Altın Kesişimi (Golden Cross) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

GİRİŞ Teknik analizde çok sayıda grafik formasyonu bulunur

golden-cross-nedir-temel-rehber

GİRİŞ

Teknik analizde çok sayıda grafik formasyonu bulunur. Günlük alım satım ya da dalgalı alım satım yapanlar ve uzun vadeli yatırımcılar için kullanışlı başka birçok formasyon mevcuttur. Altın kesişim ve ölüm kesişimi de bu formasyonların arasında yer alır.

Altın kesişim ve ölüm kesişimine geçmeden önce hareketli ortalamanın (MA) ne olduğunu anlamak önemlidir. Kısaca MA, belirli bir zaman aralığı için bir varlığın ortalama fiyatını ölçen ve fiyat grafiğinin üzerine çizilen bir çizgidir. Örneğin 200 günlük hareketli ortalama, varlığın son 200 gün için ortalama fiyatını ölçer.

Peki, altın kesişim ve ölüm kesişimi nedir ve bu formasyonlar alım satım stratejilerinde nasıl kullanılabilir?

Altın Kesişimi (Golden Cross) Nedir?

Altın kesişimi, nispeten kısa vadeli hareketli ortalamanın uzun vadeli hareketli ortalamanın üzerinde geçtiği bir yükseliş sinyali olan bir grafik modelidir. Altın kesişim, bir menkul kıymetin kısa vadeli hareketli ortalamasını (15 günlük hareketli ortalama gibi) uzun vadeli hareketli ortalamasının (50 günlük hareketli ortalama gibi) veya direncin üzerine çıkmasını içeren bir geçişten oluşan bir yükseliş patlaması modelidir. Uzun vadeli göstergeler daha fazla ağırlık taşıdıkça, altın kesişim ufukta bir boğa piyasasını gösterir ve yüksek ticaret hacimleriyle güçlendirilir .

GoldenCross-coin-bilgi-temel-rehber

TEMEL ÇIKARIMLAR

  • Altın kesişim, büyük bir ralli için potansiyeli gösteren teknik bir grafik formasyonudur.
  • Altın kesişim, bir hisse senedinin kısa vadeli hareketli ortalaması uzun vadeli hareketli ortalamasının üzerine çıktığında bir grafikte görünür.
  • Altın kesişim, aşağı yönlü bir fiyat hareketini gösteren bir ölüm kesişimi ile karşılaştırılabilir.

Altın Kesişimi Bize Ne Anlatır?

Altın kesişimin üç aşaması vardır.

  • İlk aşama, satışlar tükendikçe bir düşüş eğiliminin sonunda dibe vurmasını gerektirir .
  • İkinci aşamada, daha kısa hareketli ortalama, bir kırılmayı ve trendin tersine çevrilmesinin onaylanmasını tetiklemek için daha büyük hareketli ortalamada bir geçiş oluşturur.
  • Son aşama, daha yüksek fiyatlara doğru devam eden yükseliş trendidir.

Hareketli ortalamalar, geri çekilmelerde destek seviyeleri olarak hareket ederler, ta ki bu noktada bir ölüm kesişiminin oluşabileceği noktaya geçene kadar. Daha kısa hareketli ortalama, daha uzun hareketli ortalamada bir geçiş oluşturduğundan, ölüm kesişimi altın kesişiminin tam tersidir .

Günlük traderlar, gün içi altın kesişim kırılmalarında işlem yapmak için genellikle 5 dönemli ve 15 dönemli hareketli ortalamalar gibi daha küçük dönemler kullanır. Grafiklerin zaman aralığı da 1 dakikadan haftalara veya aylara kadar ayarlanabilir. Daha büyük dönemlerin daha güçlü sinyaller oluşturması gibi, aynı durum grafik zaman dönemleri için de geçerlidir. Grafik zaman çerçevesi ne kadar büyükse, altın kesişim kopuşu o kadar güçlü ve kalıcı olma eğilimindedir.

Altın Kesişimi ve Ölüm Kesişimi Arasındaki Fark

Altın kesişim ve ölüm kesişiminin tam tersidir. Altın kesişim, uzun vadeli bir  boğa piyasasının  ilerleyeceğini gösterirken, ölüm kesişmesi uzun vadeli bir  ayı piyasasına işaret eder. Her ikisi de, kısa vadeli hareketli ortalamanın  büyük bir uzun vadeli hareketli ortalamanın üzerinden geçmesiyle uzun vadeli bir eğilimin sağlam bir şekilde doğrulanmasına atıfta bulunur.

Altın kesişim kısa vadeli hareketli ortalama büyük bir uzun vadeli hareketli ortalamanın üst tarafına geçtiğinde ortaya çıkar. Analistler ve yatırımcılar tarafından bir piyasada kesin bir yukarı dönüş sinyali olarak yorumlanır. Tersine, benzer bir aşağı yönlü hareketli ortalama  geçiş, ölüm kesişimini oluşturur ve bir pazarda belirleyici bir gerilemeye işaret ettiği anlaşılır. Yüksek ticaret hacmi eşliğinde her iki geçiş de önemli kabul edilir. Geçiş gerçekleştiğinde, uzun vadeli hareketli ortalama, büyük bir  destek seviyesi  (altın kesişim durumunda) veya  direnç seviyesi olarak kabul edilir. Her iki kesişim de bir trend değişikliğinin sinyali olarak ortaya çıkabilir, ancak bunlar daha sık olarak, halihazırda gerçekleşmiş bir trend değişikliğinin güçlü bir teyidi olarak ortaya çıkarlar.

Altın  Kesişimi Kullanımının Sınırlamaları

Buara bilinmesi gereken en önemli nokta şudur ki: Hiçbir gösterge geleceği gerçekten tahmin edemez. Çoğu zaman, gözlemlenen bir altın kesişim yanlış bir sinyal üretir ve o sırada uzun bir yatırım yapan bir trader, daha sonra kendisini kısa vadede bir sıkıntı içinde bulabilir. Önceki büyük boğa piyasalarını tahmin etmedeki açık tahmin gücüne rağmen, altın kesişimler de düzenli olarak kendini tekrar etmiyor. Bu nedenle, bir alım satım yapmadan önce altın kesişim her zaman diğer sinyal ve göstergelerle beraber onaylanmalıdır. Altın kesişimi doğru şekilde kullanmanın ilk anahtarı ek filtreler ve göstergelerle her zaman uygun risk parametreleri ve oranları kullanmaktır. Her zaman uygun bir risk / ödül oranını korumayı hatırlamak  ve ticaretinizi doğru bir şekilde zamanlamak, sadece körü körüne takip etmekten daha iyi sonuçlara yol açacaktır.