Nedir & Nasıl

Bir Haftada 10 Kat Büyüyen Orbs Nedir?

Orbs Nedir?

Orbs (ORBS), işletmelerin ihtiyaç duydukları blockchain’i seçmelerine olanak tanıyan bir platform yaratıyor: “gerçek dünya için” geliştirilmiş bir karma kamu blockchain’i. Orbs Mart 2019’da piyasaya sürüldü ve o zamandan beri proje oldukça ilgi görüyor. Kurumsal geliştiricilerin şu anda halka açık blok zincirleriyle karşı karşıya olduğu temel kısıtlamaları ele alması planlanan bir Ethereum birlikte çalışabilir blockchain’i platformuyla dikkat çekti.

Ancak, bu kadar iddialı bir hedefi gerçekten gerçekleştirebilirler mi? Bu Orbs incelemesinde size proje, teknolojisi ve ekip üyeleri hakkında bilmeniz gerekenleri sunacağız.

Orbs Ethereum tabanlı projelere ölçek getirmek için yaratıldı. Ethereum ile birlikte çalışan bir nesil katmanı olan açık bir blockchain’dir. Blockchain tabanlı uygulamaların geliştiricileri Ethereum’a Orbs ekleyerek her iki zincirin de avantajlarından yararlanır. Bu, benzersiz güvenlik ve likidite, ekosistemlerin entegrasyonu ve uygun bir ücret yapısıyla düşük ücretler anlamına gelir.

Ethereum’un dezavantajlarından biri ölçeklenebilirlik sorunları yaşamasıydı ancak Orbs ve Ethereum geliştiricilerini birleştirerek sorunların üstesinden gelinmiş halde Ethereum blockchain’inden yararlanabilirler. Bu, Orbs’un sanal zincirler ve Randomize Proof of Stake bir konsensüs algoritması icatları ile mümkün oluyor.

Orbs İsrail merkezlidir ancak yakın zamanda internet devi Kakao ile ortaklık kurduktan sonra Güney Kore’de de bir ofis açmıştır. Orbs 50 milyondan fazla kullanıcıya sahip Kakao ağı için blockchain uygulamaları geliştirecek. Orbs ayrıca, Kik kullanıcılarına teşvik sağlamak amacıyla Kin adlı bir kripto tokeni yayınlayan bir sohbet ve mesajlaşma uygulaması şirketi olan Kanada merkezli Kik için özel bir blockchain çözümü üzerinde çalışıyor.

Orbs ekosistemi.

Orbs Nasıl Çalışır?

Orbs, geliştiricilere merkezi olmayan blockchain uygulamalarını kitlesel olarak ölçeklendirmek için ihtiyaç duydukları her şeyi sağlamak için kendi ölçeklenebilirliğini, sanal zincir izolasyonunu ve düşük ücretlerini Ethereum’un olgun merkezi olmayan ekosistemiyle birleştirir.

Orbs platformunun üç temel özelliği vardır: Sanal Zincirler, Rastgele Proof Of Stake ve zincirler arası birlikte çalışabilirlik.

Sanal Zincirler

Sanal zincirler, ortamı paylaşan tüm sanal zincirlere özel bir blok zincirinin faydalarını sağlayan, paylaşılan fiziksel node altyapısının üzerinde çalışır. Bu, sanallaştırma sayesinde fiziksel düğümlerden topluluk merkezli, güvenlik, özelleştirme ve izolasyon anlamına gelir.

Farklı sanal zincirler, işlemleri için bağımsız olarak konsensüse varabilir ve aynı anda ayrı kaynaklar üzerinde çalışabilir. Ayrıca bir parçalama işlemine tabi tutulurlar ve hesaplama paralel olarak gerçekleştirilirken bağımsız olarak korunabilirler. Ek bir avantaj her sanal makine için durum izolasyonu sayesinde sanal makine için bellek gereksinimlerinde azalmadır. Sanal Zincir Avantajları şöyle sıralanabilir:

 • Her uygulamanın kendi parçalanmış sanal zinciri vardır; Geliştiriciler, uygulamalarıyla ilişkili sanal zincir için konsensüs protokolünü ve yönetim modelini seçebilir.
 • İzolasyon, diğer zincirlerden kaynaklanan olası tıkanıklıkları önler
 • Müşteriler, özel bir blockchain ile başlayabilir ve daha sonra geçiş yapma endişesi duymadan genel bir blockchain’e geçebilir.

