Altcoin Kripto Para Nedir & Nasıl

Avalanche (AVAX) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

avax-coin-avalanche-nedir-temel-rehber

Avalanche (AVAX) Nedir?

Çığır açan bir fikir birliği protokolü kullanılarak oluşturulan Avalanche işlemleri bir saniyenin altında onaylayan, Ethereum geliştirme araç setinin tamamını destekleyen ve milyonlarca tam blok üreticisine olanak tanıyan ilk akıllı sözleşmeler platformudur.

Testnet sırasında Avalanche, dünyanın dört bir yanındaki bağımsız taraflardan 1.000’den fazla blok üreticisinin rekorunu kırdı. Hatta en çok beklenen ağlardan bazılarının ve büyük aktif ana ağların çoğunun test ağlarını bile geride bıraktı. Avalanche ayrıca, özel yatırımcılara verilen mainnet token’larının %14’ünden daha azı ve ekosistem üzerinde inşa eden insanlara verilen neredeyse %70’i ile alandaki en eşitlikçi token dağıtım planlarından birine sahip.

Avalanche Dair Önemli Noktalar

Çığır Açan Teknolojiye Dayalı!

Avalanche, güvenli, merkezi olmayan ve yüksek performansa ulaşan çığır açan bir fikir birliği protokolüdür ve bunların tümü milyonlarca olmasa da binlerce katılımcıya ölçeklenebilir.

Öncü Bir Ekip Tarafından Oluşturulmuştur!

Cornell Üniversitesi’nden öncü araştırmacılar tarafından desteklenen ve Proof of Work ile basılan ilk coin’in yaratıcısı tarafından yönetilen Avalanche, Classical ve Nakamoto konsensüs protokollerinden sonra dağıtılmış sistemlerdeki üçüncü büyük başarıyı dünyaya getiriyor.

Güçlü Çekiş ve Ekosistem Büyümesi!

Avalanche, geliştirme topluluklarına katılmak için binlerce insanı, test ağındaki binlerce onaylayıcı düğümünü, tam iş çözümleri oluşturan düzinelerce ortağı, geniş ve küresel bir taban destekçileri topluluğunu ve merkezi olmayan ve kurumsal finans genelinde çok çeşitli stratejik ortaklıkları cezbetti. 

Eşitlikçi ve Adil Olmak İçin Üretildi!

Avalanche, tüm projenin adil ve en geniş kullanıcı kitlesine açık olmasını sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır. Avalanche, pahalı donanım gerektirmeyen hafif mimariden token ekonomisine kadar, topluluğu tarafından ve topluluğu için inşa edilmiştir.

Avalanche Teknolojisi

Avalanche çığır açan bir teknolojiye sahiptir. Platform, geliştiricilerin rastgele yeni yürütme ortamları ile yeni alt ağlar başlatmasına olanak tanıyan genişletilebilir ve programlanabilir bir ağ altyapısı ile neredeyse anında onay zamanlarında gerçek merkeziyetsizleştirmeyi mümkün kılan yeni ve son derece güçlü bir konsensüs protokolünü birleştirir.

 • Avalanche, saniyenin altındaki kesinliği ve Visa düzeyinde iş hacmini destekleyen yüksek hızlı bir akıllı sözleşmeler platformudur.
 • Avalanche, Ethereum Sanal Makinesi için tam destek sunar ve bu nedenle Ethereum araçları, kutudan çıkar çıkmaz çalışır. Truffle Suite, Remix, MetaMask, MEW ve diğer tüm favori Ethereum araçlarınızı çalıştırır.
 • Avalanche, uygulamaya özel parçalamayı destekleyerek geliştiricilere kendi özel ihtiyaçlarına uygun uygulamaları başlatma yetkisi verir.
 • Avalanche, yalnızca uygulama düzeyinde programlanabilirliği değil, aynı zamanda ağ düzeyinde programlanabilirliği de destekler. Bu, geliştiricilerin yalnızca merkezi olmayan uygulamalarının yürütülmesini kontrol etmelerine değil, aynı zamanda özel verileri güvenli bir şekilde yönetmelerine de olanak tanır.
 • Avalanche , Avalanche’deki NFT’lerin tüm evrenini keşfedebilmeniz için bir kayıt oluşturma planlarıyla, Non-fungible token (NFT’ler) tam olarak destekler.

