Blockchain Kripto Para Nedir & Nasıl

Birlikte Çalışabilir Blockchain İşletim Sistemi Quant Network Nedir?

quant-network-nedir-temel-rehber-coinbilgi

GİRİŞ

Farklı kullanım durumları, farklı blok zincirleri gerektirir. Bu, zaman geçtikçe bu blok zincirleri arasındaki birlikte çalışabilirliğin kritik olacağı anlamına gelir. Band Protokolü ve NEAR Protokolü dahil olmak üzere birçok kripto para birimi projesi birlikte çalışabilirlik sorununu halihazırda ele alırken, Quant Network bunu tamamen farklı bir şekilde yapıyor.

Diğer kripto para birimi projelerinin aksine, Quant Network, başkalarına bağlanan kendi birlikte çalışabilir blok zincirlerini oluşturarak işleri daha karmaşık hale getirmek istemiyor. Diğer blok zincirlerinin üstüne oturacak birlikte çalışabilir bir blok zinciri işletim sistemi inşa ediyorlar. Bu, hem bireylere hem de kurumlara blockchain teknolojisinin potansiyelini gerçekleştirmek için ihtiyaç duydukları sezgisel platformu sağlayacaktır.

Quant Network’ün Kısa Bir Tarihi

Quant Network, Gilbert Verdian adında bir adamla başlar. Gelecek vaat eden kripto para birimi projeleri inşa eden diğer birçok isim gibi Gilbert de sıradan bir adam değil. Tecrübesi ve hem kamu hem de özel sektördeki kurumlarla kurduğu bağlantılar, kripto alanındaki hiç kimse tarafından tartışılmaz.

Gilbert, Bitcoin’i ilk olarak 2009’da duydu ve etkileyici kariyeri boyunca, işverenlerini blok zincir teknolojilerini benimsemeleri için zorluyordu. Bunu sıradan bir çalışan olarak da yapmadı. Gilbert, Ernst & Young, HSBC, BP ​​Oil ve Price Waterhouse Coopers gibi şirketlerde prestijli pozisyonlarda bulunmuştur.

Bu yeterince etkileyici değilse, Gilbert’in kamu sektörü deneyimi  Birleşik Krallık Adalet Bakanlığı, İngiltere Bankası ve hatta Federal Rezerv ile çalışmayı içerir. Gilbert, 2015 yılında, şu anda dünya çapında neredeyse 60 ülke tarafından blockchain gelişimlerine rehberlik etmek için kullanılan Blockchain ISO Standardı TC307’nin kurulmasına yardımcı oldu.

O sıralarda Gilbert, sonunda Quant Network olacak olan şeyin temelini atmaya başladı. Aralık 2017’de Quant Network resmen duyuruldu. Gilbert’in amacı, bu prestijli kurumlarda bulunduğu süre boyunca ilk elden gördüğü tüm blok zinciri sıkıntılarını çözmekti. Quant Network’ün çözmeyi umduğu tüm bu sorunlar temelde birlikte çalışabilirlikti.

Quant Network Nedir?

Quant Network, Overledger OS blok zinciri işletim sistemini kullanarak blok zincirleri arasında evrensel birlikte çalışabilirliği sağlamak isteyen bir blok zinciri teknoloji şirketidir . Diğer kripto para birimi projelerinin aksine, Quant Network açık kaynak değildir ve ürünlerinde kullanılan teknolojinin çoğu patentlidir ve kullanım lisansı gerektirir.

Quant Network, kurumsal blok zinciri hizmetlerine daha fazla odaklansa da, birden fazla kripto para birimi blok zincirini Overledger Ağına entegre etmek istiyor.

Quant Network Nasıl Çalışır?

Quant Network kapalı kaynaklı bir proje olduğundan, temel teknolojilerinin nasıl çalıştığına dair detayları paylaşmaz. Unutulmaması gereken en önemli şey Quant Network’ün bir blockchain olmadığıdır.

Overledger OS blockchain işletim sistemi,

-çok zincirli uygulamalar (mApps),

-Overledger Network,

-Overledger Network Marketplace,

-Treasury ve

-QNT token gibi çeşitli bileşenlerden oluşan bir ekosistemdir.

Overledger İşletim Sistemi

Overledger OS, birlikte çalışabilir bir blockchain işletim sistemidir. Başka bir deyişle, Overledger işletim sistemini kullananların aynı anda birden fazla farklı blok zinciri ile etkileşime girmesine izin verir. Overledger OS, gelecekteki blok zinciri ağının Windows veya macOS’u olarak tasarlanmıştır.

Diğer birçok yazılım programı gibi, Overledger işletim sisteminin kullanımı ücretsiz değildir. Overledger OS’yi kullanmak için hem bireyler hem de kurumlar yıllık lisans ücreti ödemelidir. Bu ücret bireyler için sabittir ve şirketlerinin büyüklüğü de dahil olmak üzere bir dizi ölçüme bağlı olarak kurumlar için değişir. Bu lisansı ödemek, Overledger işletim sistemini kullanarak çok zincirli uygulamalar (veya mApps) oluşturmalarına izin verir.

