Borsalar Nedir & Nasıl

Uniswap (UNI) Nedir? Yeni Başlayanlar için Temel Rehber

uniswap-nedir-yeni-baslayanlar-icin-rehber
İlknur Özer

Uniswap, Ethereum blok zincirinde çalışan ve merkezi olmayan token takaslarına izin veren bir dizi bilgisayar programıdır. Yatırımcılar, fonlarıyla kimseye güvenmek zorunda kalmadan Uniswap’te Ethereum tokenlerini değiştirebilirler. Bu arada, herkes kriptolarını likidite havuzları adı verilen özel rezervlere ödünç verebilir. Bu havuzlara para sağlama karşılığında ücret alırlar. Uniswap hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz sizler için hazırladığımız rehber yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Giriş

Merkezileştirilmiş borsalar, yıllardır kripto para piyasasının omurgasını  oluşturuyor. Bu borsalar hızlı ödeme süreleri, yüksek işlem hacmi ve sürekli gelişen likidite sunarlar. Bununla birlikte, güvensiz protokoller biçiminde inşa edilen paralel bir dünya var. Merkezi olmayan borsalar (DEX), ticareti kolaylaştırmak için aracıya veya emanetçiye ihtiyaç duymaz. Çoğu DEX, hem performans hem de kullanıcı deneyimi açısından gelişebilir.

Birçok geliştirici, merkezi olmayan bir borsa kurmanın yeni yollarını düşünüyor. Bunun öncülerinden biri de Uniswap’tir. Uniswap’in çalışma şeklini anlamak, daha geleneksel bir DEX’ten biraz daha zor olabilir. Ancak, yakında bu modelin bazı çekici faydalar sağladığını göreceğiz.

Bu yeniliğin bir sonucu olarak, Uniswap, Merkezi Olmayan Finans (DeFi) hareketinin bir parçası olan en başarılı projelerden biri haline geldi.

Uniswap Nedir?

Uniswap, Ethereum üzerine inşa edilmiş bir merkezi olmayan değişim protokolüdür. Daha doğrusu, otomatik bir likidite protokolüdür. İşlem yapmak için herhangi bir emir defteri veya herhangi bir merkezi taraf gerekmez. Uniswap, kullanıcıların aracı olmadan, yüksek düzeyde merkeziyetsizlik ve sansüre karşı dirençle ticaret yapmalarına olanak tanır. Buna ek olarak Uniswap, açık kaynaklı bir yazılımdır.

Tamam, ama emir defteri olmadan ticaret nasıl gerçekleşir? Uniswap, likidite havuzları oluşturan likidite sağlayıcılarını içeren bir modelle çalışıyor. Bu sistem, emir defteri derinliğini esasen düzleştiren merkezi olmayan bir fiyatlandırma mekanizması sağlar. Nasıl çalıştığını daha ayrıntılı olarak ele alacağız. Şimdilik, kullanıcıların bir emir defterine ihtiyaç duymadan ERC-20 tokenleri arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapabileceklerini unutmayın.

Uniswap protokolü merkezden dağıtıldığı için listeleme süreci yoktur. Esasen, tüccarlar için bir likidite havuzu olduğu sürece herhangi bir ERC-20 tokenı başlatılabilir. Sonuç olarak, Uniswap de herhangi bir giriş ücreti talep etmez. Bir anlamda, Uniswap protokolü bir tür kamu malı gibi davranır.

Uniswap protokolü Hayden Adams tarafından 2018’de oluşturuldu. Ancak uygulanmasına ilham veren temel teknoloji ilk olarak Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin tarafından tanımlandı.

Uniswap Nasıl Çalışır?

Uniswap, emir defterine sahip olmadığı için geleneksel dijital değişim mimarisini geride bırakıyor. Automated Market Maker (AMM) adlı bir modelin bir çeşidi olan Constant Product Market Maker adlı bir tasarımla çalışır.