Avalanche özelleştirilebilir, ölçeklenebilir ve birlikte çalışabilir olarak tasarlanan kripto para seçenekleri arasında yer alıyor. Avalanche’daki her şey bir alt ağdır ve her zincir bir alt ağın parçasıdır. Validatörler birincil ağın bir üyesi olmak zorundadır; diğer tüm alt ağlar, doğrulayıcıya bağlı olarak isteğe bağlıdır. Birincil Ağ üç blockchain içerir:

Platform Zinciri (P)
P-Chain Avalanche meta veri zinciri ve koordinatörleri koordine, aktif alt ağları izler ve yeni alt ağları oluşturulmasına olanak sağlar. Platform Zinciri, Avalanche tarafından desteklenen Snowman konsensüs protokolünü uygular.

Takas Zinciri (X)
X-Chain, Avalanche’daki varsayılan varlık zinciridir ve yeni varlıkların oluşturulmasını, varlıklar arasında değiş tokuş yapılmasını ve çapraz alt ağ aktarımlarına olanak sağlar. Değişim Zinciri Avalanche konsensüs protokolünü uygular.

Sözleşme Zinciri (C)

Sözleşme Zinciri Avalanche varsayılan akıllı sözleşme zinciri ve herhangi bir Ethereum uyumlu akıllı sözleşmeler oluşturulmasını sağlar. Sözleşme Zinciri, Avalanche tarafından desteklenen Snowman konsensüs protokolünü uygular

AVAX Nedir?

AVAX, Avalanche platformunun sınırlı tedarik yerel tokenıdır. Katılımcılar, AVAX’ı stake ederek tam blok üreticileri ve doğrulayıcılar haline gelebilir ve stake etme ödülleri nedeniyle bunu yapmaya teşvik edilir. Ağdaki her türlü işlemin ücretleri AVAX’ta yakılarak ödenir, böylece tüm token sahipleri için AVAX kıtlığı artar.

 • AVAX , Avalanche platformunun yerel tokenıdır.
 • AVAX , sınırlı bir tedarik tokenıdır. Bu sınır, 720M AVAX tokenı ve bu tokenlerin (360M) % 50’si ana ağda olacak.
 • AVAX , Avalanche ağında temel hesap birimi olarak hizmet verir, temel güvenlik garantileri sağlar, operasyonlar için ödeme yapar ve geniş bir yardımcı hizmet paketi sunar.
 • AVAX işlem ücretleri yakılarak AVAX kıtlığı artmaktadır.

Staking Süreci: Avalanche, hafif, basit ve sezgisel stake etme süreci nedeniyle kendisini diğer blok zincirlerinden ayırıyor. Avalanche ve diğer tüm alt ağlarında tam bir blok üreticisi olmak için en az 2.000 AVAX gerekir. Desteklenen ortamlar arasında Windows, Mac, Linux ve çoğu bulut altyapısı bulunur.

Staking Ödülleri: Avalanche ve diğer blockchain platformları arasındaki önemli bir fark, yönetim mekanizmasıdır. Stake etme ödülleri, sistem geliştikçe dinamik değişikliklere tabidir. İlk yıl için, yıllık stake ödülü başlangıçta % 7 ile % 12 arasında bir para basma oranını hedefleyecektir.

Avalanche Ekibi Kimlerden Oluşuyor?

Öncü teknoloji uzmanlarından oluşan bir ekip tarafından kurulan ve finans uzmanları tarafından desteklenen Avalanche, vizyonlarını gerçekleştirmek ve projeyi gerçek anlamda sade ve izinsiz bir akıllı sözleşmeler platformuna dönüştürmek için mükemmel bir inovasyon ve deneyim karışımıdır.

 • Emin Gün Sirer, CEO
 • John Wu, Başkan
 • Maofan “Ted” Yin, CPA
 • Kevin Sekniqi, İşletme Müdürü

Yorum Yap