatlı mevduat programları gibi geliştirmeleri içermektedir.

OAX kodu açık kaynaklıdır ve topluluktaki herkesin platformun geliştirilmesine katkıda bulunmasını mümkün kılar.

OAX Geliştirme Ekibi Kimlerden Oluşuyor?

OAX, dünyanın en büyük blok zinciri geliştiricilerinden biri olan ANX International tarafından desteklenen açık kaynak platformu OpenANX’tan doğmuştur. Web sitesinde 4 kurucu, 4 danışman ve diğer yöneticilerden oluşan 15 kişilik bir ekip listelenmiştir.

Ken Lo, ANX International’ın kurucu ortağı ve CEO’sudur, blok zincirinde 5 yıldan fazla deneyime sahiptir. Ayrıca BT, Accenture ve Verizon için çalışarak 20 yıldan fazla bir süredir iş stratejisi ve yürütme alanında çalışmıştır.

OAX kripto para biriminin bir diğer kurucu ortağı Hugh Madden, OAX’ın “vizyonunun arkasındaki adam” dır. İlk işine 16 yaşında başlamış ve HSBC ve AXA gibi finansal hizmet firmalarında çalışmalar sürdürmüştür.

ANX International’ın kurucu ortağı ve COO’su Dave Chapman, HSBC, ABN AMRO ve Barclays gibi firmalar için çalışmış olan liderlik, strateji ve finans konularında geniş deneyime sahiptir.

Dördüncü kurucu David Tee, kurumsal finans alanındaki 25 yıllık engin deneyimi nedeniyle ekibe paha biçilmez bir katkı sağlamaktadır.
Diğer üyeler arasında Genel Müdür Amanda Liu, Legal Aid Paul Li, danışmanlar Lionello Lunesu, Henry Yu, Jehan Chu ve Bokk Khoo ve diğerleri yer alıyor.

OAX’ın Avantajları Nelerdir?

OAX Teknolojisi

Merkeziyetsiz olmak özellikle “kripto para birimi” kavramının kalbi olmasına rağmen OAX, ticaret borsalarının her işlevinin merkezden uzaklaştırılamayacağının farkındadır.

Bunun yerine OAX, merkezi borsa modelinin en iyi özelliklerini entegre etmeye çalışırken, güvenlik, kredi riski değerlendirmesi, yapılandırılmış anlaşmazlık çözümü vb. gibi merkeziyetsizliğin faydalarını sağlamak için bazı önemli iyileştirmeler yapmaya çalışır.

OAX ve merkezi kripto borsaları arasındaki önemli fark, OAX “Varlık Geçidi (Asset Gateway)” nin herhangi bir işlemde yer alan her iki varlığın anahtarlarını hiçbir zaman tutmamasıdır. Bunun yerine ikisinden sadece birini tutar ve bu da riski önemli ölçüde azaltır.

OAX platformunun önemli bir iyileştirmesi, kullanıcıların “Kredi Riski” takas etmelerini veya borsalar tarafından verilen iki tokenın alınıp satıldığı kredi riski emir defterlerini desteklemesini sağlayarak bir kredi riski ticaret pazarı oluşturmasıdır.

OAX platformundaki üyelik, OAX platformunda basit erişim, oylama ayrıcalıkları veya hizmetlerin ticari taleplerini mümkün kılan, gerekli token sayısı avantajların seviyesine göre değişen kademelidir. Çeşitli üyelik kademeleri için başvuran ve alan kullanıcılar, başvuruları kabul edildiğinde imha edilen ve böylece OAX token havuzunda zaman içinde bir deflasyona neden olan tokenları başvurularıyla birlikte sunar.

