Balancer (BAL) Nedir?

Mart 2020’de, Ethereum’un merkezi olmayan finans ekosistemi en son oyuncusuna kavuştu

balancer-BAL-nedir

Mart 2020’de, Ethereum’un merkezi olmayan finans ekosistemi en son oyuncusuna kavuştu: Balancer. Balancer hakkında daha sonra konuşacağız. İlk olarak, Balancer protokolünün kısa bir dökümünden bahsedenim.

Balancer: Ethereum Tabanlı Otomatik Piyasa Yapıcı Protokolü

Balancer, otomatik pazar oluşturmaya izin veren, Ethereum’a dayalı merkezi olmayan bir finans protokolüdür.

Daha genel olarak, geleneksel bir piyasa yapıcı / likidite sağlayıcısı, finansal araçlar satın alır ve satar. Bir piyasaya likidite sağlar ve alış ve satış fiyatları arasındaki farktan kâr sağlar. Bu nedenle, otomatik bir piyasa yapıcı (Automated Market Maker – AMM), “ticaret için kuralları tanımlayan algoritmalar tarafından kontrol edilen bir piyasa yapıcı aracıdır.

Ethereum’u AMM’ler, bir pazardaki varlıklar, bu pazarı kontrol eden algoritma ve bir pazar yaratma yeteneği ile birleştirmek, merkezi olmayan hale gelir.

Balancer, otomatik pazar oluşturmayı destekleyen ilk DeFi protokolü değildir. Uniswap ve Curve gibi platformlar da vardır. Balancer’ı benzersiz kılan şey, protokolün pazar başına sekize kadar varlığı (desteklenen varlıkların ağırlıklandırılması isteğe bağlıdır) ve havuzun oluşturucusu tarafından belirlenen özel işlem ücretlerinin yanı sıra desteklemesidir.

Kullanıcılar daha sonra havuzları iki şekilde kullanabilir:

Likidite Sağlanması: Kullanıcılar, desteklenen varlıkları havuzlara yatırarak havuz kullanıcılarına likidite sağlayabilir. Varlıkları yatıranlar, oynaklık ve diğer faktörler nedeniyle bir ücret kazanabilir. Ancak likidite sağlayıcılarının varlıklarının bir kısmını kaybedebileceği durumlar vardır.

Alım Satım: Kullanıcılar, Balancer’ın akıllı sipariş yönlendirme sistemi ile kripto para biriminin düşük ücretlerle ve yüksek hızlarda değiş tokuş edilmesini sağlayan havuzlar aracılığıyla merkezi olmayan bir şekilde token ticareti yapabilirler.
Fiyat elde etmek için emir defterlerini kullanan Coinbase ve Binance gibi merkezi borsaların aksine, bir havuzdaki tokenların fiyatı, belirlenen ağırlıklarından sapmalarına dayanır.

Balancer’in esnek parametreleri nedeniyle havuzlar, kripto sahiplerinin varlıklarını takas etmeleri için bir yer sağlamaktan çok daha fazlasını yapabilir.

BAL Nedir?

Daha önce de belirtildiği gibi, BAL, Balancer’in yerel yönetim tokenıdır. DeFi protokolünün arkasındaki ekip, bunu “merkezi olmayan ve yönetimi çeşitlendiren” gerekli bir adım olarak görüyor.

“BAL token’larının protokole uyum ve katılımı sağlayan araç olduğuna inanıyoruz. BAL tokenları bir yatırım değildir. BAL token sahipleri, protokolle bir şekilde arayüz oluşturan, gelecekteki gelişimine kendini adamış ve yönetişim masasında bir koltuk isteyen kişiler olmalıdır. “

BAL sahipleri “protokolü tam potansiyeline ulaştırmaya yardımcı olabilir.” Balancer, protokolü Ethereum dışındaki blok zincirlerine uygulayan, ikinci katman çözümleri uygulayan, gelir elde etmek için protokol düzeyinde ücretler getiren ve daha fazlasını BAL sahiplerinin yapabileceği eylem örnekleri olarak özellikle adlandırır.