Otomatik piyasa yapıcılar, traderların ticaret yapabileceği likidite rezervlerini (veya likidite havuzlarını) tutan akıllı sözleşmelerdir. Bu rezervler likidite sağlayıcıları tarafından finanse edilmektedir. Herkes, havuza iki tokenın eşdeğer bir değerini yatıran bir likidite sağlayıcısı olabilir. Karşılığında, traderlar havuza bir ücret öder ve bu da havuzdaki paylarına göre likidite sağlayıcılarına dağıtılır.

Uniswap Nasıl Para Kazanıyor?

Uniswap, merkezi olmayan bir protokoldür . Tüm ücretler likidite sağlayıcılarına gidiyor ve kurucuların hiçbiri protokol aracılığıyla gerçekleşen işlemlerden bir kesinti yapmıyor.

Şu anda likidite sağlayıcılarına ödenen işlem ücreti işlem başına %0,3’tür. Varsayılan olarak, bunlar likidite havuzuna eklenir, ancak likidite sağlayıcıları bunları istedikleri zaman kullanabilir. Ücretler, her likidite sağlayıcısının havuzdaki payına göre dağıtılır.

Gelecekte Uniswap geliştirmeye bir miktar ücret tahsis edilebilir. Uniswap ekibi, Uniswap v2 adlı protokolün geliştirilmiş bir sürümünü zaten dağıttı.

Uniswap Nasıl Kullanılır?

Uniswap, açık kaynaklı bir protokoldür, yani herkes onun için kendi ön uç uygulamasını oluşturabili. Bununla birlikte, en yaygın kullanılanı https://app.uniswap.org

 1. Uniswap arayüzüne gidin.
 2. Cüzdanınızı bağlayın. MetaMask, Trust Wallet veya desteklenen herhangi bir Ethereum cüzdanını kullanabilirsiniz.
 3. Değiştirmek istediğiniz tokenı seçin.
 4. Değiştirmek istediğiniz tokenı seçin.
 5. Değiştir’e tıklayın.
 6. Açılır pencerede işlemi önizleyin.
 7. Cüzdanınızdaki işlem talebini onaylayın.
 8. İşlemin Ethereum blok zincirinde onaylanmasını bekleyin. Durumunu https://etherscan.io/ adresinden izleyebilirsiniz

Uniswap (UNI) Token Nedir?

UNI, Uniswap protokolünün yerel tokenıdır ve sahiplerine yönetim hakları verir. Bu sadece UNI sahiplerinin protokoldeki değişiklikleri oylayabileceği anlamına gelir. Daha önce protokolün bir tür kamu yararı olarak nasıl davrandığını tartışmıştık. UNI tokenı bu fikri sağlamlaştırıyor.

1 milyar UNI tokenı oluşum aşamasında basıldı. Bunların %60’ı mevcut Uniswap topluluğu üyelerine dağıtılırken, %40’ı dört yıl boyunca ekip üyelerine, yatırımcılara ve danışmanlara sunulacak.

Topluluk dağıtımının bir kısmı likidite madenciliği yoluyla gerçekleşir. Bu, UNI’nin aşağıdaki Uniswap havuzlarına likidite sağlayanlara dağıtılacağı anlamına gelir:

 • ETH / USDT

 • ETH / USDC

 • ETH / DAI

 • ETH / WBTC

Kapanış Düşünceleri

Uniswap, Ethereum üzerine inşa yenilikçi bir değişim protokolüdür. Ethereum cüzdanı olan herkesin herhangi bir merkezi tarafın katılımı olmadan token alışverişi yapmasına izin verir.

Sınırlamaları olsa da, bu teknolojinin güvensiz token değişiminin geleceği için bazı heyecan verici etkileri olabilir. Bir kez Ethereum 2.0 ölçeklenebilirlik çözümler ağdaki yayınlanmadan, Uniswap de büyük olasılıkla onlardan yararlanabilecek.

Yorum Yap