Ankr, En Büyük Yükseltmesi olan Ankr Network 2.0’ı Duyurdu

Dünyanın önde gelen Web3 altyapı sağlayıcılarından biri olan Ankr, yeni teknik incelemede “Web3 altyapısı için merkezi olmayan bir pazar yeri” olarak tanımlanan Ankr Network 2.0’ı tanıttı


Dünyanın önde gelen Web3 altyapı sağlayıcılarından biri olan Ankr, yeni teknik incelemede “Web3 altyapısı için merkezi olmayan bir pazar yeri” olarak tanımlanan Ankr Network 2.0’ı tanıttı. Yükseltme, Web3 büyümesinin arkasındaki kritik altyapı olarak hizmet eden eksiksiz bir merkeziyetsiz ürün ve hizmet paketi getiriyor.

Web3’ün, temel blok zincirleri için sunucu (Node) altyapısının çoğunluğunun merkezi şirketler ve veri merkezleri tarafından barındırıldığı için güçlendiricilerinin iddia ettiği kadar merkeziyetsiz olmadığına dair uzun süredir endişeler var. Ankr 2.0, bu önemli sorunu, bağımsız düğüm operatörlerinin geliştiricileri ve dApp’leri blok zincirlere bağlamasına ve bunu yaparken ödüller kazanmasına olanak tanıyan bir protokol olan yeni merkezi olmayan web hizmetleri ile çözüyor.

Ankr Pazarlama Direktörü Greg Gopman konu hakkında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Ankr 2.0, Web3’ün bir kez ve herkes için merkeziyetsiz hale gelmesi için eksik olan bağlantıdır. Blok zincirlerinin tek bir ağ üzerinde birden fazla altyapı sağlayıcısı ile çalışmasına izin vermek, hem hız, hem güvenilirlik hem de ademi merkeziyetçilik açısından her zaman hayal olmuştur. Şimdi Ankr Ağı ile bunların hepsi mümkün. Sektörün önümüzdeki yıllarda kitlesel benimsemeyi kaldırabilecek bir altyapıya yönelik yenilik yapmaya devam etmesi büyük bir ilerleme”

Yeni Ankr Ağı, Ankr’ın merkezi altyapı işini merkeziyetsiz bir protokole geçirmesi ve endüstrinin işbirliği yapması için türünün ilk düğüm altyapısı protokolünü oluşturmasıyla bir yıldan fazla oldu. Tamamen merkeziyetsiz olan Ankr Ağı, tüm paydaşların yararına aşağıdaki yükseltmeleri getiriyor:

Tam Düğümleri Çalıştırmak için Bağımsız Düğüm Sağlayıcıları


Bağımsız düğüm sağlayıcıları, Ankr Ağı’nda trafik sunabilir ve ödüller kazanabilir. Halihazırda kendi projeleri için tam düğümler çalıştıran kuruluşlar, projeleri onları kullanmadığında ödüller kazanmak için Ankr Ağına da bağlanabilir. Bağımsız düğümler, veri sorgulamayı kolaylaştıran ve basitleştiren Gelişmiş API‘ler de dahil olmak üzere tüm blok zinciri istek yöntemlerine hizmet etmek için Ankr’ın mevcut küresel ağına katılır.

Geliştiriciler, Merkeziyetsiz Bir RPC Katmanına Bağlanır


Bağımsız düğüm sağlayıcıları Ankr Ağı’na güç sağladığından, bu, hizmeti kullanan geliştiricilerin, dApp’lerin, cüzdanların ve diğer tüm projelerin artık blok zincirlere bağlanmak için merkeziyetsiz bir araca sahip olduğu anlamına gelir. Bu tarafların tümü, blok zincirlerine talepte bulunurken (toplamda günde yaklaşık 7,2 milyar) kullandıkları kadar öderler ve bu gelir, düğüm sağlayıcıları ve tam düğümlerin güvenliğini sağlamaya yardımcı olan stakers topluluğu arasında bölünür.

ANKR belirteci için daha fazla yardımcı program ve tam düğümlere ilk stake etme örneği


Yeni Merkeziyetsiz Ankr Ağında ANKR, Tüm İşlemlerde Merkezi Bir Rol Oynar

  • Geliştiriciler, ANKR’de zincir üstü verilere (RPC istekleri) erişim için ödeme yapar.
  • Bağımsız düğüm sağlayıcıları, ANKR kazanmak için blok zinciri istekleri sunar.
  • Stakerler, ağı güvenceye almak ve ödülleri paylaşmak için düğümlere ANKR’ye katkıda bulunur.

Herkes Ankr Network’teki tam düğümlere stake yapabilir ve sunulan tüm RPC trafiği için ödüller kazanabilir. Ankr Network, merkeziyetisz bir altyapı pazarı ve ekonomisi yaratarak, giderek artan Web3 kullanımını barındıracak ve daha fazla paydaşın büyümesinden faydalanmasını sağlayacak şekilde ölçeklendirilecek.

Ankr DAO Hizmetleri Demokratikleştiriyor


Ankr Network, fikir birliğine dayalı karar vermeyi teşvik etmek için operasyonları yeni bir DAO çerçevesine geçirmeye başlayacak. Ankr DAO başlangıçta karar verme sürecini üç temel alanda demokratikleştirecek:

  1. Protokol büyümesini ve ödüllerini teşvik etmek için Ankr Hazinesinden fonların nereye tahsis edileceğine karar vermek.
  2. Düğüm Sağlayıcıları ve Staking gibi protokole dokunan çeşitli sistemler için fiyatlandırma ve gelir dağılımlarının belirlenmesi.
  3. Ankr’ın endüstri lideri RPC hizmetlerinin yanında hangi blokajların ekleneceğini seçme.


Ankr Hakkında


Ankr, sektördeki en büyük küresel düğüm ağını kurarak Web3’ün geleceği için temel oluşturdu. Şu anda 50 farklı zincirde ayda yaklaşık 250 milyar blok zinciri talebine hizmet ediyor ve 17 blok zinciri ortağı için RPC hizmetleri çalıştırıyor ve bu da onu sektördeki en büyük RPC sağlayıcısı yapıyor. Ankr ayrıca, dApp geliştiricilerinin Web3 uygulamalarını hızlı ve kolay bir şekilde oluşturmasını sağlayan bir araç paketi sunar.