Bencil Madencilik Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

GİRİŞ Bitcoin, teşviklerden oluşan dikkatle dengelenmiş bir oyundur

selfish-mining-nedir-temel-rehber-coin-bilgi

GİRİŞ

Bitcoin, teşviklerden oluşan dikkatle dengelenmiş bir oyundur. Merkeziyetsiz bir ekosistemde katılımcılarının çıkarlarını dengelemek ağın uzun vadede ayakta kalabilmesi için çok önemlidir. Node’ları ağı güvende tutmaya yönlendiren teşvikler genellikle finansaldır. Böylece dürüst davranan katılımcılar ödüllendirilirken, hile yapma girişiminde bulunanlar potansiyel bir gelir fırsatını kaçırmış olur.

Bu süreç madencilikte oldukça belirgindir. Katılımcılar, blockchaine bloklar ekleyerek yatırımlarının karşılığını alacakları ve kar elde edecekleri umuduyla elektriğe ve özel donanımlara yüksek tutarlarda sermaye yatırımı yapar. Madenciler karlarını en üst seviyeye çıkarmaya çalışır ve bunu yapmanın en kolay yolu kurallara uygun hareket etmektir.

Finansal teşvikler madencilik uygulamasını yüksek seviyede rekabetçi hale getirmiştir, bu da ağın güvenliğini ve merkeziyetsizliğini artırır. Bu rehber yazımızda bencil madencilik kavramını inceleyeceğiz.

Bencil Madencilik Nedir?

Bencil madencilik, madenci gruplarının gelirlerini artırmak ve bir blok zinciri üzerinde güç uygulamak için işbirliği yaptıkları bitcoin veya diğer kripto para birimleri madenciliği için bir stratejidir . ” Madencilik “, blok zinciri ağındaki düğümlerin işlemleri doğruladığı ve onayladığı, madencilerin hesaplama çabaları karşılığında yeni basılan tokenlar kazandığı bir süreçtir. Bencil madencilikle madenciler, yeni oluşturulan blokları ana zincirden gizleyerek onları daha sonraki bir noktada ortaya çıkarır.

TEMEL ÇIKARIMLAR

  • Bencil madencilik, kârları ve ağ etkisini artırmak için birlikte hareket eden bir madenciler birliği oluşturmayı içeren bir kripto para madenciliği stratejisidir.
  • Bu stratejide, bir grup madenci güçlerini birleştirir ve ürettikleri blokları ana blok zincirinden “gizler”.
  • Bitcoin, paranın üretimini ve dağıtımını merkezden uzaklaştırmak için icat edildi. Ancak bencil madencilik, madencilik operasyonlarının daha fazla merkezileşmesine neden olabilir ve bir ağın değer önerisini baltalayabilir.

Bencil Madenciliği Anlamak

Bencil madencilik ilk olarak Cornell araştırmacıları Emin Gün Sirer ve İttay Eyal tarafından 2013 tarihli bir makalede tanımlandı. Bu makalenin adı Çoğunluk Yeterli Değildir: Bitcoin Madenciliği Saldırıya Açıktır adlı bir makaledir. Araştırmacılar madencilerin yeni oluşturulan blokları ana blok zincirinden gizleyerek ve ayrı bir çatal oluşturarak daha fazla bitcoin kazanabileceklerini kanıtladılar.

Bitcoin madenciliği, kripto para üretmek için kriptografik olarak karmaşık bulmacaları çözen madencilere dayanır. Faaliyetten elde edilen gelir değişir çünkü süreç, bulmacaların çözülmesinin zorluğundan elektrik maliyetlerine ve İnternet bağlantılarının kalitesine kadar çeşitli faktörlere bağlıdır. Bitcoin protokolü, madencileri madencilik çıktılarıyla orantılı olarak ödüllendirecek şekilde yapılandırılmıştır. Bu, madenciler kendilerini büyük havuzlar halinde organize etseler bile, ödüllerin yine de halka açık blok zincirindeki bireysel madenciler tarafından üretilen kripto paralara bağlı olmasını sağlar.

