Tokemak (TOKE) Nedir? TOKE Coin Yorum ve Geleceği 2022

Tokemak, hem yatırımcılar hem de borsalar için DeFi likiditesi yaratmanın yanı sıra daha merkezi olmayan piyasa yapımı için yeni bir yöntem sunuyor

TOKE coin

Tokemak, hem yatırımcılar hem de borsalar için DeFi likiditesi yaratmanın yanı sıra daha merkezi olmayan piyasa yapımı için yeni bir yöntem sunuyor. Bu yazımızda Tokemak (TOKE) nedir sorusunun detaylarından bahsedeceğiz. İşte TOKE coin yorum ve geleceği hakkında detaylar…

Tokemak, kullanıcılara likidite sağlama ve likiditenin merkezi olmayan bir piyasa yapma sistemi aracılığıyla nereye tahsis edildiğini kontrol ederken farklı kripto varlıklarını stake etmek için teşvikli getiriler kazanma yeteneği vermek üzere tasarlanmış, merkezsiz borsalar (DEX’ler) için genelleştirilmiş bir kripto likidite toplayıcıdır. Tokemak, temel blok zinciri protokolünün kullanımını kolaylaştırmak için TOKE yönetişimi ve kamu hizmeti varlığının kullanımından yararlanır.

Tokemak (TOKE) Nedir?

Tokemak, yukarıda tartışılan verimsizlikleri gidermek için oluşturulmuş merkezi olmayan bir kripto likidite motorudur. Tokemak, merkezi olmayan borsalar (DEX’ler) ve DeFi için genelleştirilmiş bir likidite toplayıcı görevi görür. Tokemak protokolü, kullanıcıların likiditenin nereye tahsis edileceğini ve kullanılacağını seçmesine izin vererek, likidite sağlama ve kaynak sağlama için daha ucuz, daha verimli bir yöntem sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Her şey şu şekilde çalışır: Tokemak kripto protokolü, likidite erişilebilirliği ve birlikte çalışabilirlik için merkezi olmayan bir temel katman sağlar. Tokemak’ın likidite direktörleri (LD’ler), likidite sağlayıcıları (LP’ler), DEX’ler, piyasa yapıcılar ve diğer yatırım hizmeti sağlayıcıları için kripto likidite provizyonu gerçekleştirmesi için Tokemak, yerel varlık TOKE dahil olmak üzere birkaç ana bileşenden yararlanır.

TOKE kripto varlığı, stake etmekten likidite sağlamaya ve Token Reaktörleri ve Çift Reaktörler aracılığıyla verim çiftçiliğine kadar Tokemak platformu boyunca homojen bir tokenize likidite biçimini temsil etmek üzere tasarlanmıştır. TOKE tokeni, LP’lerin ve LD’lerin, platformun toplam kilitli değerini (TVL) kontrol ederek ve yönlendirerek, istedikleri DEX’te satın almayı seçtikleri belirteçler için talep üzerine likidite üretmelerine olanak tanır. Buna karşılık, ağ katılımcıları, çabaları için teşvik edilen bahis getirileriyle ödüllendirilir. TOKE tokeni ayrıca platformun temel DAO yönetişim yapısına entegre ediliyor ve platform ve ekosistem olgunlaştıkça rolü genişlemeye devam edecek.

Tokemak (TOKE) Ne İşe Yarar?

Kripto ve merkezi olmayan finans (DeFi) ortamındaki likidite parçalı, tahmin edilemez ve maliyetli olabilir. Bunun nedeni, birçok borsanın, bazen düşük şeffaflık seviyelerine, yüksek maliyetlere ve büyük kripto sahiplerine aşırı güvene sahip olabilen eski piyasa yapıcı sistemleri ve hizmet sağlayıcıları kullanmasıdır. Bu, günlük traderlar için elverişsiz bir piyasa likiditesi durumu yaratır ve çoğu kripto varlığı için düşük fiyatlandırma ve yüksek fiyat oynaklığına neden olur. Bu zorluklar, merkezi olmayan özerk kuruluşların (DAO’lar) ve yeni kripto projelerinin tokenize edilmiş varlıkları için derin likiditeyi yeniden başlatma yeteneklerini doğrudan etkiler.

