SafeMoon (SAFEMOON) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

SafeMoon’un Piyasaya Çıkışı Bitcoin ve Ethereum’un fiyat yükselişini takip eden altcoin piyasası yeniden inanılmaz fiyat artışlarına sahne oluyor


SafeMoon’un Piyasaya Çıkışı

Bitcoin ve Ethereum’un fiyat yükselişini takip eden altcoin piyasası yeniden inanılmaz fiyat artışlarına sahne oluyor. Kripto para piyasası 2021’deki çıkışını sürdürürken SafeMoon da en tahmin edilemez kripto paralar arasında yerini aldı. Sadece birkaç hafta önce piyasaya çıkmasına rağmen kripto para yatırımcılarının ilgisini gördü. Proje 8 Mart’ta piyasaya çıktı ve Nisan aynının ortalarına gelindiğinde belki de yaratıcılarının bile beklemediği kadar dikkatleri üzerine çekmişti.

Kripto paralar oldukça riskli yatırım araçlarıdır. Bunun başlıca sebebi kripto para piyasasının aşırı dalgalanmalar yaşaması ve yeterince düzenleme mekanizmasının olmamasıdır. Dalgalanmalardan nasibini alan SafeMoon da adından sadece fiyatıyla söz ettirdi. Kripto para evreni henüz olgunlaşmadığı için yatırımcılar bir kripto paranın gerçek değeriyle ilgilenmeyebiliyor. Geçmişte birçok proje kısa zamanda büyük ilgi çekti ve ardından unutuldu, uzun vadede SafeMoon’un aya yolcuğunun akıbetini hep birlikte göreceğiz.

SafeMoon’un Özellikleri

Safemoon DeFi tokenlerine oldukça benzeyen bir altcoindir. Mart 2021’de piyasaya çıktı ve bazı borsalarda listelenmeye başladı. Mayıs 2021’e gelindiğinde 1 milyon kullanıcıyı geçmiş durumdaydı. Kısa zamanda büyük ilgi topladı ve yükseliş gösterdi.

SafeMoon geliştiricileri SafeMoon’un temel özelliklerinin topluluk yönetimli, otomatik likidite havuzlu ve static ödüllü olduğunu öne sürüyor. SafeMoon tokenleri kullanıldığında %10 işlem ücreti kesintisine uğruyor, her SafeMoon işleminden bu kesinti yapılıyor. Toplam işlem ücretinin %5’i diğer SafeMoon sahiplerine dağıtılıyor, diğer yüzde %5 likidite havuzuna gönderiliyor. Böylece SafeMoon tokenleri satmayanları ödüllendirirken, tokenleri satanları cezalandırıyor. Static ödüller adını verilen sistem token sahiplerine uzun vadede kazanç vaad ediyor.

SafeMoon’un resmi internet sitesinde SafeMoon hakkında oldukça kısa bilgiler mevcut. Kripto paralara genelde yöneltilen “ne işe yarar?” sorusunu cevaplayamayan SafeMoon piyasaya adil bir çıkış yaptığını iddia ediyor. SafeMoon’un internet sitesine göre geliştirici ekip başlangıçta tüm tokenleri yaktı ve herkes gibi SafeMoon tokenlerini satın aldılar.

SafeMoon’un yol haritasında SafeMoon uygulaması, cüzdanı ve oyunları var. 2021 içerisinde NFT borsalarda listelenmeyi hedefleyen SafeMoon ekibi, aynı zamanda Afrika’da hayır ve yardım işlerine de katkı sağlamak istiyor. Yol haritasına göre 2021’in sonuna kadar bütün geliştirmeleri tamamlanacak görünüyor ancak bütün geliştirmeler için düzenli olarak güncelleme yapılmıyor.

Mayıs ayında çalkantılı fiyat hareketleri yaşayan SafeMoon hakkında yeni gelişmeler oldu ve haber sitelerinde yer etti. SafeMoon CEO’su John Karony ve COO Jack Haines SafeMoon’un gelecekteki geliştirmelerini test etmek amacıyla Minecraft’ı kullanacağını açıkladı. İkili aynı zamanda Simplex ile çalıştıklarını duyurdu. Simplex plaformu kullanıcılarına kredi kartları ve debit kartlarıyla kripto para almak için olanak sağlıyor. Simplex ile birlikte SafeMoon daha fazla kullanıcıya ulaşmayı ve ödeme kolaylığı sağlamayı planlıyor.

