Binance Nedir, Ne İşe Yarar?

Küresel çapta kripto para birimlerinin alınıp satılabildiği sayısız borsa bulunuyor


Küresel çapta kripto para birimlerinin alınıp satılabildiği sayısız borsa bulunuyor. Bunların içerisinde işlem hacmi açısından en büyük olan Binance olarak bilinmektedir. Şirket, bu unvanını 2018 senesinden beri koruyor. Popüler borsanın arkasında Changpeng Zhao bulunuyor. Zhao daha önce high frequency trading yazılımı geliştirerek adından söz ettirmişti. İlk senelerde şirketin merkezi Çin’de bulunuyordu. Daha sonra ülkedeki kripto para düzenlemelerinin arması ile Çin’den ayrıldı. Borsanın Türkiye şubesi 2020 yılında faaliyete geçti. 2020’nin sonlarına doğru Türk kullanıcılar TL yatırarak token alıp satmaya başladılar.

Binance Gelişim Süreci

Borsada CEO olarak görev yapan Zhao, 2005 yılında Çin’de Fusion Systems şirketinin temellerini atmıştı. Amaç, komisyoncular için high-frequency trading sistemleri kurmaktı. Başarılı yönetici 2013 senesinde Blockchain.info’ya katıldı. Ek olarak OKCoin’de bir yıldan kısa bir süre CTO olarak çalıştı. OKCoin, ulusal paralar ve dijital varlıklar arasında spot ticaret platformu olarak hizmet veriyordu. Ardından Binance projesine start verdi. Binance’in merkezi şu anda Malta’da bulunuyor. Dünya çapında en otoriter borsalardan biri olarak nitelendirilen Binance, 26 Haziran – 3 Temmuz 2017 yılında yapılan bir ICO ile BNB coin’i görücüye çıkardı. BNB coin, BEP-2 tabanlı bir altyapı modeli ile hizmet veriyor. Ayrıca şirketin geliştirmiş olduğu yeni nesil blockchain modeli olarak tanımlanıyor.

Kripto Endüstrisindeki Konumu

Binance, 2018 yılının Ocak ayı itibarıyla piyasa değeri açısından en büyük kripto para borsası haline geldi. O dönemlerde 1,3 milyar dolarlık bir değeri vardı. Bu rakam günümüzde çok daha yüksek seviyelere ulaştı. Şirketin merkezi Çin’den sonra Japonya’ya taşınmıştı. Fakat burada da pek çok düzenleme ortaya çıkmaya başladı. Daha sonra borsa, Malta’da bir ofis açma niyetini açıkladı. Binance yetkilileri 2018 yılının Nisan ayında Bermuda Hükümeti ile bir Uzlaşı Belgesi (MoU) imzaladı. 2019 senesinde ise Avrupa’daki genişlemesini artırmak için Binance.com borsasından bağımsız bir kuruluş olan Binance Jersey faaliyete geçti. Jersey merkezli platform, Euro ve İngiliz sterlini dahil olmak üzere ulusal para birimleri ve kripto para birimi çiftleri sunuyordu. Borsanın günümüzde pek çok ülkede resmi şubeleri bulunuyor. En değerli kripto para borsası olma unvanını ise hala elinde tutuyor.