Bitcoin Kripto Para Nedir & Nasıl Teknik Analiz

Bitcoin Teknik Analiz ve Kripto Para Teknik Analiz Nedir?

Bitcoin nedir
İlknur Özer

Yatırım kararları vermek için kullanılan iki ana yöntem vardır :

  • Temel analiz, işletmenin gerçeğe uygun değerini belirlemek için bir şirketin mali tablolarını analiz etmeyi içerir.
  • Teknik analiz, gelecekteki fiyat hareketlerini belirlemek için kalıplar ve eğilimler arayarak fiyat eğilimlerinin arkasındaki piyasa duyarlılığını anlamaya çalışır.

Teknik analizin genel bir tanımını yapacak olursak; göstergeler ve diğer değerlere bakarak bir ürünün veya hisse senedinin gelecekte ne kadar yükseleceği veya ne kadar oranda düşüş yaşayacağını gösteren değerlerin ortaya çıkarılması ve yorumlanması işlemine verilen addır, diyebiliriz. Çoğu zaman analistler teknik analizler yaparak belirli sonuçlara ulaşabileceklerini ifade ederler. Ayrıca yine analistler, kripto para birimi tahminleri verirken elbette teknik analizleri kullanırlar ve bunun sonucunda kendi bilgi birikimleri ile ilgili olan son sonuca ulaştıklarını ifade ederler.

Teknik analiz, ticaret sistemleri tasarımında kullanılan en popüler tekniklerden biridir. Pek çok kişi tarafından finansal piyasalarda işlem yapmaya yönelik basitleştirilmiş bir yaklaşım olarak görülse de, trendleri belirlemeye ve grafiklerde kalıpları aramaya dayalı olsa da, bundan çok daha fazlasına dönüşmüştür. Teknik Analiz, kripto para birimleri, forex, emtialar ve hisse senetleri gibi geçmiş işlem verileri içeren herhangi bir menkul kıymete uygulanabilir.

Geçmişte teknik analistler, eğilim çizgileri çizme veya  Hareketli Ortalama geçiş stratejisi izleme gibi basit şeylere güveniyorlardı. Günümüzde teknik analizle ilgilenen herkesin çok çeşitli ve güçlü araçları var. Birden fazla teknik gösterge, pazar içi analiz, makine öğrenimi ve yapay zeka, analiz yapmak için kullanılan araç ve yöntemlerden sadece birkaç örnektir. Günümüzde bir ticaret stratejisi, fiyat hareketlerini tahmin etmek için basit bir gösterge kombinasyonundan gelişmiş bir sinir ağına güvenebilir. Finansal piyasalar karmaşık bir sistemdir, bu nedenle belirli bir sonuca ulaşmanın birden fazla yolu vardır. Ek olarak, nicel yaklaşım, farklı ticaret sistemlerini geriye dönük test etmenize ve beklenen risk ve ödül parametrelerini tahmin etmenize olanak tanır.

Peki bu teknik analiz nasıl yapılır ve nelere dikkat edilir, analiz yapmak çok mu zordur? İşte bu yazımızda sorularınızın cevaplarını ele almaya çalıştık…

Piyasanın Genel Durumu Her Şeyin Başında Gelen En Önemli Şeydir!

Piyasanın mevcut durumu, genel olarak bir teknik analiz yapacağınızda dikkate almanız gereken şeylerin en başında gelmektedir. Bu sadece kripto para birimi piyasasında değil, her üründe aynı olmaktadır. Ayrıca yine bazı ürünlerde de teknik analiz yapmadan hemen önce diğer etkenleri ve diğer ürünleri değerlendirmek gerekebilir. Eğer bir teknik analiz yapmayı düşünüyorsanız  öncelikli olarak mevcut piyasa koşullarını incelemelisiniz ki bu teknik analizin ön koşulu niteliğidir. Eğer mevcut piyasa koşullarını incelemeden hemen geleceğe dönük teknik analiz yapmaya kalkışırsanız ulaşacağınız sonuç maalesef doğru olmayacaktır.