Çok Zincirli Uygulamalar (mApps)

Çok zincirli uygulamalar (mApps)  birden çok blok zinciri üzerine oluşturulmuş uygulamalardır. Bu, genellikle Ethereum olmak üzere tek bir blok zinciri üzerine inşa edilen düzenli merkezi olmayan uygulamaların (dApps) tersidir.

MApp’ler çoklu blok zincirleri üzerine kurulduğundan, hızları ve verimliliği kullanılan temel blok zincirlerine bağlıdır. Örneğin, Ethereum ve Solana kullanarak bir mApp oluşturursanız , uygulamanın Ethereum üzerine inşa edilen kısmı saniyede sadece 15 işlem yapabilirken, diğer kısmı saniyede yaklaşık 65.000 işlem hızına sahip olacaktır.

Buradaki fikir, hem bireylerin hem de kurumların, oluşturdukları mApp’lerde her bir blok zincirinin en iyi bölümlerinden yararlanabilecek olmasıdır. Örneğin, işlemleri idare etmek için Solana blok zincirinin hızını kullanabilir ve mApp’lerinde ödemeleri yapmak için Bitcoin blok zincirinin güvenliğini kullanabilirler. Bireyler ve kurumlar ayrıca mApp’lerini ve verilerini Overledger Network Marketplace’de satmayı seçebilirler.

Overledger Network

Overledger Ağı, Overledger OS işletim sistemi üzerine inşa edilen çeşitli taraflardan oluşur. Overledger Ağı, bu tarafların Overledger Network Marketplace’i kullanarak veri ve dijital uygulamalar satın almasını ve satmasını mümkün kılar.

QNT Kripto Para Birimi Nedir?

QNT, Quant Network ekosistemindeki mallar, hizmetler ve lisans ücretlerini ödemek için kullanılan bir ERC-20 tokenıdır. Eylül 2018’de bir token yakılmasının ardından, maksimum QNT arzı 14,5 milyonun biraz üzerindedir. QNT ne enflasyonist ne de deflasyonisttir.

Quant Network’e kabaca 4,5 milyon token tahsis edilmişken, kalan 10 milyon token piyasada. Quant Network, şu anda dolaşımda olan yaklaşık 12 milyon QNT olduğu için, 2018’in yanmasından bu yana tokenlerinin bir kısmını satmış gibi görünüyor.

QNT Hangi Borsalarda Sunulmaktadır?

QNT, pek çok saygın borsada sunulmamaktadır. Seçenekleriniz aslında Bittrex, Uniswap veya Bithumb ile sınırlıdır. Uniswap’i kullanmaya karar verirseniz, Ethereum üzerine kurulu bir DEX olduğundan, ticareti gerçekleştirmek için gas ücretlerinde oldukça yüksek bir fiyat ödeyebileceğinizi unutmayın.

Likidite bu borsalarda da pek iyi değil, yani çok fazla QNT satın almak istiyorsanız prim ödemeniz gerekebilir. Burada en yüksek işlem hacmine sahip borsalardan uzak durduğunuzdan emin olun.

QNT Depolama

QNT bir ERC-20 tokenı olduğundan, Ethereum’u destekleyen hemen hemen tüm kripto para cüzdanlarında saklanabilir. Tokenlarınızı elinizin altında bulundurmayı tercih ediyorsanız, Atomic Cüzdan veya Exodus Cüzdanı muhtemelen sizin için en iyi seçeneklerdir. Her ikisi de mobil ve masaüstünde sunulur ve bir dizi harika özellik ile yüklenir.

QNT’nizi bir süre tutmayı planlıyorsanız, Trezor veya Ledger cihazı gibi bir donanım cüzdanına almayı düşünün. Bunlar pahalı olsa da, paranızın güvende kalmasını sağlamanın en iyi yoludur.

Quant Network Yol Haritası

Quant Network’ün uzun vadeli vizyonu esasen blok zincirinin Apple veya Microsoft’u olmaktır. Aslında, kendilerini başka bir kripto para birimi projesi gibi yönetmiyorlar ve muhtemelen Silikon Vadisi teknoloji devleriyle daha fazla ortak noktayı paylaşıyorlar.

Quant Network’ün başlangıçta bir token başlatma planları olmadığını da belirtmekte fayda var. Bu ifade, Quant Network CEO’su Gilbert Verdian ile daha önceki bir röportajda açıklanmıştır.

Gilbert Verdian, özel sektör ve kamu sektöründeki mevcut bağlantılarını güçlendirmeye odaklanmış gibi görünüyor. Tweetleri, şu anda CBDC’lerini çeşitli blok zincirlerinde geliştiren hükümetlere ve merkez bankalarına birlikte çalışabilirlik çözümü olarak Overledger OS’yi sağlamayı düşündüğünü gösteriyor.

Yorum Yap