Bitcoin Borsası Nedir?

Bitcoin borsası, yatırımcıların farklı fiat para birimleri veya altcoinler kullanarak bitcoin alıp satabilecekleri dijital bir pazardır

Bitcoin nedir

Bitcoin borsası, yatırımcıların farklı fiat para birimleri veya altcoinler kullanarak bitcoin alıp satabilecekleri dijital bir pazardır. Bitcoin döviz borsası, kripto para biriminin alıcıları ve satıcıları arasında aracı görevi gören çevrimiçi bir platformdur. Bitcoin için kullanılan para birimi BTC veya XBT’dir. Bu rehber yazımızda Bitcoin Borsasını hakkında merak ettiğiniz birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bitcoin Borsası ile İlgili Temel Bilgiler

  • Bir bitcoin değişimi, bir satıcı ile alıcı arasında veya kripto para birimi dilini kullanarak söylersek, bir “üretici” ile “alıcı” arasında aracı görevi görür.
  • Bitcoin borsası bir aracı kurum gibi çalışır. Banka havalesi ve diğer yaygın para yatırma yöntemleriyle para yatırabilirsiniz. Ancak, bu hizmet için genellikle bir bedel ödersiniz.
  • Bir trader kripto para birimleri arasında ticaret yapmak isterse, farklı ülkelerden para ticareti yaptığınızda kurumsal bankalara benzer bir para birimi dönüştürme ücreti ödeyecektir.
  • Alımlar ve satışlar, bir alıcının (alıcı) bir limit emri verdiği ve satıcıdan (üretici) karşılık gelen bir kripto para birimi mevcut olduğunda satıldığı, mevcut aracı kurumlarla aynı sipariş sistemine dayanır.

Bitcoin Borsalarını Anlamak

Bitcoin değişim platformları, alıcıları satıcılarla eşleştirir. Geleneksel bir borsada olduğu gibi, traderlar bir piyasa emri veya bir limit emri girerek bitcoin alıp satmayı seçebilirler. Bir piyasa emri seçildiğinde, trader borsaya coinlerini çevrimiçi piyasadaki en iyi fiyattan alıp satma yetkisi verir. Bir limit emri belirlendiğinde ise trader, alış veya satış yapıp yapmadıklarına bağlı olarak, borsayı mevcut satış fiyatının altında veya mevcut teklifin üzerinde bir fiyat için coin ticareti yapmaya yönlendirir.

Bir borsada bitcoin ile işlem yapmak için, bir kullanıcının borsaya kaydolması ve kimliğini doğrulamak için bir dizi doğrulama sürecinden geçmesi gerekir. Kimlik doğrulama başarılı olduktan sonra, para satın almadan önce bu hesaba para aktarması gereken kullanıcı için bir hesap açılır.

Farklı borsaların, doğrudan banka havaleleri, kredi veya banka kartları, banka poliçeleri ve hatta hediye kartları dahil olmak üzere para yatırmak için kullanılabilecek farklı ödeme yöntemleri vardır. Hesabından para çekmek isteyen bir trader, bunu, borsası tarafından sağlanan banka havalesi, PayPal havalesi, çek postası, nakit teslim, banka havalesi veya kredi kartı havalesi dahil olmak üzere seçenekleri kullanarak yapabilir.

Merkezi Olmayan Borsalar

Merkezi olmayan bitcoin borsaları, merkezi bir otorite olmadan çalıştırılanlardır. Bu borsalar, işlemleri kolaylaştırmak için bir değişim otoritesine ihtiyaç duymadan dijital para birimlerinin eşler arası ticaretine izin verir.

Merkezi olmayan borsaların bir dizi avantajı vardır. İlk olarak, birçok kripto para birimi kullanıcısı, merkezi olmayan borsaların çoğu dijital para biriminin merkezi olmayan yapılarına daha iyi uyduğunu düşünüyor. Birçok merkezi olmayan borsa, üyelerinden diğer borsa türlerine göre daha az kişisel bilgi gerektirir. İkincisi, kullanıcılar varlıkları doğrudan diğer kullanıcılara aktarırsa, bu varlıkların borsaya aktarılması ihtiyacını ortadan kaldırır. Böylece korsanlık ve diğer dolandırıcılıklardan kaynaklanan hırsızlık riskini azaltır. Üçüncüsü, merkezi olmayan borsalar, fiyat manipülasyonuna ve diğer dolandırıcı ticaret faaliyetlerine daha az duyarlı olabilir.

Öte yandan, merkezi olmayan borsalar (tüm kripto para borsaları gibi) işlem hacmi ve likidite şeklinde temel bir kullanıcı ilgisi seviyesini korumalıdır. Merkezi olmayan borsaların tümü bu önemli temel niteliklere ulaşamadı. Ayrıca, merkezi olmayan bir borsanın kullanıcıları, dolandırıcılık kurbanı iseler, merkezi makamlarla yapılan alışverişlerden yararlananlara göre daha az başvuru hakkına sahip olabilir.

Özel Hususlar

  • Harç

Para yatırma ve çekme işlemlerinin, para transferi için seçilen ödeme yöntemine bağlı olarak bir bedeli vardır. Bir ödeme aracından ters ibraz riski ne kadar yüksekse, ücret o kadar yüksek olur. Bir banka poliçesi yapmak veya borsaya para havale etmek, hesabınıza PayPal veya bir kredi / banka kartı ile para yatırmaya kıyasla daha düşük bir ters ibraz riski taşır.

İşlem ücretleri ve para transferi ücretlerine ek olarak, traderlar, bitcoin borsası tarafından kabul edilen para birimlerine bağlı olarak para birimi dönüştürme ücretlerine de tabi olabilir. Bir kullanıcı, yalnızca ABD doları cinsinden işlem yapan bir borsaya Kanada dolarını aktarırsa, banka veya borsa, CAD’yi bir ücret karşılığında ABD dolarına çevirir. Yerel para biriminizi kabul eden bir borsa ile işlem yapmak, FX ücretinden kaçınmanın en iyi yoludur.

Tüm bitcoin borsalarının, borsada gerçekleştirilen her tamamlanmış alım ve satım siparişine uygulanan işlem ücretleri vardır. Ücret oranı, gerçekleştirilen bitcoin işlemlerinin hacmine bağlıdır.

  • Bitcoin Cüzdanları

Bir bitcoin değişiminin bitcoin cüzdanından farklı olduğunu unutmayın. İlki, bitcoin alıcılarının ve satıcılarının birbirleriyle işlem yapabilecekleri bir platform sunarken, ikincisi, Bitcoin sahiplerinin paralarını güvenli bir şekilde saklamaları için basit bir dijital depolama hizmetidir. Daha teknik olmak gerekirse, bitcoin cüzdanları, işlemleri yetkilendirmek ve bir kullanıcının bitcoin adresine erişmek için kullanılan özel anahtarları saklar. Çoğu bitcoin borsası, kullanıcıları için bitcoin cüzdanları sağlar, ancak bu hizmet için bir ücret talep edebilir.

  • Üreticiler ve Alıcılar

Çevrimiçi bitcoin pazarları genellikle bitcoin katılımcılarını üretici veya alıcı olarak belirler. Bir alıcı veya satıcı bir limit emri verdiğinde, borsa, fiyat işlemin diğer ucundaki başka bir trader tarafından eşleşene kadar bunu emir defterine ekler. Fiyat eşleştiğinde, limit fiyatı belirleyen alıcı veya satıcıya yapıcı denir. Alıcı, hemen doldurulan bir piyasa emri veren bir traderdır.