Phala Network Nedir? PHA Coin Yorum ve Geleceği

Phala Network, Amazon AWS veya Google Cloud gibi geleneksel bulut bilişim hizmetlerine rakip olmayı amaçlayan merkezi olmayan bir bulut bilişim protokolüdür


Phala Network, Amazon AWS veya Google Cloud gibi geleneksel bulut bilişim hizmetlerine rakip olmayı amaçlayan merkezi olmayan bir bulut bilişim protokolüdür.

Bulut bilişim, son kullanıcılar için veri depolama ve bilgi işlem gücü gibi bilgi işlem kaynakları sağlayan büyük, web tabanlı veri havuzlarının bakımı anlamına gelir. Phala Network ile, bulut bilişim ve depolamaya daha dağıtılmış bir yaklaşım oluştururken, günlük bilgisayarlardan gelen fazla kapasite işe koyulabilir.

Phala Network Nedir?

Phala, bu hizmetleri, gizlilik ve güvenliği optimize ederken aynı zamanda performans için ölçeklendirme yeteneğine sahip, merkezi olmayan, küresel bir bilgi işlem kaynakları ağı aracılığıyla sağlamayı amaçlamaktadır.

Bunu başarmak için Phala, ağın çalışmasını sağlayan iki tür “worker node” katılımcısı kullanır:

Gatekeeper node, Phala ağ kullanıcıları arasındaki etkileşimlerin yanı sıra diğer blok zincirlerle olan etkileşimleri de düzenler. Gatekeeper node, blok zinciri durumunu ve fikir birliği kurallarını korumaktan sorumludur.

Madenci nodeleri bir CPU ağı çalıştırır ve bilgisayar güçlerini ağa kiralayarak çeşitli hesaplama sorumluluklarını yerine getirir.

Phala ağında iki tür node kullanmak, ağ genelinde fikir birliği ve hesaplama sorumluluklarını ayırmaya yardımcı olur.

Phala ekibi, platformunda bir bulut bilgi işlem ağı sağlamak için Kusama ağında Khala’yı (PHA) başlattı. Khala, Temmuz 2021’de dördüncü parachain slot müzayedesini aldı.

Phala’yı Kim Yarattı?

Phala, 2018 yılında Phala Network Foundation tarafından kuruldu ve eski Google Yazılım Mühendisi Hang Yin, eski Tencent Ürün Müdürü Marvin Tong ve diğerleri tarafından yönetiliyor.

Phala Network Foundation, 2019’dan bu yana iki tur özel token satışı üzerinden 1,68 milyon dolar topladı ve ilk token arzının %15’inin yatırımcılara dağıtılmasıyla sonuçlandı. Proje ayrıca üç Web3 Vakfı hibesi aldı.

PHA kripto tokeni, Eylül 2020’de bir Ethereum token’ı ve 2021’de bir Kusama tokeni olarak piyasaya sürüldü .

Phala Nasıl Çalışır?

Phala, Röle Zinciri adı verilen ana Polkadot blok zincirini besleyen özel bir blok zinciri olan bir Polkadot parachain olarak inşa ediliyor. Röle Zinciri, Polkadot’un paylaşılan güvenliğinden, işlem anlaşmalarından ve fikir birliğinden sorumludur. Röle Zinciri ile entegrasyon sayesinde Phala, Polkadot’un temel özelliklerinden yararlanır.

Ayrıca, bir parachain olarak Phala, Polkadot ekosisteminde inşa edilen diğer parachainlere bağlanmanın hızlı olacağına inanıyor. Ağa işlem ve madenci node’ları olarak istek gönderen Phala katılımcıları, işlem geçerliliğini ve ağ bütünlüğünü sağlamak için gereken hesaplamaları yaparlar.