Teknik analiz esnasında dikkat etmeniz gereken faktörler; ekonomik, politik, sosyal, psikolojik, çevresel, siyasi olaylar vb. olaylar arasında yer almaktadır. Eğer yakın zamanda bir savaş tehdidi var ise hisseler veya kripto para birimi Bitcoin’in değerinde ciddi düşüş veya beklenmeyen bir yükseliş gibi büyük hareketler olabilir. Tüm bunların sebebi ise yaşanan büyük olaylar veya beklenmeden gelişen sürpriz olaylardır. Örneğin; dolar kuru analizi yapan bir analist, bir anda beklemediği bir haberle karşı karşıya kalabilir ve işte bu sebeple yaptığı teknik analizler şaşabilir. Eğer ABD Başkanı, Avrupa’ya 100 milyar Euro para göndereceğini duyurursa doğal olarak Euro, ABD Doları karşısında büyük bir değer kazanır. Bu gelişmenin ardından teknik analiz yapacak olan kişi buna mutlaka dikkat etmelidir. Bu durumun uzun vadede etkisi çok az olabileceği gibi analizler sırasında bu tür konular daha da dikkatli incelenmelidir. Şu anki mevcut durumun etkilerinin geleceğe nasıl yansıyabileceği de ayrıca hesaba katılmalıdır.

Arz Ve Talep

Teknik analizin en önemli kısımlarından biri de arz ve taleptir. Bu sıralar altın fiyatlarının giderek yükseldiği bir dönemden geçiyoruz ve kısa süre içerisinde altın fiyatlarında rekor üzerine rekor kırıldı. Bu yükseliş elbette Türkiye’de yaşanan ekonomik durumlardan kaynaklanıyor. Ancak yaşanan yükseliş aynı zamanda mevcut altın rezervleri ile çok daha fazla ilgili.

Örneğin 100o tane Bitcoin olduğunu düşünün ve tüm insanlar 50o tanesini satın aldı. Her bir Bitcoin’in, toplam 500 Bitcoin alınana kadar 1 dolardan satışı yapıldı. Ancak geri kalan 50o Bitcoin artık 1.5 dolardan satılabilir. Çünkü piyasadaki bulunabilecek Bitcoin miktarında ciddi bir azalış olacaktır. Talebin artması ancak arzın aynı kalması durumunda fiyatları yükseltir. Eğer tam tersi olursa talep azalır arz yükselirse Bitcoin fiyatı düşecektir. Bitcoin en fazla 21 milyon adet üretilebilecek bunu biliyoruz. Ancak eğer talepler azalırsa gelecekte ne kadar arz bitecek olsa da fiyatların düşmesi olası beklenen bir durumdur.

Az olan ürünün değeri daima yüksek olacaktır. Bugün altın evde süs eşyası veya takı olarak kullanılmanın dışında başka bir işe yaramazken onu değerli yapan şey dünyada az bulunmasından kaynaklanmaktadır. Örneğin yarın hiç bilinmeyen bir altın madeni bulunur ve dünyadaki arz miktarı yüzde 50 oranında artarsa, altın tüm dünyada bollaştığı için daha değersiz bir hal alacaktır. Bitcoin bu yönüyle kısıtlı bir arz mekanizmasına sahip olduğundan dolayı diğer bütün varlıklardan bir adım öndedir ve değerini korumaktadır.

Direnç Ve Destek Noktaları

Genellikle direnç ve destek noktaları kilit noktalardır. Sebebi ise birçok yatırımcı için belirleyici ve alım satım kararını bu noktalara bakarak vermeleridir. Genel bir ifadeyle yükseliş yönündeki bir fiyatın aşmakta zorlandığı ve birkaç denemede aşamadığı nokta direnç noktası olarak belirlenir. Düşüş yönündeki fiyatın karşılaştığı ve bu seviyenin altına düşmekte zorlandığı nokta ise destek noktasıdır.

Birçok yatırımcı bu seviyelere göre hareket ettiği için destek ve direnç noktaları piyasanın nasıl şekilleneceğini tahmin edebilmek için son derece önemli noktalardır.

Psikolojik Noktalar

Teknik analizlerde bazı noktalar piyasanın yönünü belirlemek için çok büyük öneme sahiptir. Ancak bazen psikolojik sınırlar ve noktalar bütün teknik analizleri alt üst edebilirler. Öyle ki yatırımcı kitlelerde FOMO (fırsatı kaybetme korkusu) etkisi uyandıran birçok psikolojik destek ve direnç noktaları vardır. Örneğin Bitcoin için 10.000 dolar seviyesi psikolojik bir sınırdır ve birçok kişi bu seviye aşıldığında “fiyat buradan daha fazla yükselir” psikolojisiyle alım yapma yolunu tercih ederler. Bu yüzden psikolojik noktalar tahmin yaparken çok fazla önemlidir.

Tarih Gerçekten Tekerrürden İbarettir!