Rastgele Proof Of Stake Algoritması

Orbs, Randomize Proof-of-Stake adlı bir RPoS konsensüs modelini kullanır. Bu sistemin hem hızlı hem de güvenli olması gibi faydaları vardır. Her konsensüs turu için geniş bir doğrulayıcı havuzundan rastgele küçük komiteler seçerek çalışır. Geniş doğrulayıcı havuzu rastgeleleştirme güvenliği sağlarken konsensüs için küçük komitelerin kullanılması hızlı ve yüksek düzeyde ölçeklenebilir bir fikir birliği yöntemi sağlar. RPoS’un küre uygulamasına Helix adı verilir ve doğrulayıcı havuzunu seçmek için temsilciler ve muhafızlar tarafından kürelere dayanan bir bizans hata toleransı algoritmasıdır.

Rastgele Proof-of-Stake Avantajları şunlardır:

 • Saniyede binlerce işlemi barındırmak için kolayca ölçeklenebilir.
 • Düğüm sayısı arttıkça güvenlik ve hız da artar
 • Her bir sanal zincir, maliyet tasarrufu, verim, adalet veya gecikme için optimize etmek için konsensüs modelini özelleştirebilir.
 • Bizans hata toleransının kullanımı.
 • Zincirler Arası Birlikte Çalışabilirlik

Orbs’da çalışan uygulamalar, fikir birliği altında Ethereum durumuna sorunsuz bir şekilde erişebilir. Bu zincirler arası erişim, akıllı sözleşmelerin kullanılmasıyla sağlanır ve Orbs platformundan ayrılmak zorunda kalmadan Ethereum’un gücünden yararlanır.

Bunun eylem halindeki bir örneği, geliştiricilerin temel katman varlıklarının bir kısmını küreler üzerinde çalışacak şekilde güvenli hareket ettirebildiği ve varlıkların geri kalanını temel katmanda tuttuğu özerk bir takastır. Zincirler arası birlikte çalışabilirlik şu avantajları beraberinde getirir:

 • Özel blok zincirinden genel blok zincirine (veya tam tersi) geçiş gerekiyorsa, zor ve sancılı geçişleri ortadan kaldırır.
 • Geliştiriciler, tokenleri borsalar ve cüzdanlar için temel katman ekosistemini kullanabilir.
 • Ek güvenlik isteniyorsa, tokenler, olağan maliyet ve performans dezavantajları olmaksızın bir Proof of work temel katmanında kalabilir.
 • Hem kürelerin ölçeklenebilirliğinden hem de taban katmanının likiditesinden yararlanılabiliyor.

Orbs Geliştiricileri

Orbs ekibi 40’ın üzerinde deneyimli mühendis, geliştirici, iş adamı ve akademisyenden oluşmaktadır. Kurucu dörtlü, kendi kapsamlı deneyimlerini ve liderlik niteliklerini de masaya getirerek hızlı, akıllı gelişimde öncü oluyor.

Orbs ekibinin kilit isimleri.

Daniel Peled, Orbs’un başkanı ve kurucularından biridir. Ayrıca Santander InnoVentures ve Mastercard gibi şirketlerden yatırım alan İsrailli bir Fintech girişimi olan PayKey’in kurucu ortağı ve CEO’su. Buna ek olarak, uzun süredir İsrail Bitcoin sahnesinin bir parçası ve bir blockchain şirketi için bir ICO yürüten ilk İsrailli oldu.

Uriel Peled, Orbs’a liderlik eden ikinci kurucu ortaktır. Birkaç önemli blok zinciri projesinin kilit danışmanıdır ve İsrail’in en iyi blockchain etkileyicilerinden biri olarak seçilmiştir. Geçmişte Uriel, daha sonra Alibaba tarafından satın alınan bir AR/VR girişimi olan Visualead’in kurucu ortağıydı.

Yorum Yap