Şu anda yürürlükte olan resmi bir yönetişim yapısı yoktur. Ancak başlatıldığında, Balancer’in protokolü de diğer protokollere benzer olabilir. Diğer DeFi protokolleri aşağıdaki yönetişim yapısına sahiptir:

  • Kullanıcılar, protokolü kullanırken bir sorunu tanımlar ve gözlemlerini çevrimiçi olarak paylaşır.
  • Kullanıcılar, sorunu halka açık forumlar aracılığıyla ele almanın en iyi yollarını daraltır.
  • Kullanıcılar, soruna yönelik bir çözümün teknik özelliklerini oluşturur ve sunar.
  • Topluluğa sunulur, ardından oylanır.
  • Teklif oyların çoğunluğunu alırsa ve / veya belirli bir barajı aşarsa uygulanır.

Kripto Para Birimi BAL’ı Nasıl Alırsınız?

Toplam BAL arzı sonunda 100 milyon token olacak. Halen, kripto para biriminin arzı 35 buçuk milyon tokena yakın. Bunun mevcut dökümü şu şekildedir:

25 milyon Balancer Labs’deki paydaşlar içindir. Kurucu ekip, hisse senedi opsiyonlarına sahip olacak olanlar (örneğin gelecekteki çalışanlar, ayrıcalık kazanan mevcut çalışanlar), danışmanlar ve yatırımcılar. 25 milyonun 2,5 milyonu hisse senedi opsiyonu olarak kullanılmak üzere tahsis edilmiştir.

5 milyonu “Balancer ekosisteminin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olacak stratejik ortakları çekmek ve teşvik etmek” için konuşlandırılacak Balancer Ekosistem Fonu’na gidiyor. Bu fonun yönü BAL sahipleri tarafından kontrol edilecektir.

5 milyonu, Balancer Labs’e gelecekte “operasyonları ve büyümeyi” desteklemek için daha fazla pist sağlayacak olan Bağış Toplama Fonuna gidiyor.

Haziran ayında Balancer, yukarıda belirtilmeyen 65 milyon koinin dağıtımını yapacak olan “likidite madenciliği” ni etkinleştirdi. Bu süreçte her hafta 145.000 BAL veya yılda yaklaşık 7,5 milyon BAL dağıtılır. Bu hızla, altcoin’in tamamen dağıtılması yaklaşık dokuz yıl sürecek gibi görünmektedir.

Kripto para birimini kazanmak, bir havuza likidite sağlamak ve ardından her hafta ödenen ödülleri almak kadar basittir. Likidite madenciliği şu anda tüm havuzlar için etkindir. Mevcut ödül modeli, havuz yaratıcılarını işlem ücretlerini düşük tutmaya teşvik ediyor, bu da daha fazla likidite çekmeli ve LP’lere daha fazla BAL talep etme hakkı veriyor.

BAL’ın dağıtılma şekli, kripto sahiplerinin Balancer protokolünü almak istediği yöne bağlı olarak değişebilir. Şirketin yazdığı gibi:

“Bunların ne kadarının – hangi programda, hangi kurallar altında – dağıtılacağı, nihayetinde BAL sahiplerinin vereceği bir karardır. Yöneticiler uygun görürse, yönetim BAL dağıtımını hızlandırmaya karar verebilir. “

Altcoin, kripto borsaları yoluyla da elde edilebilir. BAL şu anda Balancer’ın havuzları, Uniswap havuzları ve FTX, Poloniex ve Bibox gibi merkezi borsalar tarafından desteklenmektedir.

Daha Geniş DeFi Trendinin Parçası

BAL’ın lansmanı, yönetişim kripto varlıklarını başlatarak gerçek merkeziyetsizliğe ulaşmaya çalışan daha geniş bir protokol eğiliminin bir parçası.

Balancer Labs Haziran ayında BAL dağıtma niyetini duyurduktan birkaç hafta sonra, para piyasası protokolü Compound (COMP) ile aynı şeyi yaptı. BAL gibi COMP da sahiplerinin bir yönetişim çerçevesi aracılığıyla Ethereum tabanlı uygulamanın yönünü etkilemesine izin veren bir tokendır.