Andrew Yang Kimdir?

Andrew Yang, 13 Ocak 1975 doğumlu Amerikalı girişimci ve politikacıdır

Andrew Yang, 13 Ocak 1975 doğumlu Amerikalı girişimci ve politikacıdır. Tayvan’dan gelen göçmen ailelerinin oğludur. ABD’deki şehirlerde iş yaratmak için kurulan Venture For America (VFA)’nın kurucusudur.

Babası IBM ve General Electric’in araştırma bölümünde çalışmaktadır. Annesi ise istatistikte derece sahibi bir sanatçıdır. Andrew, New Hampshire’daki yatılı okula, yani Philip Exeter Akademisi’ne gitti. Ayrıca Brown Üniversitesi’nde Mezuniyet programına katıldı. Son olarak Andrew, Columbia Hukuk Fakültesi’nden JD’sini almıştır.

Andrew Yang, 2000 ile 2009 yılları arasında çeşitli girişim şirketlerinde ve risk sermayesi firmalarında yönetici olarak çalışmıştır. 

Çalışmaları

2011’de Venture For America’yı kuran Yang, 2012 yılında Barack Obama yönetimine, ‘Değişim Şampiyonu’ olarak seçilmiştir. 2015’te ise ‘Küresel Girişimcilik Başkanlık Büyükelçisi’ olarak atanmıştır. 2014’te ‘Smart People Should Build Things’ ve 2018’de ‘The War on Normal People’ adlı kitapları yazmıştır. Yang’ın temel politikası, her ABD vatandaşı üzerinde 18 yaşını doldurmuş olan her kişiye her ay bir evrensel temel gelir olarak 1,000 dolar ödeme yapmak olarak adlandırılan ‘Özgürlük Payı’ sağlamaktır. Diğer önemli politikası ise “Herkes için Sağlık Sigortası” ve “İnsan Merkezli Kapitalizm”dir. Andrew Yang kendi web sitesinde 160’dan fazla politika önerisi hakkında bilgi vermiştir. O ve eşi ile iki çocuklarıyla birlikte New York’ta yaşamaktadır.

FILE PHOTO: Democratic 2020 U.S. presidential candidate and entrepreneur Andrew Yang greets supporters at the New Hampshire Democratic Party state convention in Manchester, New Hampshire, U.S. September 7, 2019. REUTERS/Gretchen Ertl/File Photo

Andrew Yang (13 Ocak 1975 doğumlu), 2020 Amerika Birleşik Devletleri başkan adayı, girişimci ve Amerikan şehirlerinde iş yaratmak için kurulan Venture For America’nın (VFA) kurucusudur. Yang, 2000’den 2009’a kadar çeşitli startup’larda ve risk sermayesi şirketlerinde yönetici olarak görev yaptı. 2011’de VFA’yı kurduktan sonra, Barack Obama Yönetimi Yang’ı 2012’de “Değişimin Şampiyonu”, 2015’te ABD Küresel Girişimcilik Elçisi olarak seçti. 2014’te “Smart People Should Build Things” ve 2018’de “The War on Normal People” kitaplarını yazdı.

Yang, 6 Kasım 2017’de Demokrat olarak 2020 ABD başkanlık seçimleri adaylığını başlattı. Başlangıçta uzun vadeli bir aday olarak görülmesine rağmen, 2019’un ilk aylarında çeşitli popüler şovlarda ve podcast’lerde görünerek ivme kazandı. Adaylığı, çevrimiçi platformlardaki popülaritesi ile biliniyor ve The New York Times, Yang’dan “İnternetin Favori Adayı” olarak bahsetti. Evrensel Temel Geliri, birçok işçiyi yerinden edecek hızla gelişen otomasyon unsuruna karşı gerekli bir önlem olarak gören Andrew Yang, Donald Trump’ın 2016 zaferini teknolojik işsizliğin yarattığı etkiye bağladı.