Altcoin Kripto Para Nedir & Nasıl

ZRX Coin Nedir? 0x Nedir?

ZRX Coin Nedir? 0x Nedir?

0x (ZRX), uygulama geliştiricilere ve çeşitli kuruluşlara kripto para birimi değişimi işleviyle hizmetler kurmaları için ücretsiz bir platform sağlama amacına sahip bir kripto para birimi projesidir. 0x coin, Ethereum blockchain ile verilen tüm tokenları destekleyebilen bir platform sağlayan bir ERC-20 tokenidir. 0x kripto platformu, nispeten zayıf kaynaklara sahip geliştiriciler için ölçeklendirilmesi ve kullanılması kolay olacak bir şekilde tasarlanmıştır. Platform, kripto değişimi, veri depolama, tahmin pazarı ve çeşitli diğer kullanım durumları gibi çoklu geliştirme görevleri için kullanılabilir. ZRX piyasa değeri hızlı bir şekilde büyüdü ve Ocak 2018’de 1 milyar doların üzerinde bir sayıya ulaştı.

2016 yılında 0x platformu tarafından başlatılan ZRX Coin, açık ve yetkisiz protokollere sahip olup Ethereum Blockchain’de işlem görmektedir. Bu yazımızda sizlere ZRX token hakkında bilgiler vereceğiz. İyi okumalar…

ZRX Coin Nedir?

0x, Ethereum Blockchain üzerinde, merkezi olmayan borsaların oluşturulmasını kolaylaştıran açık bir protokoldür. Bu protokol ile yatırımcılar, akıllı sözleşmeler yoluyla merkezi olmayan borsaları kullanabilir. 0x platformu, tüm dijital varlıkların gelecekte kendi tokenları olacağını iddia ediyor. Yüzlerce ve hatta binlerce token alışverişi ancak güvenli bir platform aracılığıyla mümkündür.

0x platformunun amacı tam da bu söyleme yönelik bir platform oluşturmaktır. 0x platform protokolü, merkezi ve merkezi olmayan borsalara kıyasla farklı bir çalışma prensibine sahiptir. 0x’in nasıl çalıştığına bir göz atalım.

0x (ZRX) Nasıl Çalışır?

Herhangi bir kripto para birimi satın almak istiyorsanız, bir banka, kredi kartı veya merkezi bir borsa kullanmanız gerekecektir. Merkezi bir borsa, diğer tüm merkezi sistemlerle aynı sorunları yaşıyor. Örneğin, merkezi sistemler herhangi bir zamanda çalışmayı durdurabilir veya sistemde bilgisayar korsanlığı veya hırsızlık olabilir.

Özetlemek gerekirse, merkezi sistemler genellikle güven üzerine kurulur. Vergiler ve kısıtlamalar gibi özellikler de merkezi borsalara dahil edilmiştir. Tüm bunları akılda tutarak, geliştiriciler alternatif olarak merkezi olmayan bir değişim geliştirdiler.

Merkezi olmayan borsaların mükemmel olduğunu söyleyemeyiz. En büyük sorunlardan biri likidite sıkıntısıdır. Bazı merkezi olmayan borsalarda işlem ücretleri ve hızları oldukça dengesiz olabilir. Bloklara girilen tüm komutlar Blockchain üzerine yazıldığından, her işlem için bir ücret alınır. İşleme hızları, bloğun oluşturulma hızına bağlı olarak değişir.

0x protokolü, bu sorunları merkezi olmayan borsalarda Blockchain’in dışına kaydederek ve işlem sırasında Blockchain tabanında iyileştirmeler yaparak çözmeyi amaçlamaktadır. 0x protokolü herhangi bir işlem ücreti almaz. Ancak, protokole göre kurulan merkezi olmayan borsalar kendi işlem ücreti politikalarını uygulayabilir.

0x’in Merkeziyetsiz Borsalardan Farkı Ne?

