Piyasa Değerine Göre En Büyük Kripto Para Birimleri
#CoinPriceMarketcapVolume (24h)SupplyChangeLast 24h

 

Tüm kripto para birimlerine, altcoin ilişkin fiyat, piyasa değeri, işlem hacmi, dolaşımdaki arz ve son 24 saatteki fiyat değişimini Coinbilgi.net’in “Canlı Kripto Para Piyasası” sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz. Kripto para birimlerine ilişkin merak edilen tüm fiyat ve fiyatla ilişkili veriler bu sayfada güncel olarak listelenmektedir.

Canlı kripto para birimleri ve kripto para piyasası verileri, hizmet sağlayıcıları tarafından borsalardan derlenerek işlenmektedir. Bu değerler, veri bütünlüğünü sağlamak için tüm borsalardaki fiyat değerlerinin ağırlıklı ortalamaların algoritmalar ve doğrulayıcılar tarafından hesaplanmasıyla oluşturulmaktadır.

Coinbilgi.net’in kripto para birimleri ve kripto para piyasasına yönelik verileri sunduğu “Canlı Kripto Para Piyasası” sayfası üzerinden binlerce kripto para birimine yönelik anlık fiyat, işlem hacmi, dolaşımdaki arz, son 24 saatlik değişim ve piyasa değeri verilerini sıcağı sıcağına güncel bir şekilde takip edebilirsiniz.

Peki canlı kripto para verileri ne anlama geliyor. Pek çok kişinin takip ettiği, anlık fiyat değeri, son 24 saatlik değişim, piyasa değeri (market cap) ve dolaşımdaki arz kavramları nedir ne değildir? Gelin yakından bakalım.

Fiyat değeri: Canlı kripto para verilerinin listelendiği sayfamızda her bir kripto para biriminin anlık fiyat bilgisine ulaşabilirsiniz. Fiyat değeri o kripto para biriminin hangi değerden alınıp satıldığına işaret eder.

Piyasa Değeri: Bu veri söz konusu kripto paranın toplam değerine işaret eder. Dolaşımdaki arz ile token/coin değerinin birbiriyle çarpılması sonucunda piyasa değeri verisine ulaşılır.

24 Saatlik İşlem Hacmi: Söz konusu kripto para biriminin son 24 saatte tüm borsalarda yapılan alım satım işlemlerinin toplam değeri 24 saatlik işlem hacmi olarak ifade edilir.

Dolaşımdaki Miktar/Arz: Her bir kripto para biriminin o anki kullanılabilir (alınıp satılabilir) arzı dolaşımdaki miktar olarak ifade edilir.

Son 24 Saatlik Değişim: Kripto para birimlerinin son 24 saatlik süreçte yani 1 günde yaşadığı fiyat değişimi, bu metrik ile ifade edilir.

Kripto Paralar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kripto para nedir?

Kripto para, işlemleri güvence altına almak için kriptografi teknolojisini kullanan, dijital ortamda eşler arası değer transferlerine olanak sağlayan dolayısıyla aracıları ortadan kaldıran bir tür para birimidir. Kripto paralar herhangi bir hükümet, merkez bankası veya kurumdan bağımsızdır. Kripto para birimleri bir nevi dijital döviz olarak adlandırılabilir.

Kripto para birimleri nasıl alınır?

Kripto para birimlerine yatırım yapmak kripto para alım satım işlemi yatırım yapmak isteyenler genellikle kripto para borsalarını, p2p borsalarını veya kripto para ATM’lerini (Bitcoin ATM) kullanmaktadır. Kripto para satın almanın en kolay yolu bir borsada hesap oluşturmaktan geçiyor. Tercihlerine en uygun kripto para borsasına kayıt olabilir, Müşterini Tanı (Know-Your-Customer) doğrulamasını gerçekleştirdikten sonra, hesabınıza bakiye yükleyerek alım satım işlemlerine başlayabilirsiniz. Evet, kripto para satın almak için yapmanız gerekenler bu kadar.

Kripto para birimlerinin geçmişi ve geleceği

Kripto para birimlerinin temeli 1980’li yıllarda atıldı. Amerikalı bilgisayar bilimcisi ve kriptografi uzmanı David Chaum, bu alanın öncülerindendir. David Chaum kriptografi ve gizliliği savunan Cypherpunks grubunun önde gelenlerinden biri olarak 1989 yılında DigiCash şirketini kurdu ve DigiCash adlı kriptografi temelli para birimiyle bu konuda ilk adımı attı.

Nick Szabo ve Hal Finney gibi bilgisayar bilimi ve kriptografi uzmanlarının ortaya koydukları çabaların üzerine bir şeyler katarak 2008 yılında ilk başarılı kripto para birimi ve Blockchain teknolojisini duran Satoshi Nakamoto, geleneksel finansal sistemde bir çağ açıp bir çağ kapatmayı başardı. 2008 yılında duyurulan ve 2009 yılının ilk günlerinde kullanıma sürülen Bitcoin, çeşitli tepkilerin, eleştirilerin ve övgülerin eşliğinde ilk 10 yılını geride bıraktı. Tıpkı dotcom balonu gibi kısa sürede parlayıp söneceğini düşünenlerin aksine Bitcoin, multi milyar dolarlık şirketlerin, hükümetlerin ve dünyanın en zengin ailelerinin, yatırımcıların ilgisini çekmeyi başardı.

Kripto para birimleri için bugün 1990 yıllardaki internet benzetmesi yapılıyor. Bu nedenle kripto para birimlerinin gelecekte daha iyi yerlere geleceği tahmin ediliyor.

Kripto para madenciliği nedir: Bitcoin madenciliği nasıl yapılır?

Bitcoin’in ilk piyasaya sürüldüğü zamanlarda kişisel bilgisayarlarla çok kolay bir şekilde madencilik yapılabiliyordu. Ancak zaman içerisinde Bitcoin ağının zorluk seviyesi buna imkan tanımayacak seviyelere ulaştı. Öyle ki bugün etkili bir şekilde madencilik yapmak isteyenler bu iş için özel olarak geliştirilmiş ASIC madencilik cihazlarını ve güçlü ekran kartlarının bir araya gelmesiyle oluşturulmuş madencilik riglerini kullanıyorlar.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Veriler kripto para borsaları tarafından sağlanmaktadır ve kripto para borsalarının veya veri sağlayıcılarımızın belirttiği şekilde gecikmeli olabilir. Coinbilgi.net herhangi bir verinin doğruluğunu kontrol etmez ve bu konudaki her türlü yükümlülüğü reddeder.