Nedir & Nasıl

Synth USD (sUSD) Nasıl Alınır? sUSD Satın Alma Rehberi

sUSD Nedir?

sUSD’den bahsetmeden önce kısaca Synthetix’ten bahsetmemiz gerekiyor. Synthetix, merkeziyetsiz bir varlık yaratma ve ticaret protokolüdür. Platform, Ethereum blockchain’inde sentetik varlık oluşturulmasını sağlıyor. Eskiden Synth olarak bilinen sentetik varlıklar, temeldeki gerçek dünya varlıklarının fiyatını izleyen ERC-20 Ethereum tabanlı tokenlerin yaratılmasıyla ortaya çıkıyor. Ek olarak Kullanıcılar Synthetix borsasında Synth’lerini takas edebiliyor ve fiyat hareketlerinden kâr elde edebiliyor.

Genel olarak, proof of stake (PoS) konsensüs mekanizmasına katılmak için kullanıcılar kripto paralarını kilitlemeleri gerekir kilitlemeleri gerekir. Bir PoS mekanizması, ilişkili bir blockchain’i çalıştırır ve güvence altına alır. Stake edilen tokenler, ağın istikrarını sağlaması adına belirli bir süre için kilitlenir. Ağı desteklemek ve güvence altına almak için tokenlerini kullanan kullanıcılar ödüllendirilir.

Aynı şekilde staking olarak anılsa da, Synthetix platformunda staking işlemi biraz farklıdır. Synthetix bir varlık yaratma ve alım satım platformu olduğundan, staking SNX tokenini bir teminat havuzuna yatırmayı ve kilitlemeyi içerir. Teminat havuzu, Synthetix borsası likiditeyi sağlayan olgudur. Bir kullanıcı SNX’ini stake ettiğinde sentetik bir USD tokeni (sUSD) basılır. sUSD tokenleri, teminat havuzundaki kullanıcının borcunu temsil eder.

Synthetix’teki teminat havuzu alım satımları kolaylaştırır ve bu nedenle Synthetix borsası “sonsuz likiditeye” sahip olduğunu iddia edilmektedir. Genellikle kullanılan bir emir defteri yerine, kullanıcılar teminat havuzuna karşı alım satım yaparlar. Yatırımcılar kara geçtiğinde ve kar dağıtıldıkça havuzun değeri düşer. Yatırımcılar kaybettiğinde havuz kayıpları ve değer artışlarını toplar. Synthetix borsasında likidite sağlanması ve ilgili risklerin üstlenilmesi için SNX tokenlerini stake etmiş olanlar ödüllendirilir. Ödüller hem sUSD hem de SNX olarak ödenir.

SNX’i stake edenler, sUSD olarak ödenen alım satım ücretlerinin bir kısmını ve haftalık olarak piyasaya sürülen yeni basılmış SNX tokenlerinin bir kısmına sahip olurlar. Yeni basılan tüm SNX tokenlerinin %90’ı stake ödülü olarak topluluğa dağıtılır.

sUSD Nasıl Satın Alınır?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi SNX’lerin teminat olarak verilmesi ya da platform içerisinde staking aktiviteleri sUSD elde etmenin ilk yoludur. İkinci yol ise borsalar üzerinden satın almaktır. sUSD bir stabil coin’dir  ve değeri dolara sabitlenmiştir. Yani SUSD tokenleri her zaman 1 dolar olacaktır.

sUSD Listeleyen Bir Borsada Hesap Açın

sUSD’yi borsalardan almaya karar verdiyseniz sUSD’nin işlem gördüğü bir borsada hesabınızın olması gerekiyor. Günümüzde borsalara üye olmak oldukça kolay. Dikkat etmeniz gereken şey bilgilerinizi doğru şekilde girdiğinizden emin olmak. Ardından borsaya para yüklemelisiniz. Para yatırma yöntemine göre borsa seçimi yapabilirsiniz.

Satın Alma İşlemini Gerçekleştirin

sUSD fiyatı her zaman 1 dolara çok yakın olduğu için satın alma işlemi oldukça kolay olacaktır. Aşağıdaki görselde okla gösterilen yerlere dikkat ederseniz kolayca işlemi tamamlayabilirsiniz.

Borsalarda arama kısmına alacağınız tokenin sembolünü yazarak bulabilirsiniz.

Nereden Alınır?

sUSD’nin listelendiği borsalar ve yeterli likidite/hacme sahip olanları aşağıda görebilirsiniz.

Borsa Parite Toplam Yaklaşık İşlem Hacmi
Binance SUSD/ETH SUSD/USDT SUSD/BTC %0,15
Curve Finance USDC/sUSD DAI/sUSD USDT/sUSD %90,56
1inch Exchange USDC/SUSD %3,47

Genel Bakış

sUSD’ye ait genel bilgileri aşağıdaki tabloda bir arada görebilirsiniz.

Coin Sembolü sUSD
Toplam Arzı 142,399,574 (maksimum arzını aşabiliyor)
Dolaşımdaki Miktarı 216,334,343
En Yüksek Fiyatına Ulaştığı Tarih
En yüksek Fiyatı $1
Endüstri DeFi, Stabil coin, Değer saklama aracı
Token kullanım alanı Borç temsil edebilir, ödüller
Bulunduğu Ağ Ethereum

sUSD Nasıl Çalışır?

Kullanıcılar SNX tokenlerini stake ederken minimum teminatlandırma oranı ( buna c-oranı denir) %600’ü karşılaması gerekir. Yani 600 dolar değerinde SNX tokeni stake edilirse, kullanıcı 100 dolarlık sUSD alır. SNX ve sUSD fiyatları değiştikçe c-oranı da değişebilir. Bir kullanıcı, daha fazla SNX tokeni stake ederek c-oranını artırabilir ve sUSD yakarak c-oranını azaltabilir. Oran her zaman %800’ün altında ve %500’ün üzerinde kalmalıdır. C-oranı 3 günden fazla %500’ün altında kalırsa, kullanıcının pozisyonu tasfiye edilir.

Sabitlenen ve korunan c-oranı, piyasa oynaklığı zamanlarında ağın güvenli kalmasını sağlamak için mevcuttur. C-oran yüzdesi ve rakamlar gelecekte değişebilir. Ayrıca ödüller haftada bir kez dağıtılır. Ödül kazanmak için bir kullanıcının c-oranının %600’ün üzerinde olması gerekir.

Yorum Yap