Nedir & Nasıl

Viacoin (VIA) Nasıl Alınır? Viacoin Satın Alma Rehberi

Viacoin Nedir?

Viacoin bir takım kod değişikliğine uğradı gömülü konsensüs destekleyen bir Bitcoin protokolü olarak ortaya çıktı. Proje 2014 yılında kendi ağını başlattı ve açık kaynaklı olarak geliştirilmeye başlandı. Viacoin yardımcı çalışma kanıtı veya AuxPoW olarak da adlandırılan farklı madencilik sistemiyle Bitcoin’den 25 kat daha hızlı işlemlere sahiptir.  Viacoin madencilik ödülü yarılanması her 6 ayda bir gerçekleşiyor. Başlangıçta 23.000.000 en yüksek token arzı olarak belirlendi. Düşük madencilik ödülü nedeniyle Viacoin’in enflasyon oranı oldukça düşüktür. Viacoin’in blok ödülü düşük olduğundan, madencilere Birleştirilmiş madencilik (AuxPoW) yoluyla Viacoin madenciliği yapmaları teşvik verilir.

Viacoin şu anda çok yüksek hash oranına sahip en büyük madencilik havuzlarından biri (F2Pool) tarafından basılıyor. Projenin bir diğer dikkat çeken özelliği ise DarkGravityWave adı verilen uygulamaları ve madencilik zorluğunu ayarlayan özel yapısı. Aynı zamanda 29 eşzamanlı Soft Fork değişikliğine imkan tanıyan bir sisteme sahip. Bu geliştirmelerin arasına popüler Bitcoin eklentileri Segwit ve Lightning Network’de dahil.

Bu yazımızda Viacoin nasıl alınır, nereden alınır ana hatlarıyla ilerleyeceğiz.

Viacoin Nasıl Satın Alınır?

Viacoin satın almak için tek yol bulunuyor. Viacoin’in kendi uygulaması veya borsası bulunmadığı için bu yol sadece borsalardan geçiyor. Hali hazırda kripto paranız yoksa öncelikle giriş borsanızı seçmeniz gerekiyor. Çünkü doğrudan TL ya da diğer fiat para birimleri karşılığında işlem görmüyor. Eğer yatırım için TL kullanıyorsanız öncelikle güvenilir bir borsalar üzerinden TL ile diğer kripto paraları almanız gerekiyor. Ardından Viacoin alacağınız borsaya geçiş yapmalısınız. Ya da doğrudan TL kabul eden borsalar tercih edilebilir ancak yine de Viacoin almak için öncelikle farklı bir kripto para almak gerekiyor.

Viacoin’i Listeleyen bir borsada hesap açın

Popüler borsa seçeneklerini  karşılaştırmak için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.  Çoğu borsaya kaydolmak çok fazla zamanınızı almayacaktır. Bir e-posta adresi, telefon numarası ve kimlik belgesi yeterli oluyor. Seçeceğiniz borsanın Viacoin’i listelediğine eminseniz artık satın alma işlemi için hazırsınız demektir.

VIA Satın Alma İşlemini Gerçekleştirin

Birçok borsanın ara yüzü birbirini andırıyor ve belirli işlemler aynı şekilde yapılıyor. Spot borsalarda limit seçeneği ile kolayca alım yapabilirsiniz ya da kolay alma seçeneği olan bir borsadan satın alma işlemini yapabilirsiniz. Kolay alma seçeneklerinin limite göre daha yüksek işlem ücreti olduğunu da dikkat etmeniz gerekmektedir.

“VIA AL” seçeneğini kullanarak VIA satın alabilirsiniz.

Viacoin satın alma işleminizi tamamladıktan sonra VIA’larınızı depolamak için iyi bir cüzdan araştırması yapmanız gerekiyor. Aldığınız kripto paralarınızı borsa cüzdanında saklamamanız tavsiye edilir.

Nereden Alınır?

VIA’yı listeleyen çok fazla borsa olmadığını belirtelim. Ayrıca sadece BTC karşılığında işlem görüyor. VIA’nın listelendiği ve likiditesinin yeterli olduğu borsalar şöyle:

Borsa Parite Toplam Yaklaşık İşlem Hacmi
Binance VIA/BTC %90
Bittrex VIA/BTC %10
YoBit VIA/BTC (çok düşük)

Viacoin’e Genel Bakış

Viacoin hakkındaki genel bilgilerin bir araya getirildiği tabloya göz atabilirsiniz:

Coin Sembolü VIA
Toplam Arzı 23,176,392
Dolaşımdaki VIA Miktarı 23,174,636
En Yüksek Fiyatına Ulaştığı Tarih 8 Ocak 2018
En yüksek Fiyatı $6,8
Endüstri Ödeme aracı
Token kullanım alanı Ödemeler
Bulunduğu Ağ Kendi Ağı

Ödeme Sistemleri Rekabeti

Viacoin, neredeyse tüm diğer işlem ve ödeme odaklı kripto para birimi ile rekabet ediyor. Bu nedenle, ilk bakışta Bitcoin ve Litecoin’i iki rakip olarak belirlemek olabilir. Ancak Viacoin bu kripto paralarla atomik olarak değiş tokuş (atomic swap) yapabildiğinden, Viacoin’in rekabet yerine birlikte çalışması gerekiyor. İdeal olarak, bir blockchain işlem yükünü kaldıramaz ve tıkanırsa, işlem için daha az sıkışık olan bir kripto para birimine geçiş yapılabiliyor. Değişimin ardından yeniden VIA’ya geçişi de sistem otomatik olarak sağlayabiliyor.

Viacoin ile atom takası yapamayan kripto para birimleri ile de doğrudan rekabet içerisindedir. Örneğin Nano, blockchain yerine Yönlendirilmiş Döngüsel Olmayan Grafik (DAG) kullanır. Nano, ücretsiz, neredeyse anında işlem yapma avantajına sahiptir. Bununla birlikte, DAG teknolojisi, blockchain teknolojisine kıyasla daha az test edilmiştir ve gelişimleri yavaş ilerlemektedir.

Bitcoin Cash ise başka bir ödemelere yönelik kripto para. Bitcoin Cash’teki hard fork, öncelikle topluluktaki blok boyutlarını artırma veya ölçeklendirme konusundan dolayı yaşanmıştı. Bununla birlikte SegWit uygulaması hakkındaki bölünmeden kaynaklanıyordu. Bitcoin Cash destekçileri blok boyutu çözümünü seçti. Bu nedenle Bitcoin Cash, Viacoin ile atom takası ile değiştirilemiyor ve işleme dayalı bir para birimi olarak VIA coin’in rakiplerinden bir tanesi.

Ödeme sistemi endüstrisi oldukça sert rekabetin bulunduğu bir alan bu projelerden belki bir ya da birkaç tanesi geleceğin en büyük ödeme sistemine dönüşecek. Ancak hangi kripto paranın başı çekeceğini sadece zaman gösterebilir.

Yorum Yap