Gizliliği sağlamak için madenci node’u CPU’ları üzerinde çalışma, Güvenilir Yürütme Ortamı (TEE) adı verilen güvenli bir yerleşim içinde yapılır. Çoğu modern bilgisayarın işlemcisindeki bu şifreli alan, madencilik makinesinin sahibinin bile, bilgisayarlarının enklavlarında depolananları görmemesini veya kurcalamamasını sağlar.

Phala ağ geçidi düğümleri, işlemlerin her zaman gizli kalmasını sağlarken, kullanıcılar ve CPU Madencileri arasında uçtan uca şifreleme oluşturmak için bir aracı görevi görür. Bilgi güvenli bölgeye ulaştığında, şifresi çözülür ve yürütülür. Bu bilgi talebinin sonuçları, yerleşim bölgesinden gönderilmeden önce yeniden şifrelenir.

Phala, ister kurumlar için makine öğrenimi verileri, isterse DeFi uygulamaları için akıllı sözleşme yürütme olsun, platformda yürütülen herhangi bir hesaplamanın özel ve kullanım durumlarında çok yönlü olduğunu belirtiyor.

Örneğin, Phala, kişisel verileri gizli bir şekilde toplayan ve işleyen bir platform olan Web3 Analytics’i oluşturmak için teknolojisinden yararlandı. Gizli akıllı sözleşmeler, yalnızca kullanıcılar tarafından yetki verildiğinde bu veriler üzerinde veri analizleri gerçekleştirebilir ve bu da kullanıcılara kendi verileri üzerinde tam kontrol sağlar.

PHA Coin Yorum ve Geleceği

PHA, Phala Ağının yerel hizmet tokenidir ve bulut tabanlı ekonomisi için kullanılır. Maksimum 1 milyar PHA arzına sahip olan PHA tokeni, ağın güvenliğini sağlamaya ve ağın yönetişim mekanizmasını sürdürmeye yardımcı olur.

Bilgi işlem kaynakları ve hizmetleri satın almak isteyen herhangi bir katılımcı, ister kaynak eklemesi gereken harici bir blok zinciri isterse verileri gizli bir şekilde depolamak isteyen bir kişi olsun, bunu PHA ile yapabilir. Buna karşılık, ağın güvenliğini sağlamak için kaynak sağlayanlara PHA’da ödeme yapılabilir.

PHA ayrıca görevlerini yerine getirmek için PHA’larını riske atması gereken kapı bekçisi ve madenci nodeleri tarafından da kullanılır. Stake etme, kötü niyetli hareket etmeleri durumunda, stake edilen PHA’larının ceza olarak kesilmesini sağlar. Son olarak, PHA’yı satın alan herkes bir paydaş olabilir ve parachain’in zincir üzerindeki yönetimine katılabilir, yani Phala ağında önerilen herhangi bir değişikliği oylayabilirler.

Phala, bulut bilişim hizmetlerine daha özel ve anonim bir şekilde erişmek isteyen katılımcılar için değerli olabilir.

İşletmeler, gizlilik düzenlemelerine uygun teknik çözümler arıyorlarsa Phala’nın platformunu kullanmayı deneyebilir ve veri ihlali risklerini azaltabilir.

Ayrıca, gizlilik özellikleri veya zincir üstü veri hesaplamaları eklemek isteyen  merkezi olmayan finans (DeFi) projeleri bunu Phala ağını kullanarak yapmak isteyebilir.

PHA Coin Kaç TL?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 PHA Coin 2,11 TL’den işlem görüyor. PHA Coin fiyatı son 24 saat içerisinde -3.76% değişim gösterdi. PHA Coin’in son 24 saatteki işlem hacmi ise $ 3,743,330 dolar, toplam piyasa değeri ise $ 32,044,639 dolar seviyesinde.

PHA Coin Kaç Dolar?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 PHA Coin $ 0.130722 dolardan işlem görüyor. 2022 yılının Şubat  ayı itibariyle PHA Coin tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu 1,41 dolarla kaydetti. Bununla birlikte PHA yılın en düşük seviyesini ise 0,2303 dolarla belirledi.