Üyelikler şunları içerir:

  • Katılımcı Üyelik: Platformu çeşitli toptan veya perakende işlemleri için kullanırlar.
  • Oylama Üyeliği: Bu üyeler, OpenANX platformuyla ilgili kararları oylayabilirler.
  • Kurucu Üyelik: Oy haklarına ek olarak, kurucu üyelerin tartışılacak konular önermesine de izin verilir.
  • Üçüncü Taraf Hizmet Sağlayıcı Üyeliği: Bu üyeler, OAX ekosistemi içinde KYC hizmetleri, yasal veya akıllı sözleşme hizmetleri vb. gibi çeşitli hizmetler sağlayabilirler.
  • Asset Gateway Üyeliği: Bu üyeler, bir üçüncü taraf hizmetinin tüm ayrıcalıklarına sahiptir ve ayrıca platform üzerinde bir borsa olarak hizmet sunabilirler.

OAX Tokenları (OAX) Nasıl Satın Alınır ve Saklanır?

OAX Nasıl Satın Alınır?

OAX tokenleri Binance, Qryptos, HitBTC ve diğerleri dahil olmak üzere yaklaşık 10 platformda takas edilebilir. Borsaların çoğu Bitcoin veya Ether’i veya her ikisini de kabul ediyor. Liqui ve OKEx de Tether’i kabul ederken, TokenJar sadece OAX karşılığında WETH kabul ediyor.

OAX Depolama

OAX bir ERC-20 tokenıdır. Bu nedenle Ethereum ile uyumlu sayısız cüzdandan herhangi birinde depolanabilir. Donanım cüzdanları en güvenli olanıdır ve Ledger Nano S ve Trezor ERC-20 tokenleri için çalışır.
Exodus ve Mist, Ethereum ve tokenleri blok zincirinde depolayan masaüstü cüzdanlardır. Her ikisi de Windows, Linux ve Mac işletim sistemleriyle uyumludur.
Başka bir Ethereum cüzdanı olan Jaxx, Windows, Linux ve Mac PC’ler için bir masaüstü cüzdanı, Android ve iOS telefonlar için bir mobil cüzdanın yanı sıra Chrome ve Firefox uzantıları aracılığıyla bir web cüzdanı olarak işlev görür ve onu en çok yönlü cüzdanlardan biri yapar.
MyEtherWallet en popüler Web cüzdanıdır ve ETHAdress, ERC-20 tokenlarını depolayan kağıt cüzdanlardan biridir.

OAX’i Diğer Kripto Para Birimlerinden Farklı Kılan Nedir?

OAX, merkezi olmayan bir dijital varlık değişim platformunu deneyen ilk kripto para birimi değil, ancak her özelliğin merkezi olmayan hale getirilemeyeceğini ilk fark eden projedir. Merkezi değişim modelinin faydalarını merkeziyetsizliğin tüm avantajlarıyla birleştirerek kripto para birimleri arasında benzersiz kılar.
OAX’ı kendine özgü kılan bir diğer faktör de açık kaynak yapısı ve yönetişim sistemidir. Ağın koduna herkes katkıda bulunabilir ve platformdaki kademeli üyelik, ekonomik nedenleri politik olanlardan ayırmaya yardımcı olur.

OAX’a Yatırım Yapmalı Mısınız?

OAX’in düşük piyasa değeri sıralaması, kullanıcıları kripto para birimine yatırım yapmaktan caydırır. Ancak vaadi ve potansiyeli göz ardı edilemez.
Risk değerlendirmesi ve düzenlenmiş bir ihtilaf yönetimi sistemi gibi merkezi bir modelin faydalarını yine de koruyan merkezi olmayan bir kripto değişim platformu fikri dikkate değer bir fikirdir ve böyle bir değişim, ortaya çıkan kripto dünyasında talepte artmaya mahkumdur.
OAX’ın arkasındaki ekip gelecek vaat eden bir ekip gibi görünüyor, her biri kendi alanlarında deneyimli ve platformun geliştirilmesinde son derece hevesli. Ayrıca, açık kaynaklı olduğu için topluluk da devreye girerek platformun geliştirilmesini aktif bir süreç haline getiriyor.