Peter Lynch Kimdir?

Peter Lynch, Amerikalı bir yatırımcı, yatırım fonu yöneticisi ve hayırseverdir

peter lynch

Peter Lynch, Amerikalı bir yatırımcı, yatırım fonu yöneticisi ve hayırseverdir. 19 Ocak 1944 tarihinde doğan Lynch, Fidelity Investments’ta 1977’den 1990’a kadar yatırım yöneticisi olarak çalışmış ve bu dönem boyunca Fidelity Magellan Fund’un başarısına öncülük etmiştir. Lynch, 1990 yılında emekli olmadan önce Fidelity Investments’da bulunan Magellan Fund’un yöneticisi olarak, Lynch yıllık% 29.2’lik bir getiri sağladı, sürekli olarak S & P 500 pazar endeksini iki katına çıkararak onu dünyanın en iyi yatırım fonu haline getirdi. Görev süresi boyunca, yönetim altındaki varlıklar 18 milyon dolardan 14 milyar dolara yükseldi.

Peter Lynch Yaşamı ve Eğitimi

Peter Lynch, 19 Ocak 1944 tarihinde Newton, Massachusetts’te doğdu. Babasına 1951 yılında kanser teşhisi konulduğunda sadece yedi yaşındaydı. Üç yıl sonra babası hayatını kaybedince, Lynch’in annesi aileye maddi destek sağlamak için çalışmak zorunda kaldı.

Lynch, genç yaşlarda aileyi desteklemek için çalışmaya başladı ve Boston College’da öğrenciyken birikimlerini kullanarak Flying Tiger Airlines’ın 100 hissesini satın aldı. Hisse senedinin değeri daha sonra yükseldi ve elde edilen kar, Lynch’in eğitim masraflarına katkıda bulundu.

1965 yılında tarih, psikoloji ve felsefe alanında eğitim gördüğü Boston College’dan mezun olan Lynch, daha sonra Pennsylvania Üniversitesi Wharton Okulu’nda işletme yüksek lisansı derecesi aldı.

peter lynch

Yatırımlar

Lynch’in yatırım yönetimi felsefesi, özellikle küçük ve orta ölçekli şirketlere odaklanan “growth investing” olarak bilinir. Lynch, şirketleri kendi sektörleri içinde karşılaştırmak ve uzun vadeli bir perspektifle değerlendirmek için birden fazla metrik kullanırdı. Ayrıca, tüketici ürünleri ve hizmetleri, perakende ve finansal hizmetler gibi kolay anlaşılabilir ve tanınmış şirketlere de yatırım yapardı. Lynch’in yatırım yönetimi felsefesi, yatırımcıların yüksek getirili yatırımlar elde etmelerine yardımcı oldu ve yatırımcılar arasında popüler bir yaklaşım haline geldi.

Peter Lynch, ortak yazar John Rothchild ile birlikte yatırım konusunda üç kitap yazdı: One Up on Wall Street, Beating the Street ve Learn to Earn. Bu kitapların ilki yatırım teorisini, ikincisi ise uygulamalarını ele alıyor. Üçüncü kitap ise özellikle genç yatırımcılar için yazılmış bir başlangıç kitabıdır.

En ünlü yatırım ilkesi, “yerel bilgi ” ekonomik kavramını yaygınlaştıran “bildiğinize yatırım yapın” ilkesidir. Çoğu insan belirli alanlarda uzmanlaşma eğiliminde olduğundan, bu temel “bildiklerinize yatırım yapın” ilkesini uygulamak, bireysel yatırımcıların düşük değerli hisse senetleri bulmasına yardımcı olur.

Ayrıca, bireysel yatırımcının potansiyel olarak hisse senetlerinden para kazanma konusunda bir fon yöneticisinden daha yetenekli olduğunu, çünkü Wall Street’ten önce günlük yaşamlarında iyi yatırımları tespit edebildiklerini sık sık söylemiştir. Örneğin, One Up Lynch‘te Dunkin’e nasıl yatırım yaptığını açıklıyor. The Wall Street Journal’da şirket hakkında okuduktan sonra değil, bir müşteri olarak kahvelerinden etkilendikten sonra. Başkalarının da benzer şekilde etkileneceğini varsayarak ve şirketin Boston lokasyonlarının her zaman meşgul olduğunu belirterek, şirketin mali durumunu inceledi ve satın aldığı en iyi performans gösteren hisse senetlerinden biri olduğunu kanıtlayan Dunkin’ Donuts’a yatırım yapmaya karar verdi. Lynch, yatırımcıların, kariyerleri ve hobilerindeki iş trendlerine dikkat ederek veya belirli fırsatları fark ederek kazançlı yatırımlar yapabileceğine inanıyor. Kitapları, hisse senedi değerlemesi, kazançlar, nakit akışı ve diğer veriler hakkında bilgi edinmek için şirket evraklarını nasıl okuyup yorumlayacağına dair özetler sunuyor. Bunun yanı sıra, Lynch, kendi ofisinde olmadığı zamanlarda bile, birçok yatırım fırsatı bulduğunu söylüyor ve kitaplarında bu fırsatları paylaşıyor.

