ZetaChain nedir?

Bu yazımızda merkezi olmayan ve bir blockchain ağı olan ZetaChain nedir, özellikleri nedir vb gibi sorulara yönelik konulara değineceğiz


Bu yazımızda merkezi olmayan ve bir blockchain ağı olan ZetaChain nedir, özellikleri nedir vb gibi sorulara yönelik konulara değineceğiz.

ZetaChain, merkezi olmayan bir ağ üzerinde çalışan ve akıllı sözleşmeleri destekleyen bir blockchain protokolüdür. Bu protokol, verilerin güvenli bir şekilde paylaşılmasını, izlenmesini ve doğrulanmasını sağlar. ZetaChain’in temel amacı, veri bütünlüğünü korumak ve veri paylaşımı süreçlerini güvenli ve şeffaf hale getirmektir. ZetaChain, çeşitli sektörlerde kullanılabilen çeşitli uygulamalara sahip olma imkanı sunar. Örneğin, finansal işlemler ve akıllı şehirler gibi alanlarda veri paylaşımı ve güvenliği konularında faydalı olur.

ZetaChain, çoklu zincir blok zincirleri için temel bir katman oluşturan bir platformdur. ZetaChain blok zinciri, köprüler veya “wrapped” token’lar kullanmadan çoklu zincir işlevselliğini ve omnichain-dApp’lerin veya odApp’lerin kolayca uygulanmasını sağlar. Bu uygulamalar, akıllı sözleşme desteği olmayan blok zincirlerindeki verileri ve değerleri yönetebilir. Aynı şekilde birbirine bağlama şansıda vardır. Ayrıca, tüm akıllı sözleşme platformlarıyla birlikte çalışma fırsatı sunar.

ZetaChain, interoperabilite için tasarlanmış bir halka açık ve merkeziyetsiz blok zinciridir. Proof-of-Stake (PoS) konsensüs mekanizmasını kullanır ve Cosmos SDK üzerine inşa edilmiştir. Bu sayede harici blok zincirlerine ve katmanlara merkeziyetsiz, şeffaf ve verimli bir şekilde bağlanmak kolaydır. ZetaChain’in amacı, farklı blok zincirlerinin birbirleriyle etkileşimini kolaylaştırır. Veri ve değer transferini de daha güvenli ve verimli hale getirmektir.

ZetaChain

Zetachain özellikleri

Merkeziyetsiz ve halka açık

ZetaChain merkeziyetsiz ve açık bir blok zinciri ağıdır. ZetaChain, Tendermint Consensus ve Cosmos SDK’ya dayanmaktadır. Tüm işlemlerin ve platformdaki faaliyetlerin – hatta zincirler arası işlemlerin dahi – tamamen şeffaf, doğrulanan ve güvene dayalı bir şekilde işlediği bir Proof-of-Stake blok zinciridir. Köprüler gibi birçok zincirler arası çözüme kıyasla, ZetaChain’de değişen ve sıkça merkeziyetçi güven modelleri yoktur. Bu sayede saldırılara ve hacklere karşı daha dirençlidir.

Omnichain akıllı sözleşmeler ve mesaj iletimi

ZetaChain, bağlı zincirlere okuma ve yazma yeteneği olan akıllı sözleşmelerin yerel olarak dağıtılmasına olanak tanır. Bu işlevselliği destekleyen ilk genel blok zinciri ZetaChain’dir. Bu durum, uygulamaların nasıl geliştirildiğinde bir değişikliğe yol açmıştır. Sadece birkaç işlev çağrısı ile bir geliştirici, zincirler ve seviyeler arasında mesajları iletmesi mümkündür. Bir dApp geliştiricisi, mevcut akıllı sözleşmelerine birkaç basit yöntem ekleyerek iletişim yoluyla sağlam zincirler arası uygulamalar oluşturma hakkına sahiptir.

Yönetilen harici varlıklar

ZetaChain’in üzerine kurulu ağı ve dApp’leri, harici bağlı zincirlerdeki varlıkları ve hesapları yönetmek mümkündür. Bu, herhangi bir zincirdeki varlıkların, tek bir zincirdeki akıllı sözleşmenin kendi zincirindeki varlıkları yönetebildiği gibi yönetilmesine olanak sağlar. ZetaChain üzerindeki bir dApp, akıllı sözleşme mantığını düzenleme imkanına sahiptir. Aynı zamanda bağlı olduğu herhangi bir zinciri kullanma fırsatına da sahiptir. Bu özellik, akıllı sözleşmeli olmayan zincirler de dahil olmak üzere tüm zincirler için geçerlidir.

ZetaLabs

ZetaChain, yakın zamanda ZetaLabs’i duyurdu. ZetaLabs, omnichain dApp’lerin ve temel ZetaChain blok zincirinin geliştirilmesini test etmek ve katkıda bulunmak için insanlara bir platform sağlar. ZetaChain geliştiricileri için çok zincirli dApp’ler ve temel işlemler için bir test ortamı işlevi görür. Kullanıcılar, ZetaChain protokolü üzerine inşa edilmiş dApp’leri test edebilir, öğrenebilir ve geliştirmede katkıda bulunabilirler. ZetaLabs, kullanıcıların açık kaynak bir ortamda dApp’lerin testini yapabilecekleri ve geliştirme sürecine katkıda bulunabilecekleri bir platformdur. İlk çalışan dApp olan Omnichain Swap, bağlı herhangi bir zincir arasında varlık ticareti yapmak amacıyla piyasaya sürülmüştür.

ZetaLab

Swap Uygulaması

ZetaLabs Swap Uygulaması, herhangi bir token/zincir trade’i yapmak için köprüleme, “wrapping” veya varlıkların kilitlenmesine gerek duymadan ZetaChain’in gücünü kullanır. Yerel zincirlerde bulunan havuzlardaki likiditeyi kullanarak trade mimarisi, kullanıcılara yönelik riski en aza indirir. Daha verimli çapraz zincir swap’ları için potansiyel likiditeyi en üst düzeye çıkarır. Bununla birlikte, kullanıcı için tüm adımlar kolaylaştırılmıştır. Bir kullanıcının yapması gereken tek şey bir işlem göndermektir. Tüm gaz ve transfer ücretleri ZetaChain tarafından gerçekleştirilmektedir.