Bitcoin Açılış Kapanış Saatleri! Bitcoin Haftalık Kapanış Ne Zaman?

Bilindiği üzere her yatırım piyasında bir açılış saati ve bir de kapanış saati vardır

Bitcoin nedir

Bilindiği üzere her yatırım piyasında bir açılış saati ve bir de kapanış saati vardır. Ancak kripto para piyasasında bu durum biraz daha farklıdır. Gün boyunca ticarete açık olmaması sebebi ile geleneksel borsa sistemlerinde, açılış fiyatı ve kapanış fiyatı günün ilk ve son fiyatını ifade edecek şekilde düzenlenir. Geleneksel borsaların kullanım amacı, bir güne ait ticari faaliyeti değerlendirmek ve ifade etmektir. Bu borsalar bir ölçüm aracı olarak görülürler. Bitcoin borsalarında ise sitem daha farklıdır. 7 gün 24 saat açık olan Bitcoin borsalarında, açılış fiyatının gece yarısı fiyatına, kapanış fiyatının ise saatin 23: 59:59 fiyat değişimine karşılık gelmesi beklenebilir. Kapanış fiyatı her zaman günün son fiyatı olmalıdır. İşte bu sebeple bitcoin borsası kaçta kapanıyor diye sorarsanız; vereceğimiz en doğru cevap borsanın sürekli açık olması gerektiği ve gün içinde kapanmadığı olacaktır. Bu yazımızda önemli bir konu olan Bitcoin’in açılış ve kapanış saatleri konusunu ele alacağız. Ancak öncesinde kısaca Bitcoin borsası nedir hatırlayalım.

Bitcoin Borsası Nedir?

Bitcoin borsası, yatırımcıların farklı fiat para birimleri veya altcoinler kullanarak bitcoin alıp satabilecekleri dijital bir pazardır . Bir Bitcoin döviz alıcıları ve satıcıları arasında bir aracı görevi gören bir online platformdur. Bitcoin için kullanılan para birimi takibi BTC veya XBT’dir.

 • Borsalar, çok çeşitli güvenlik, güvenlik, gizlilik ve fonlarınız ve bilgileriniz üzerinde kontrol sağlar. Kendi durum tespiti yapın ve bir borsa seçmeden önce bitcoin’inizi tutacağınız bir cüzdan seçmeniz gerekmektedir.

 • Bir bitcoin değişimi, bir satıcı ile alıcı arasında veya kripto para birimi dilini kullanarak söylersek, bir “üretici” ile “alıcı” arasında aracı görevi görür.

 • Bitcoin borsası bir aracı kurum gibi çalışır. Banka havalesi ve diğer yaygın para yatırma yöntemleriyle para yatırabilirsiniz. Ancak, bu hizmet için genellikle bir bedel ödersiniz.

 • Bir trader kripto para birimleri arasında ticaret yapmak isterse, farklı ülkelerden para ticareti yaptığınızda kurumsal bankalara benzer bir para birimi dönüştürme ücreti ödeyecektir.

 • Alımlar ve satışlar, bir alıcının (alıcı) bir limit emri verdiği ve satıcıdan (üretici) karşılık gelen bir kripto para birimi mevcut olduğunda satıldığı, mevcut aracı kurumlarla aynı sipariş sistemine dayanır.

 • Kripto para satın almak ve satmak, bitcoin’in 2009’da ilk kez piyasaya sürülmesinden bu yana giderek daha popüler hale geldi.

 • Artık dijital para birimlerini alıp satmanın yanı sıra kripto para birimlerini birbirine karşı takas etmeye yardımcı olmak için düzinelerce çevrimiçi değişim var.

 • Bu değişim maliyetleri, borsalara ödenen alım satım komisyonlarını, teklif sormanın yayılmasının genişliğini ve banka hesabınıza / hesabınızdan para transfer etme ücretini içerir.

Bitcoin Borsası Açılış Kapanış Saatleri

Günün her saatinde kripto para birimi ticareti gerçekleşebilirsiniz. Bu sebeplele bir borsa herhangi bir nedenden dolayı ticareti durdurmak zorunda kalmadıkça asla kapanmaz. Ancak teknik analizler yapabilmek amacıyla günlük bir başlangıç ​​ve kapanış zamanı olmalıdır.

Bitcoin ve diğer kripto paraların günlük kapanış ve açılış mumlarını takip ederek ulaşmak istediğimiz verileri elde edebiliriz. Peki nasıl? Eğer siz, Türkiye saati ile bu takibi yapmak isterseniz günlük kapanış mumunun gece saat 12:00’de kapandığını görürsünüz. Hemen ardından yeni günlük mumum açıldığını da görebilirsiniz. Fakat kripto piyasası ülkelerin yerel saatlerini baz almazlar. Bu sebeple saat 12:00’de gerçekleşen günlük kapanış ile doğru bir veri elde edemezsiniz ve bu yanıltıcı olabilir.

Günlük kapanışların fiyatın destek ve direnç seviyelerinin üzerinde veya altında kapanması analiz yapmamızı tamamen etkiler. Kripto para piyasasında bir saat referans alınır ki bu bizim saatimiz ile gece 03.00’dır. Referans alınan saat ise Greenwich saatidir. Bilindiği üzere Greenwich Türkiye’den 3 saat geridedir.

Geleneksel Borsa ve Bitcoin Borsası Arasındaki Genel Farklar

Herkes tarafından bilinen geleneksel borsalar gün boyunca ticarete açık durumdadır. Daha önce de belirttiğimiz gibi açılış ve kapanış değeri günün birincil ve son değerini ifade eder. Bu borsalar günlük olarak ticari faaliyet için ölçüm olarak kullanılırlar. Bitcoin borsaları 7/24 açık olduğundan, açılış saatinin gece saatlerinde değer öğrenmek açısından bir değer vermesi beklenir. Yine buna ek olarak kapanışın borsadaki bireysel saat diliminde 23:59:59 fiyatını sorması gerekir.

Önceki günün kapanışı aslında yeni günün açılışı ile aynı zamana denk gelmektedir. Örnek verecek olursak; CoinDesk yalnızca tarihsel bilgi için kapanış değerlerini gösterir. Kapanmaya değer her zaman günün son fiyatı olmalıdır. Yani değerler her daim güncel olması gerektiğinden Bitcoin Borsası her zaman, her saatte açık olmalı ve en güncel değerleri göstermelidir.

Bitcoin Borsası ve Geleneksel Borsa Arasındaki Açılış Kapanış Farkları

Bitcoin ve Geleneksel borsa açılış kapanış yönünden birtakım farklar gösterir. Bu farklar şöyle sıralanabilir;

 • Geleneksel Borsa günün ticari faaliyetlerini değerlerle göstermesi için bir açılış ve kapanış saati vardır.
 • Geleneksel borsada işlem yapmak istiyorsanız; bu açılış ve kapanış saatlerine dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Daha önce de ifade ettiğimiz gibi Bitcoin Borsasının kapanış saati yoktur. Aslında olması gereken de budur. çünkü Bitcoin size 7/24 işlem yapma hakkı sunar.
 • Bitcoin borsası her zaman en güncel değerleri göstermelidir. Bu yüzden bu borsanın açılış ve kapanış saati aynı saate denk gelmeli yani piyasa her zaman açık olmalıdır.