DeFi Nedir & Nasıl

Binance Listeledi: Beefy Finance Nedir?

Beefy Finance, kullanıcılarının kripto para ile daha fazla kripto para kazanmalarını sağlayan bir merkezi olmayan finans (DeFi) ve verim optimize edici projedir. DeFi uygulamaları, izinsiz çalışması ve güvene gerek kalmayan yapısıyla benzersizdir. Yani desteklenen bir cüzdanı olan herkes, güvenilir bir aracıya ihtiyaç duymadan birbiriyle etkileşim kurabilir.

Beefy Finance, kripto sermayelerinden güvenli ve merkezi olmayan bir şekilde getiri elde etmeyi kolaylaştırarak kullanıcılarına hitap ediyor. Bir dizi akıllı sözleşme ve çeşitli yatırım stratejileri aracılığıyla Beefy Finance, çeşitli likidite havuzlarından (LP’ler), otomatikleştirilmiş piyasa oluşturma (AMM) projelerinden ve DeFi ekosistemindeki diğer verim çiftçilik fırsatlarından kullanıcı ödüllerini otomatik olarak en üst düzeye çıkarır. Kullanıcılar bunu manuel olarak yapmaya çalıştıklarında aynı verimi alamazlar.

Proje, Ethereum ağında geliştirilen verim optimizasyon projelerinden doğrudan ilham alan anonim bir ekipten oluşuyor. Uzun yıllardır kripto dünyasının bir parçası olan bir ekip olarak “Güvenme, doğrula”nın güçlü savunucuları olarak kendilerini tanıtıyorlar. Bu nedenle, yönetim tokeni dağıtım sözleşmeleri gibi veriler, herkesin her şeyin amaçlandığı gibi çalışacağını doğrulaması için açık şekilde paylaşılmaktadır. Merkezi olmayan finans gibi yeni ortaya çıkan ekosistemlerde özellikle önemli olan bu radikal şeffaflık fikrine bağlı kalmayı seçiyorlar.

Beefy Finance’te kilitli bulunan miktarlar.

Beefy Finance’in Özellikleri

Beefy Finance, herhangi bir yatırımcının platformdaki kasa teklifleri aracılığıyla yer alması için basit ve sezgisel karmaşık stratejiler sunar. İlk kasa seti 8 Ekim 2020’de Binance Akıllı Zincirinde (BSC) yayına girdi ve Beefy Finance’i BSC’deki ilk getiri optimize edici haline getirdi. Binance Smart Chain ile hızın ve düşük ücretlerin doğal avantajıyla ekip, mevcut en büyük getirileri güvence altına almak için otomasyonu optimize etmenin yeni yöntemlerini araştırmaya devam ediyor. Beefy Finance, Binance Smart Chain’de ilk kurulumdan sonra Huobi Eco Chain (HECO) ve Avalanche gibi diğer blockchain’lere de genişledi.

Her blockchain’de dağıtılan tüm kasalarda Beefy Finance kendi tokeni BIFI’yı kullanıyor. Platform geliri, tüm kasa karlarının küçük bir yüzdesinden elde edilir ve $BIFI hissesine sahip olanlara geri dağıtılır. Köklü bir kripto zihniyetine sahip merkezi olmayan bir proje olarak BIFI’da etrafında projeye yatırım yapanların karar verme gücünü elinde tuttuğu sağlam bir yönetim sistemi de mevcuttur.

Beefy Finance’i Benzersiz Yapan Nedir?

Beefy Finance’in bugün piyasada bulunan çok sayıda getiri optimize ediciden farklı olmasının birkaç temel nedeni vardır;

