Ölüm Kesişimi (Death Cross) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

GİRİŞ Teknik analizde çok sayıda grafik formasyonu bulunur

ölüm-kesişimi-nedir-temel-rehber

GİRİŞ

Teknik analizde çok sayıda grafik formasyonu bulunur. Günlük alım satım ya da dalgalı alım satım yapanlar ve uzun vadeli yatırımcılar için kullanışlı başka birçok formasyon mevcuttur. Altın kesişim ve ölüm kesişimi de bu formasyonların arasında yer alır.

Altın kesişim ve ölüm kesişimine geçmeden önce hareketli ortalamanın (MA) ne olduğunu anlamak önemlidir. Kısaca MA, belirli bir zaman aralığı için bir varlığın ortalama fiyatını ölçen ve fiyat grafiğinin üzerine çizilen bir çizgidir. Örneğin 200 günlük hareketli ortalama, varlığın son 200 gün için ortalama fiyatını ölçer.

Peki, altın kesişim ve ölüm kesişimi nedir ve bu formasyonlar alım satım stratejilerinde nasıl kullanılabilir?

Ölüm Kesişimi (Death Cross) Nedir?

Ölüm Kesişimi, büyük bir satış potansiyelini gösteren teknik bir grafik modelidir. Bir hisse senedinin kısa vadeli hareketli ortalaması, uzun vadeli hareketli ortalamasının altına düştüğünde, ölüm kesişimi bir grafikte görünür. Tipik olarak, bu modelde kullanılan en yaygın hareketli ortalamalar 50 günlük ve 200 günlük hareketli ortalamalardır.

TEMEL ÇIKARIMLAR

  • Ölüm kesişimi, büyük bir satış potansiyelini gösteren teknik bir grafik modelidir. Ayrıca 1929, 1938, 1974 ve 2008 dahil olmak üzere geçen yüzyılın en şiddetli ayı piyasalarından bazılarının güvenilir bir öngörücüsü olduğu kanıtlanmıştır.
  • Ölüm kesişimi, bir hisse senedinin kısa vadeli hareketli ortalaması, genellikle 50 günlük, uzun vadeli hareketli ortalamasının, genellikle 200 günlük olanın altına düştüğünde bir grafikte görünür.
  • Ölüm kesişimi, boğa fiyat hareketini gösteren altın kesişimi ile karşılaştırılabilir.

Ölüm kesişimi göstergesinin, geçen yüzyılın en şiddetli ayı piyasalarından bazılarının güvenilir bir öngörücüsü olduğu kanıtlanmıştır. Şöyle ki, 1929, 1938, 1974 ve 2008 seneleri bunun en büyük örneğidir.

Ölüm Kesişimi Bize Ne Anlatır?

Ölüm kesişimi, bir pazarda kısa vadeli hareketli ortalama (tipik olarak 50 günlük SMA ) uzun vadeli büyük bir hareketli ortalamanın (tipik olarak 200 günlük SMA) altına düştüğünde analistler ve yatırımcılar tarafından kesin bir ayı dönüşü sinyali verdiği şeklinde yorumlanır. İşte Aralık 2018’de S&P 500’de bir ölüm kesişimi örneği:

2018-12-14-DeathCrosscoin-bilgi

“Ölüm kesişimi” kavramının adı, kısa vadeli hareketli ortalama uzun vadeli hareketli ortalamanın altına düştüğünde oluşturulan X şeklinden türemiştir. Tarihsel olarak, model hem uzun vadeli hem de kısa vadeli hareketli ortalamalar için uzun süreli bir gerileme döneminden önce gelir. Ölüm kesişimi, bir hisse senedi veya hisse senedi endeksindeki kısa vadeli momentumun yavaşladığının bir işaretidir. Ancak bu işaret bir boğa piyasasının sona ermek üzere olduğunun her zaman güvenilir bir göstergesi değildir. Yanlış bir gösterge olabileceği düşüncesi 2016 yazında da görülmüştür.

Bu anlamlı hareketli ortalama geçişi tam olarak neyin oluşturduğuna dair bazı görüş farklılıkları vardır. Bazı  analistler  bunu 30 günlük hareketli ortalamaya göre 100 günlük hareketli ortalamanın bir geçişi olarak tanımlarken, diğerleri bunu 50 günlük ortalamaya göre 200 günlük ortalamanın geçişi olarak tanımlıyor. Analistler ayrıca güçlü ve devam eden bir trendin teyidi olarak daha düşük zaman dilimi çizelgelerinde meydana gelen geçişi izliyorlar. Kesin tanımdaki veya uygulanan zaman çerçevesindeki değişikliklere bakılmaksızın, bu terim her zaman, büyük bir uzun vadeli hareketli ortalamanın altında geçen, daha yüksek bir değerde olan kısa vadeli bir hareketli ortalamayı ifade eder.

Gerçek Bir Ölüm Kesişimi Örneği

Aşağıda, Facebook Inc. (FB) hissesi için 2018’de meydana gelen iki ölüm kesişiminin tarihsel bir örneği verilmiştir. Nisan 2018’de yaşanan ölüm kesişiminden sonra hisse senedi döndü ve uzun bir ralli başlattı. Bununla birlikte, Eylül 2018’de ikinci ölüm kesişiminde hisse senedi için uzun bir ayı piyasasına işaret etti.

FBDeathCross-coin-bilgi-temel-rehber

Geçtiğimiz yüzyılın en cezalandırıcı ayı piyasalarına bakıldığında, piyasa değerinin %20’sini kaybettikten sonra ölüm kesişiminin en iyi şekilde devam ettiği görülüyor. Bu durumlarda, hisse senetlerinden kaçan yatırımcılar zararlarını en aza indirdiler. Ancak, % 20’nin altındaki daha küçük düzeltmeler için, ölüm kesişiminin geçici olarak ortaya çıkması, halihazırda rezerve edilen kayıpları yansıtıyor olabilir ve bu nedenle bir satın alma fırsatını gösterir.

Ölüm Kesişimi ile Altın Kesişimi Arasındaki Fark Nedir?

Ölüm kesişiminin tersi, bir hisse senedinin veya endeksin kısa vadeli hareketli ortalaması uzun vadeli hareketli ortalamanın üzerine çıktığında altın kesişimini ile ortaya çıkar. Birçok yatırımcı bu paterni yükseliş göstergesi olarak görüyor. Altın kesişimi paterni tipik olarak uzun süreli bir düşüş trendi momentumun bitmesinden sonra ortaya çıkar. Ölüm artışında olduğu gibi, yatırımcılar yeni yönde birkaç gün veya hafta fiyat hareketinden sonra trendin tersine döndüğünü teyit etmelidir.

Ölüm Kesişimi Kullanmanın Sınırlamaları

Bilinmelidir ki hiçbir gösterge geleceği gerçekten tahmin edemez. Yukarıdaki Facebook örneğinde görüldüğü gibi, ilk ölüm kesişimi yanlış bir sinyal gösterdi ve o zaman kısa pozisyon yapan bir trader, kısa vadede bir takım sorunlar yaşayacaktır. Önceki büyük ayı piyasalarını tahmin etmedeki görünen tahmin gücüne rağmen, ölüm kesişimleri de düzenli olarak yanlış sinyaller üretebilir. Bu nedenle, bir ticarete başlamadan önce bir ölüm kesişimi her zaman diğer sinyal ve göstergelerle onaylanmalıdır.