Ancak yukarıdaki senaryo, madencilerin yeni oluşturulan bloklarını bitcoin’in halka açık blok zincirinde kullanıma sunacağını varsayıyor. Sirer ve Eyal, 2013 tarihli makalelerinde, madencilerin yeni blokları gizleyerek ve bunları özel ağlarındaki sistemlere sunarak toplam gelir paylarını artırabileceklerini gösterdi. Bu uygulama keşif sürecini hızlandırır ve madencilikle ilgili ağ gecikmesi ve elektrik maliyetleri gibi altyapı sorunlarını ortadan kaldırır.

Bencil Madencilik, Kriptoların Merkezi Olmayan Doğasının Engelliyor!

Bencil madenciler, yeni blokların sergilenmesini stratejik olarak zamanlayabilirler. Öyle ki halka açık blok zincirindeki dürüst madenciler kendi zincirlerini terk edip özel zincire katılabilirler. Daha sonra, özel zincir kendi havuzunda yeni bloklar çıkarır ve yeni oluşturulan blokları gizler.

Bu arada, halka açık blok zinciri yeni bloklar çıkarmaya devam eder. Bu işlem, özel blok zinciri halka açık olandan daha büyük olana kadar tekrarlanır. Ardından halka açık zincirdeki madenciler, daha kazançlı olduğu için özel zincire katılmak için bloklarını terk edebilir. Sirer ve Eyal, her iki zincir için de boşa harcanan kaynakları analiz ettiler ve bencil madencilerin halka açık blok zincirinde bir madenciye göre rekabet avantajı elde ettiklerini, çünkü daha az israf nedeniyle ödülleri nispeten daha yüksek olduğunu belirlediler.
Araştırmacılar, “Bencil bir madencilik havuzu halka açık bir blok zincirinin eşiğine ulaştığında, dürüst madenciler, diğer havuzlara kıyasla daha yüksek gelir elde etmek için tercihen bencil madencilere katılacaklar” diye yazıyor. Onlara göre senaryo, bencil madencilik zincirinin halka açık blok zincirinin çoğunluğu haline gelmesine neden olabilir. Bu, bitcoin’in merkezi olmayan doğasını çökertecek ve bencil bir havuz yöneticisi sistemi kontrol edecek.

Bencil Madenciliğin Önlenmesi

Bitcoin madenciliği, bir dereceye kadar, var olan tüm bitcoinlerin üçte ikisinin madenciliğinden sorumlu bir ülke olan Çin’de merkezileştirilmiştir. Bu, kripto para ekosisteminde bencil madenciliğin tehlikeleri ve bitcoin üretiminin merkezileştirilmesi hakkında tartışmalara yol açtı. Ancak ekonomistler, bencil madenciliğin etkilerine karşı çıktılar ve bunu Bitcoin’in geleceği için sıfır toplamlı bir oyun olarak görüyorlar.

Örneğin, ekonomist Paul Sztorc , eğer tüm madenciler bencil madencilik stratejisini taklit ederse, “daha önce olduğunuz yere geri dönersiniz” diyor. Ona göre, madenciler “sadece kendilerine zarar verdiklerini” fark ettikten sonra bencil madenciliği bırakacaklar. Sirer’in kendisi, Çinli madencilerin bitcoin üretimini ele geçirme tehdidini azalttı. Washington Post’a verdiği demeçte, “Tüm Çinli madencilerin aynı girişimin parçası olması veya gizli anlaşma yapması söz konusu değil” dedi.

Konuyla ilgili araştırmalar da var. Boston Üniversitesi araştırmacısı Ethan Heilman, 2014 tarihli bir makalede, bencil madenciliğe karşı bir savunma mekanizması olan Freshness Preferred’i önerdi. Bu şemaya göre, bencil madenciler cezalandırılacak ve blokları engelleyen madencileri cezalandırmak için taklit edilemez zaman damgaları kullanılarak kârlılıkları azaltılacaktı.