  • Beefy Finance, platform gelirini büyük ölçüde $BIFI hissesine sahip olanlara dağıtır. BIFI ile, esasen temettüye uygun bir ‘şirket’ hissesine sahip olursunuz.
  • Beefy Finance kasaları, yatırım stratejilerini, yeni platformları ve akıllı sözleşmeleri halka sunmadan önce dikkatlice test eden ve inceleyen 10’dan fazla akıllı sözleşme geliştiricisine sahiptir. Beefy ayrıca geliştiricileri Beefy Finance’i daha da iyi bir ürün haline getirmek için katılmaya ve etkileşimde bulunmaya teşvik eder.
  • Beefy Finance esnektir ve birden fazla blockchain üzerinde çalışır.
  • Beefy açık kodlu geliştiriliyor. Kaynak kodu herkese açık testler, incelemeler ve deneyler için ne kadar yaygın olarak bulunursa, her türlü hata o kadar hızlı keşfedilecektir. Bu önemli bir Beefy ilkesidir.
  • Beefy, diğer getiri optimize edicilerin sahip olmadığı benzersiz stratejiler sunar. Buna yalnızca Beefy platformunda bulabileceğiniz likidite havuzu çiftleri dahildir.
  • Verim optimizasyonu için mooVault’lar, verim çiftçiliği yapan rakiplerimizin çoğundan daha iyi performans gösteren büyük APY’lere sahiptir.
  • Beefy Finance, Binance’in resmi merkezi olmayan cüzdanı Trust Wallet’ın desteklenen bir ortağıdır. Bu, projeye güvenilirlik sağlar ve genel güveni artırır.
Beefy Finance Avalanche ekosisteminde en çok takipçisi olan projelerden biri.

BIFI Tokeni Nedir?

BIFI olarak da bilinen $BIFI, projemizin yerel yönetim tokenidir. Bu tokeni elinde tutan kullanıcılar yönetim mekanizmalarının bir parçası olabilir. Staking yaparak kullanıcılar doğrudan karar verme sürecine katılabilir. Tokeni almak için Binance Smart Chain’deki 1inch veya PancakeSwap gibi birçok likidite havuzundan veya borsadan biri kullanılabilir.

Platformun token içinde yerleşik, deflasyonist doğasını getirmek için mekanizmaları bulunuyor. Bu erken destekçileri ödüllendirir ve projeye katkıda bulunmak için yüksek oranda teşvik edilmiş token sahipleri yaratma amacıyla inşa edilmiştir. Yaklaşık iki aylık bir ilk dağıtım döneminden sonra, kurucu ekip için 8.000 token, topluluğa 72.000 token verildi. BIFI token sahipleri, yönetim sisteminin bir parçası olarak platforma yönelik teklifler oluşturma ve bunlara oy verme hakkına sahiptir. Tokenler wBNB’de de ödüller kazanmak için yönetim havuzunda stake edilebilir. Verim çiftçiliği kasasından kullanıcılar tarafından ödenen ücretlerin bir kısmı daha sonra havuza yatırılan BIFI token sahiplerine dağıtılır.

Kullanıcıların oylama sürecine katılmak için tokenlerini geri almasına gerek yoktur. Bu, kullanıcıların oy vermek için ödüllerini varsayılan hale getirmeleri gerekmediği anlamına geldiğinden çok daha fazla seçmen katılımını teşvik eder. Kullanıcılar dilerse BIFI ödüllerini BIFI olarak ödeyen BIFI maxi kasasına da yatırılabilir. Token enflasyonist olmadığı ve artık token basmayacağı için, kasa ücretlerinden gelen wBNB, açık piyasadan BIFI satın almak için kullanılır. Bu satın alınan tokenler daha sonra BIFI maxi kasasında stake sahibi olan herkese dağıtılır.

BIFI Maxi Kasası

BIFI Maxi kasası, kullanıcıların BIFI’larını ödül havuzlarında olduğu gibi stake etmelerine, ancak ödüllerini BIFI olarak almalarına olanak tanır. Her katılımcı, BIFI’larını stake ederek, protokolün gelirindeki payını daha fazla BIFI tokenine dönüştürür ve birleştirir. Artık BIFI tokenleri basılmayacak olduğundan, bunlar açık piyasadan wBNB ile BIFI satın alarak stake eden kullanıcılara dağıtılır.

Bu Kasa, protokolün gelirindeki paylarını daha fazla BIFI tokenlerine dönüştürmek ve birleştirmek isteyen kullanıcılar içindir. BIFI’yın enflasyonu olmadığı için strateji piyasası BIFI’yı wBNB ödülleriyle satın alır.

Yorum Yap