Bu kurulan ifade zaman zaman bazı insanlar tarafından sorgulanabilir ve doğruluğu tartışılabilir. Ancak dolar kuru bir kez rekor kırdıysa ve siz rekor seviyesinden alım yaptıysanız teknik analizcilere göre bu durumun kısa, orta veya uzun vadede en az 1 kez daha tekrar edecektir. Teknik analizciler bunun tekrar yaşanacağına inandıklarını da sık sık beyan etmektedir. Teknik analizler sırasında ilgili ay ve güne ait tahminlerde her zaman geçmişte o dönemde yaşananlar dikkate alınarak hareket edilmesi gereklidir.

İnsanların ne karar verecek olduklarını bilemeyecek olsanız bile genel olarak gelecekte ne kadar alım veya satım olacağını tahmin edebilirsiniz. Bugün eğer ki ABD veya Avrupa kripto paraları daha yaygın hale getirecek kararlara imza atarsa talep artacaktır. Tabi bunun sonucunda Bitcoin daha fazla ilgi odağı olacak ve sonucunda ise tarihte olduğu gibi rekor kırabilecek durumlara gelebilir.

Teknik Analizlerin Dezavantajları

Teknik analizler birçok yönden avantajlı olduğu gibi bazı yönleri ile her zaman için avantajlı olmayabilir. Teknik analizin dezavantajları bulunmaktadır. Bu durum genelde teknik analizi yapan kişinin bilgisizliği veya kendi psikolojik hataları sonucunda oluşan dezavantajlardır. Böyle bir  durumda kişinin fiyatın veya mevcut olayın seyrini değil, kendini suçlaması ve hatayı kendinde araması daha doğru olur.

1. Teknik Analizin Temellerini Bilmelisin!

Teknik analizin temellerini bilmiyorsanız bu durumda doğru teknik analiz yapamazsınız. Bunun sonucunda ise asla doğru olmayacak bir teknik analize imzanızı atmış olursunuz. Başta da belirtiğimiz üzere bu işin temelini bilmek ve piyasanın genel durumuna hakim olmak her şeyden önce gelir ve çok önemlidir.

2. Kendi Beklentilerin İle Hareket Etmemelisin!

Teknik analiz yapan kişi sadece Bitcoin’i destekliyor diye psikolojik olarak Ethereum teknik analizi sırasında ‘Ethereum’u daha iyi gösterecek şekilde çalışmamalıyım’ diye düşünürse tüm yatırımlarını kaybedebilir . Tabi bu durumda teknik analiz aslında doğru bir teknik analiz olamaz.

Analiz yaparken kendi isteklerinizi, beklentilerinizi ve duygularınızı bu işe karıştırmamanız gerekir.

3. Hareketlerini Her Zaman Geçmişe Göre Değil, Geleceğe Göre Belirlemelisin!

Geçmiş fiyat hareketleri ve geçmişte yaşanan fiyatlar gelecekte tekrar edebilir, bunu daha önce de belirtmiştik. Ancak bilinmesi gereken bir diğer önemli şey ise; geçmiş fiyat hareketlerinin gelecekte tekrar etmeyecek olması göz önüne alınarak hareket edilmesi gerektiğidir. Teknik analiz için Mayıs 2011’de yaşanan Bitcoin fiyatlandırması Mayıs 2020 için yeniden düzenlenecek olursa doğru bir teknik analiz olmaz ve sonucu muhtemelen yanlış çıkar. Geçmişte olan bir durum, bugün olandan çok daha farklıdır. Bugün yaşanan durumdan, geçmişteki duruma göre çok daha fazla ve farklı sonuç alınabilir.

Geçmiş tarihleri incelerken birçok etkiyi göz önünde bulundurmanız ve genel fiyat tepkilerini ele almanız teknik analiz açısından daha mantıklı olacaktır.

Peki Teknik Analiz İşe Yarar Mı?

Teknik analizler ne kadar ünlü bir isim tarafından yapılmış olursa olsun, isterse borsayı yöneten kişi tarafından yapılsın asla ve asla %100 doğru olmaz, olamaz. Teknik analizlerde kesinlik bildiren ifadelerin yer alması hiçbir zaman için mümkün değildir. Bu sebeple yatırımcıların teknik analizlere %100 güvenmemesi gerekmektedir. Ancak bu noktada teknik analizlerin yapılacak yatırımlar için referans olarak alınması çok daha doğru ve mantıklı olacaktır.

Teknik analiz yapacak olan bir kişi kendi tahminlerinin bile her zaman doğru olmasının mümkün olmayacak olduğuna dair kendi kendini inandırmalı ve her türlü sonuca daima hazır olmalıdır.

Yorum Yap