SafeMoon New York sakinlerini de şaşırtmayı başardı. Times Meydanı’ndaki billboard’larda boy gösteren SafeMoon dikkatleri üzerine topladı. SafeMoon reklamın da SafeMoon logosuyla birlikte altında şu ibareler yer aldı: “Dünyanın en hızlı büyüyen kripto parası.”

SafeMoon Yatırım İçin Güvenli Mi?

Kripto para fiyatları genellikle çok fazla dalgalanırlar ve görünüşe göre SafeMoon da pek farklı değil. Değeri yükselse bile 19 Mayıs’taki gibi hızlı düşüşler yaşayabiliyor.
Gelecekte elde edebileceğiniz herhangi bir kâr, birisinin tokenler için zamanında sizin ödediğinizden daha fazla para ödemesine dayandığından, SafeMoon’un ponzi şeması olduğunu savunanlar da oldu. Birçok yatırımcı SafeMoon’un çok katmanlı bir şema olduğunu düşünüyor. Ayrıca satış ücreti ve yeniden dağıtım modelinin, erken dönem yatırımcılarının işine daha çok yaradığını söyleyebiliriz.

Kripto para yatırımcısı ve influencer Lark Davis Twitter’da SafeMoon’a karşı uyardı ve şunları yazdı: ’Unutmayın ponziden para kazanmanız, bunun bir ponzi olduğu gerçeğini değiştirmez.’ Davis ayrıca SafeMoon’u 2018’de rafa kaldırılan ve dolandırıcılık olduğu ortaya çıkan kripto para BitConnect’le de karşılaştırdı. ABD piyasa düzenleyicileri, yatırımcıları BitConnect’in  ponzi şemasına olan benzerlikleri yüzünden uyarmıştı fakat birçok kullanıcı uyarılara kulak asmamıştı. SafeMoon için henüz resmi kaynaklardan bir uyarı gelmedi.

Kripto para üzerine odaklanan bir dolandırıcılık karşıtı grup WarOnRugs, SafeMoon yaratıcılarının kendi likidite havuzlarının %50’sinden fazlasını bloke etmelerinden dolayı eleştirdi. Grup bunun bir ‘rug pull’ ile sonuçlanabileceğini söyledi. Rug pull, bir piyasadan likiditenin kasıtlı olarak boşaltıldığı ve yatırımcıların satış yapamamasına neden olan bir tür aldatmaca. Buna karşın SafeMoon CEO’su John Karony, likiditenin SafeMoon’u daha güvenli hale getirmek için tutulduğunu iddia etti.

SafeMoon Nasıl Satın Alınır?

Eğer riski almaya hazırsanız, SafeMoon’u PancakeSwap, BitMart, WhiteBit ve Bakery Swap kripto para borsalarından satın alabilirsiniz. SafeMoon satın almak Bitcoin gibi para birimlerini satın almaktan daha karmaşık bir sürece sahip olsa da basitçe başka bir kripto para BinanceCoin’i (BNB) satın alıp ardından BNB ile SafeMoon’u takas edebilirsiniz.

PancakeSwap üzerinden satın almak isterseniz, öncelikle Trust Wallet isimli uygulamayı indirmeniz gerekiyor. Sonra BinanceCoin (BNB ya da BSC) alabilir ve cüzdanınıza ekleyebilirsiniz. Uygulamanın içinde PancakeSwap’ı ziyaret edin, SafeMoon sayfasını bulun ve BinanceCoin’lerinizi oradan SafeMoon ile değiştirin. SafeMoon’a has bir cüzdan geliştirilmeye devam ediyor. Şu anda SafeMoon almak için birkaç aşamadan geçmek gerekiyor. Yeni bir cüzdan SafeMoon satın alma işlemi daha kolaylaştırabilir.

Safemoon’un başlangıçtaki arzı 1 katrilyondu. Geliştiriciler tarafından 223 trilyon SafeMoon tokeni yakıldı ve geriye 777 trilyon SafeMoon tokeni kaldı. SafeMoon Fiyatı zirveye 0.00001375 dolarda ulaştı ve sonra gerilemeye başladı. SafeMoon yol haritasına göre SafeMoon 2021’in sonunda Ay’a ulaşacak.