DeFi’de “ likidite madenciliği ”, platformların likiditeye erişimi iyileştirmeleri için giderek yaygınlaşan topluluk temelli bir teşvik mekanizması haline geldi. Buna rağmen, likiditeyi artırmak ve yeni başlatılan tokenler ve platformlar için çekici likidite madenciliği (ve diğer verim çiftçiliği teşvikleri) sunmak için yeni başlayan DeFi projeleri için genellikle önemli miktarda çaba, kaynak ve sermaye gerekir. Bunun nedeni, çeşitli platformların ve borsaların sessiz depolarda likidite bulundurduğu parçalanmış piyasa likiditesinin, borsaların müşterilerine en iyi fiyatlandırmayı sunma yeteneğini etkilemesidir. Bu zayıf kripto likiditesi, DeFi protokollerinin birbiriyle etkileşimini zorlaştırabilir ve kaymayı artırabilir. Bu da, merkezi altyapıya güvenirken DeFi yatırımcılarını kalıcı kayıplara karşı oldukça duyarlı hale getirebilir.

TOKE
TOKE

TOKE Token ve Tokemak Ağının İç Çalışmaları

Token Reaktörler ve Çift Reaktörler: Token Reaktörler, esasen Tokemak’ta kullanıcı tarafından sağlanan varlıklar için özel token havuzlarıdır. Tokemak’ta, likidite sağlayıcıları varlıklarını istedikleri Token Reaktörüne yatırırken, likidite direktörleri, bu varlığın likiditesini farklı DEX’lere (SushiSwap, Ox, Balancer, Uniswap ve diğerleri gibi) yönlendirmek için TOKE kripto varlıklarını belirli bir Token Reaktörüne tahsis eder. Bu, kullanıcıların farklı reaktörlere yatırılan sermaye havuzları ile hangi DEX’in likiditesini alacağı konusunda etkin bir şekilde oy kullanmalarına olanak tanır.

Çift Reaktörler, TOKE ile eşleştirilmiş eter (ETH) ile USDC ve diğer sabit paralardan oluşan token havuzlarıdır. Bir likidite sağlayıcısının ETH/TOKE Çift Reaktörünü seçtiğini varsayalım. TOKE tokenleri likidite sağlayıcısına verildiğinde, mudi, TOKE’larını bir Token Reaktörü içinde suşi (SUSHI) veya synthetix (SNX) gibi projeye özgü diğer varlıklarla eşleştirme seçeneğine sahiptir. Örneğin, TOKE/SUSHI Token Reaktörü seçilirse, SUSHI ile hangi varlığı eşleştireceklerini ve hangi DEX’e (Uniswap gibi) varlık göndermek istediklerini seçebilirler, böylece ilk likidite pozisyonu açabilirler.

Tokemak likidite modeli, protokollerin kullanıcıları likidite sağlamaya ve platformu kullanmaya teşvik etmek için token vererek kendi token arzını seyreltmeye zorlandığı mevcut modellerden farklıdır. Bunun yerine, Tokemak kullanıcıları yeni Token Reaktörlerinin oluşturulmasına oy verebilir ve projenin oylama hattında birçok Token Reaktör adayı vardır.

Döngüler: Protokolün en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için Tokemak, LP’lerin ne zaman kripto likiditesini Token Reaktörlerine çekebileceğini ve yatırabileceğini belirlemeye yardımcı olan döngü adı verilen zamana dayalı çağlardan yararlanır. Likidite sağlayıcıları veya likidite direktörleri, döngü ortasında bir Token Reaktörüne bir varlık veya hisse TOKE yatırırsa, kullanıcının varlıkları yeni döngü başlayana kadar ödül toplamaya başlamaz. Kullanıcı, yeni döngünün başlamasından hemen öncesine kadar varlıklarını çekemez.

