Altcoin Nedir & Nasıl

Aave (LEND) Nedir? Yeni Başlayanlar için Temel Rehber

Aave-LEND-nedir-rehber

Aave (LEND) Nedir?

Ortaya çıkan bir dizi DeFi kripto para birimlerinden biri olan Aave, kullanıcıların aracı olmadan kripto varlıklarını ödünç vermesine, ödünç almasına ve faiz kazanmasına olanak tanıyan merkezi olmayan bir borç verme sistemidir.

Ethereum blok zincirinde çalışan Aave, bu varlıkların, yazılımını çalıştıran dağıtılmış bir bilgisayar ağı tarafından yönetilmesini sağlayan bir akıllı sözleşmeler sistemidir. Bu ifade, Aave kullanıcılarının fonlarını yönetmek için belirli bir kuruma veya kişiye güvenmelerine gerek olmadığı anlamına gelir. Yalnızca kodunun yazıldığı gibi çalışacağına güvenmeleri gerekir.

Aave yazılımı, özünde, kullanıcıların ETH, BAT ve MANA dahil 17 farklı kripto para birimini ödünç vermesini veya ödünç almasını sağlayan borç verme havuzlarının oluşturulmasını sağlar. Tıpkı Ethereum’daki diğer merkezi olmayan borç verme sistemleri gibi, Aave borçlularının borçlanmadan önce teminat vermesi gerekir. Ayrıca, yalnızca koydukları teminatın değeri kadar borç alabilirler.

Borçlular, başka bir varlığın değerine sabitlenmiş, aToken olarak bilinen özel bir token biçiminde fon alırlar. Bu token daha sonra kodlanır, böylece borç verenler mevduatın faizini alır. Bir borçlu, örneğin DAI’de teminat verebilir ve ETH’de ödünç alabilir. Bu, bir borçlunun, onlara doğrudan sahip olmadan farklı kripto para birimlerine maruz kalmasını sağlar.

Aave ayrıca, blok zincirlerinin benzersiz tasarım özelliklerinden yararlanan anında krediler ve diğer borç verme ve kredi verme biçimleri gibi ek özellikler de sunabilir.

Aave (LEND) Nasıl Çalışır?

Aave, belki de en iyi kredi havuzları sistemi olarak tanımlanabilir. Kullanıcılar, ödünç vermek istedikleri fonları bir havuzda toplarlar. Borçlular daha sonra kredi aldıklarında bu havuzlardan para çekebilirler. Bu tokenlar, borç verenin istediği gibi takas edilebilir veya aktarılabilir.

Bu aktiviteyi kolaylaştırmak için Aave iki tür token çıkarır: aTokens, kredi verenlere depozitolardan faiz toplayabilmeleri için verilir. Bir de Aave’nin yerel tokenı olan LEND tokenleri var.

LEND kripto para birimi sahiplerine çeşitli avantajlar sunar. Örneğin, LEND borçluları, bu tokenda belirtilen kredileri alırlarsa herhangi bir ücret almazlar. Ayrıca, teminat olarak LEND kullanan borçlular ücretlerde indirim alırlar.

LEND sahipleri, LEND’de bir ücret ödüyorlarsa, genel halka açıklanmadan önce kredilere daha fazla bakabilirler. Teminat olarak LEND bildiren borçlular da biraz daha fazla borç alabilir. Veri firması Nomics, daha kapsamlı bir LEND özellikleri listesine sahiptir.

Flaş Krediler (Flash Loans) Nedir?

Aave, “flaş krediler” adı verilen belirli kredilerin anında verilmesine ve kapatılmasına izin verir. Bu krediler önceden teminat gerektirmez ve neredeyse anında gerçekleşir.

Flash krediler, tüm blok zincirlerinin bir özelliğinden yararlanır; bu, işlemlerin yalnızca blok olarak bilinen yeni bir işlem paketi ağ tarafından kabul edildiğinde sonuçlandırılmasıdır. Her yeni bloğun eklenmesi zaman alır. Bitcoin’de bu aralık yaklaşık 10 dakikadır. Ethereum’da ise 13 saniyelik bir süre vardır. Bu nedenle, bu 13 saniyelik sürede bir Aave flash kredisi gerçekleşir.

Flaş kredi şu şekilde çalışır: Bir borçlu Aave’den fon talep edebilir, ancak aynı blok içinde bu fonları ve %0,09’luk bir ücreti geri ödemeleri gerekir. Borçlu bunu yapmazsa, işlemin tamamı iptal edilir, böylece hiçbir zaman borç alınmaz. Sonuç olarak, Aave risk almaz ve buna ek olarak ödünç alan da risk almaz.

Bir borçlu, işlem fırsatlarından yararlanmak veya Ethereum üzerine kurulu diğer sistemlerden elde edilen kârı maksimize etmek için flash kredi kullanmak isteyebilir. Ticari kâr elde etmek için flaş krediler kullanarak farklı kripto para birimlerini otomatik bir şekilde takas etmek mümkündür.

Önemli Bir Nokta: Flash krediler, Ethereum üzerine inşa edilmiş borç verme sistemlerine saldırılar gerçekleştirmek için birleştirildi, bazen yüz binlerce dolar değerinde mevduatı başarılı bir şekilde çaldı.

Aave’yi Kim Geliştirdi?

Aave, 2017 yılında Stani Kulechov tarafından İsviçre’de kurulmuş, kâr amacı gütmeyen bir şirkettir. Kulechov, Helsinki’de hukuk eğitimi almış ve henüz öğrenciyken Aave’ye başlamıştır.

Başlangıçta ETHLend olarak adlandırılan firma, 2017 yılında ilk token teklifinde (ICO) 16,2 milyon dolar topladı ve bu süre zarfında LEND kripto para biriminden 1 milyar birim sattı. Aave ekibi için kalan 300 milyon birim LEND kripto para birimi tutuldu.

ETHLend, fonları bir araya toplamak yerine, borç verenleri ve borçluları eşler arası bir şekilde eşleştirmeye çalıştığı için Aave’den farklıydı. 2018 yılında ETHLend, Fince’de “hayalet” anlamına gelen Aave olarak yeniden adlandırıldı. ETHLend, Aave’nin bir yan kuruluşu oldu.

O sırada duyurulan diğer ürün ve hizmetler arasında büyük alım satım işlemlerini yürütmek için bir ticaret masası, blockchain oyunlarına odaklanan bir oyun stüdyosu ve ödemeleri idare etmek için bir sistem vardı.

LEND’in Neden Bir Değeri Var?

LEND, Aave yazılımının yönetiminde merkezi bir rol oynar ve kullanıcıların kural ve politikalarındaki değişiklikleri oylamasına olanak tanır.

Aave ekibi, 2020’nin ortalarında piyasaya sürülecek olan LEND tokenlarının sistemi yönetmek için tam olarak nasıl kullanıldığını ana hatlarıyla açıklayan bir teklif üzerinde çalışıyor. Örnek olarak, bir LEND sahibi belirli krediler için faiz oranlarına ve mevduatın nasıl yönetildiğine dair oylama yapabilir.

Bu yardımcı programın yanı sıra, LEND, sınırlı arzından ve LEND satın almak ve kripto para birimini dolaşımdan çıkarmak için ücretlerden elde edilen geliri kullandığı gerçeğinden değer elde eder.

Şu anda, Aave sistemi tarafından toplanan ücretlerin %80’i LEND’i yakmak için kullanılmaktadır. Kalan, borç verenlere ödeme yapmak için kullanılır. LEND’in sürekli yanmasının arzını azaltması, böylece talep sabit kalırsa token fiyatını artırması bekleniyor.

Yorum Yap