Lynch, One Up on Wall Street’te lisans eğitiminde felsefe ve mantık alanındaki çalışmalarının, MBA için okuduğu matematik veya finanstan daha önemli olduğunu belirtmiştir. Wharton’da, öğretilen teorilerin uygulamada işe yaramadığını fark etti ve teorisyenlerin yerine uygulayıcıların tecrübelerine güvenmeye başladı. Rastgele yürüyüş hipotezi ve verimli piyasa hipotezinin çelişkili olduğuna inandı ve yatırım işinde başarılı olmak için niteliksel analizlerin daha önemli olduğunu keşfetti. Lynch, Fidelity’deki stajı sırasında, nicel analizin gerçek dünyada işe yaramadığını gördü ve yatırım işinde başarının yalnızca teorik bilgilerle değil, pratik tecrübelerle de elde edilebileceğine inanıyor. “Bana öyle geldi ki, yatırım işinde başarılı olmanıza yardımcı olması gereken şey, yalnızca başarısız olmanıza yardımcı olabilir. Nicel analiz bana Fidelity’de olduğunu gördüğüm şeylerin gerçekten olamayacağını öğretti.”

Lynch’in yatırım başarısı, onu Wall Street’in en başarılı yatırımcılarından biri haline getirdi ve ona birçok ödül kazandırdı. 2000 yılında, Lynch, Institutional Investor tarafından “Yüzyılın Yatırımcısı” seçildi. Lynch ayrıca, Amerika’daki birçok kolej ve üniversiteden fahri doktora dereceleri aldı ve yatırım dünyasında büyük bir etki yarattı.

Sonuç olarak, Peter Lynch, yatırım dünyasında önemli bir figürdür. Lynch’in yatırım stratejileri ve felsefesi, yatırımcılara uzun vadeli yatırım perspektifleri sağlamak için hala kullanılmaktadır. Lynch’in yatırım başarısı, yatırımcılar arasında popülerliğini koruyacak ve onun yatırım yönetimi stratejileri, yatırımcılar için ilham verici bir kaynak olmaya devam edecek.

Hayırseverlik

2006 tarihli bir Boston Magazine makalesine göre, Lynch’in toplam net değeri 352 milyon USD’dir.

Fidelity Investments’in yatırım danışmanlığı kolu olan Fidelity Management & Research Co.’nun başkan yardımcısı olarak yarı zamanlı olarak çalışmaya devam etmesine ve zamanının çoğunu genç analistlere akıl hocalığı yaparak geçirmesine rağmen Peter Lynch, zamanının çoğunu hayırseverliğe ayırıyor.

Lynch’ler parayı başlıca beş şekilde verir: bireyler olarak, Lynch Vakfı aracılığıyla, Fidelity Bağış Hediye Fonu aracılığıyla ve iki hayır kurumu aracılığıyla.

Lynch Vakfı, eğitim, dini kuruluşlar, kültürel ve tarihi kuruluşlar, hastaneler ve tıbbi araştırmalar gibi alanlara destek sağlamaktadır ve kuruluşundan bu yana 80 milyon dolar bağışta bulunmuştur. Bu bağışlar arasında BC’nin Carroll School of Management işletme okulunda Lynch Leadership Academy gibi programların kurulması da yer almaktadır. Lynch Vakfı, AmeriCares, Partners in Health ve Teach for America gibi kuruluşların ilk büyük destekçileri arasında yer almaktadır.

Lynch, 1991 yılında Junior Achievement US Business Hall of Fame’e kabul edilerek, başarıları ve iş liderliği ile takdir edilmiştir. Ayrıca, Harvard Tıp Okulu Üyeler Kurulu üyesidir ve tıbbi araştırmaların desteklenmesine katkı sağlamaktadır.

Geçtiğimiz günlerde efsanevi yatırımcı Peter Lynch, CNBC’nin Squawk Box programında kripto paralar ile ilgili yorumunu belirtti. Peter Lynch, herhangi bir kripto para birimine sahip olmadığını ortaya koyuyor. “Bildiğini satın al” yatırım stratejisine bağlı kalıyor. Kendisi programda şu şekilde açıklıyor :

Blok zincirini anlıyorum. Nasıl çalıştığını biliyorum, ama Bitcoin (BTC) ne olacak, hiçbir fikrim yok. Herhangi bir Bitcoin (BTC) veya Ethereum (ETH) gibi bir kripto para yatırımım yok.