Likidite Yöneticileri: Likidite yöneticileri (LD’ler), belirli bir Token Reaktörüne oy tahsis ederek kazandıkları TOKE’yi stake eden kullanıcılardır. Bu, tokenleri bir Reaktöre yatırarak yapılır (oylamaya benzer bir süreçte). Bu tür token mevduatları aracılığıyla kullanıcılar, hangi belirli varlıklar ve DEX platformları (0x, Uniswap ve SushiSwap gibi) için likidite sağlamak istediklerini belirtirler. LD’ler daha sonra TOKE tokenleri şeklinde teşvik edilmiş APR kazanabilirler. LD’lerin tahakkuk eden oranları, kullanılan Reaktör ve DEX’in yanı sıra çok sayıda başka değişkene bağlıdır.

Likidite Sağlayıcıları: Likidite sağlayıcıları (LP’ler), tokenize edilmiş varlıklarını belirli bir Token Reaktörüne yatıran ve daha sonra likidite olarak eşleştirilen ve dağıtılan tokenize varlıklarının envanterine katkıda bulunan Tokemak Ağı kullanıcılarıdır. Sonuç olarak, LP’ler TOKE şeklinde teşvik edilen APR kazanır. LP’ler ve LD’ler arasındaki temel fark, LD’lerin, tokenize edilmiş varlıklarının hangi DEX’e tahsis edildiğini fiilen yönlendirmekten sorumlu olmaları, oysa sağlayıcıların katılımlarında daha pasif olmalarıdır.

T-Varlıkları: T-Varlıkları veya Tokemak Varlıkları, LP’lerin varlıklarını bir Token Reaktörüne yatırmaları karşılığında 1:1 oranında aldıkları tokenize edilmiş varlıklardır. Örneğin, bir kullanıcı SUSHI tokenlerini SUSHI/TOKE Token Reaktörüne yatırırsa, karşılığında t-SUSHI varlıkları alır. T-Varlıklar, LP’nin yatırılan varlıklar üzerindeki temel talebini temsil eder ve Tokemak’ın çevrim geri çekilme süresine kadar herhangi bir zamanda itfa edilebilir. T-Varlıklar, Aave’nin “a” tokenlerine benzer ve mudi tarafından başlangıçta likidite havuzuna yatırdıkları dayanak varlığı talep ettiklerinde yakılır.

TOKE Coin Yorum ve Geleceği 2022

Tahmin Sistemimize göre TOKE çok iyi uzun vadeli (1 yıllık) bir yatırımdır. Düşük piyasa değeri nedeniyle TOKE fiyatının kolayca manipüle edilebileceğini belirtmek önemlidir. İyi getirisi olan sanal para birimleri arıyorsanız, TOKE karlı bir yatırım seçeneği olabilir. Tahminlerimize göre uzun vadeli bir artış bekleniyor. Mevcut 100$’lık yatırımınız 2027’de 313,16$’a kadar çıkabilir.

Tokemak (TOKE)
Tokemak (TOKE) Grafiği

TOKE Coin Kaç TL?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 TOKE Coin 15,27 TL’den işlem görüyor. TOKE Coin fiyatı son 24 saat içerisinde -2.08% değişim gösterdi. TOKE Coin’in son 24 saatteki işlem hacmi ise $ 58,678 dolar, toplam piyasa değeri ise $ 10,872,513 dolar seviyesinde.

TOKE Coin Kaç Dolar?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 TOKE Coin $ 0.740796 dolardan işlem görüyor. 2022 yılının Şubat ayı itibariyle TOKE Coin tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu 381.55 dolarla kaydetti. Bununla birlikte TOKE yılın en düşük seviyesini ise 15.10 dolarla belirledi.