0x her ne kadar merkeziyetsiz bir borsaya benzese de, belli başlı farklara sahip. Bu proje, merkeziyetsiz borsalarla ilgili ana sorunları ele almakta. 0x’e göre bu borsalar pahalı, yavaş, düşük likiditeye sahip ve birbirleriyle iletişimi yok. Blokzincirde bir sipariş defterini çalıştırmak için her bir ayar veya yeni sipariş blokzincirden geçiyor. Yani her şey blok süreleri için tutuluyor. Bu da aynı zamanda her etkileşimde ağ işlem ücretlerinin artmasıyla sonuçlanıyor.

Her iki sorunu da standart bir protokol geliştirerek gideren 0x, blokzincirden geçirilen bütün siparişlere uygulanabiliyor. 0x protokolü ile emirler, her işlemde değil yalnızca tamamlandığında blokzincire dönmek zorundadır. Bu da süreci önemli ölçüde hızlandırıyor ve gereksiz işlem ücretlerini ortadan kaldırıyor.

ZRX’i Kim Geliştirdi?

Amir Bandeali ve Will Warren, Ekim 2016’da 0x’i kurdular. 0x kurucuları,  Ethereum platformunun çok yönlülüğü ve merkezi olmayan uygulamalarının kapsamı göz önüne alındığında, Ethereum’un blok zincirinin bu devrimi, varlık değişiminde barındırmak için ideal bir araç olduğunu düşünüyorlar.  

0x ekibi, kurucu ortaklar Will Warren ve Amir Bandeali tarafından yönetiliyor ancak daha çok danışma kurullarıyla tanınıyor. Fred Ehrsam (Coinbase kurucu ortağı), Joey Krug (Pantera Capital Co-CIO) ve Linda Xie (Kurucu Ortak Scalar Capital) projeyi tavsiye ediyor.

0x protokolünün en büyük rakibi Kyber Network’dür . Her iki proje de farklı şekillerde de olsa merkezi olmayan değişim protokollerine odaklanıyor.

ZRX Coin Nasıl Satın Alınır?

ZRX Coin, Ethereum tabanlı 0x protokolüne göre merkezi olmayan borsalar için işlem ücreti alabilir. ZRX coin’in temel amacı, token sahiplerinin 0x protokolünün geliştirilmesi hakkında kararlar almasına izin vermektir.

ZRX Coin satın almak için Binance Exchange’de bir kullanıcı olmalısınız. Giriş yaptıktan sonra Bitcoin satın alıp takas ederek ZRX Coin satın alabilirsiniz.

Sonuç: ZRX Coin

0x, protokolü ile zayıf yönlerini geride bırakırken hem merkezi hem de merkezi olmayan borsaların gücünü alır. Zincir dışı sipariş aktarıcıları, kişisel varlık yönetiminden ve fon güvenliğinden ödün vermeden merkezi borsaların sunduğu hizmetlerin aynısını düşük maliyetli bir şekilde sunar. Ek olarak, zincir içi işlem anlaşmaları, kullanıcılara merkezi olmayan ticaretin tüm avantajlarını sunarak, işlemlerin hem üreticiler hem de alıcılar ile pazarlığın sonuna kadar ulaşmasını sağlar. Ve her iki süreç de gelişmiş güvenlik için akıllı sözleşmeler ile yönetilir.

2017 ve 2018 yıllarında merkezileştirilmiş borsalardan fonları alıp götüren korsaları göz önüne alındığında, kripto para birimi topluluğunun merkezi olmayan borsalara büyük ölçüde ihtiyacı var. Kripto dünyası önem kazandıkça ve piyasaya daha fazla para girdikçe, kötü niyetli aktörlerin savunmasız yatırımcılardan kâr elde etme fırsatları da artacaktır. Merkezi olmayan borsalar, bu tür bir saldırılar için her derde deva bir çözüm sunar. Belki de 0x’in yeni tasarımı, yeni bir güvenli, merkezi olmayan ticaret çağını başlatmak için rolünü yerine getirmeyi başaracaktır. 

Yorum Yap