Kripto Para Nedir & Nasıl

Bitcoin Core Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Bitcoin-Core-nedir-temel-rehber-coinbilgi

Bitcoin Core Hakkında

“Bitcoin Core” Bitcoin istemci yazılımını koruyan ve yayınlayan açık kaynaklı bir projedir.

Ünlü Bitcoin teknik incelemesini yayınladıktan sonra Satoshi Nakamoto tarafından yayınlanan orijinal Bitcoin yazılım istemcisinin doğrudan soyundan geliyor.

Bitcoin Core , hem blok zincirini tam olarak doğrulamak için “tam düğüm” yazılımından hem de bir bitcoin cüzdanından oluşur. Proje şu anda kriptografi kitaplığı libsecp256k1 ve GitHub‘da bulunan diğerleri gibi ilgili yazılımları da sürdürüyor .

Bitcoin Core’a herkes katkıda bulunabilir.

Bitcoin Core Nedir?

Bitcoin Core güvenli Bitcoin depolaması sağlayan birçok popüler programdan biridir. Başka bir deyişle Bitcoin Core, Bitcoin depolamak için bir cüzdandır. Bu cüzdanı bilgisayarınızda çalıştırmak için önce tüm zinciri bilgisayarınıza indirmeniz gerekmektedir. Şu anda 68 GB’ın üzerindedir ve tam cüzdan senkronizasyonu birkaç güne kadar sürer. Bitcoin Core açık kaynak kodlu bir uygulamadır ve www.bitcoin.org adresinden indirilebilir. Cüzdan, macOS 10.10+, Windows 7 ve daha yeni ve Linux çekirdeği ile uyumludur.Uygulama esas olarak bitcoin topluluğunu desteklemek isteyen ve ağın teknik yönleriyle ilgilenen kişilere yöneliktir. Cüzdanın kendisi Bitcoin tutmanıza ve bunları gönderip almanıza izin verir. Uygulamaya yalnızca bir adres bağlanabilir. Daha önce de belirtildiği gibi, tek seferlik bir işlem olan cüzdanı senkronize etmek birkaç gün sürebilir, bu nedenle Bitcoin Core’un hızlı bir şekilde uygulanması ve para göndermek mümkün değildir. Uygulamanın görünümü, piyasada bulunan ve kullanışlı ve sezgisel bir arayüze alışkın olan cüzdanlardan da farklıdır. Bu yüzden daha ileri düzey kullanıcılara yönelik bir seçenektir.

Bitcoin Core Özellikleri Nelerdir?

Bitcoin’in merkeziyetsizliğini iyileştirmenin yanı sıra, Bitcoin Core kullanıcıları şunları elde eder:

  • Bitcoinler için daha iyi güvenlik
  • Diğer cüzdanlarda bulunmayan gizlilik özellikleri
  • Kullanıcı arayüzleri ve diğer güçlü özellikler

1.Tam Doğrulama

Bitcoin Core, kabul ettiği her blok ve işlemin geçerli olmasını sağlayarak yalnızca güvenliğinizi artırmakla kalmaz, aynı zamanda madencilerin ve bankaların Bitcoin’in kontrolünü ele geçirmesini önlemeye yardımcı olur.

2.Daha İyi Gizlilik

Üçüncü taraf Bitcoin hizmetleri, gizliliğinizi hem artırabilir hem de azaltabilir. İşlemlerinizi diğer kullanıcıların işlemleriyle karıştırarak artırabilirler; aktivitenizi izleyerek ve bunu doğrudan gerçek adınız veya diğer tanımlayıcı bilgilerinizle ilişkilendirerek bunu azaltabilirler.

Bitcoin Core, herhangi birinin sizi işlemlerinize bağlamasını zorlaştırabilecek özel gizlilik özellikleri sağlar. Bitcoin blok zincirinde 230 milyon işlem var. Hangilerinin size ödeme yaptığını nasıl anlarsınız? Bitcoin Core, Bitcoin blok zincirindeki 230 milyon işlemin tamamını indirir ve hangi işlemlerin size ödediğini bulmak için bunları işler.

3.Daha İyi Güvenlik

Bitcoin Core, diğer cüzdanlardan daha fazla kaynak kullanır, ancak yine de çoğu bilgisayarda ve İnternet bağlantısında çalıştırılması uygundur.

Bitcoin Core size bir bedel karşılığında daha fazla güvenlik ve gizlilik sağlar. Bitcoinlerinizin güvenliği için sorumluluk almanız, daha yüksek minimum sistem gereksinimlerini karşılamanız ve olası bazı sorunlara karşı dikkatli olmanız gerekir .

Önemli: Hangi Bitcoin yazılımını kullanırsanız kullanın, asla kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla bitcoin satın almamalısınız. Bitcoin hala deneysel bir sistem ve bitcoinler riskli bir yatırım olmaya devam ediyor.

4.Daha İyi Bir Kullanıcı Arayüzü

Bitcoin Core cüzdan, diğer cüzdanların çoğunda olmayan özelliklere sahiptir. Ancak bunlara ihtiyacınız yoksa, Bitcoin Core’un güvenlik ve gizlilik avantajlarını kaybetmeden Bitcoin Core’un üzerinde birkaç başka cüzdanı kullanabilirsiniz.

Bitcoin Core, grafik ve komut satırı / API modlarına sahip yerleşik bir cüzdana sahiptir. Aynı zamanda, yerleşik cüzdanına benzer güvenlik ve gizliliğe sahip birden çok hafif cüzdanı aynı anda destekleyebilir .

Bitcoin Core, diğer ağları desteklemeye yardımcı olur. Bu, Bitcoin’in merkezden uzak tutulmasına yardımcı olmak kadar kullanışlı değil, ancak geniş bant kullanıcılarının daha az iyi bağlanan kullanıcılara katkıda bulunmasının kolay bir yoludur.

Bitcoin eşler arası ağ, hem Bitcoin Core hem de diğer birçok Bitcoin programına (çoğunlukla hafif cüzdanlar) hizmet eder. Bant genişliğinizin bir kısmına katkıda bulunarak – tipik olarak ayda yaklaşık 100 GB yükleme – Bitcoin’i desteklemeye yardımcı olabilirsiniz.

Bitcoin Core Geliştiricileri

Bitcoin Core’un baş geliştiricisi, Wladimir J. van der Laan‘dır. Gavin Andresen, yazılım istemcisinin eski lider geliştiricisiydi. Andresen, Bitcoin teknolojisinin stratejik gelişimi üzerinde çalışmak için lider geliştirici rolünü bıraktı. 2015 yılında Bitcoin Core, blok boyutunu artırmak isteyen rakip bir istemci olan Bitcoin XT ile olan anlaşmazlığın merkezinde yer aldı. Bir düzineden fazla farklı şirket ve endüstri grubu Bitcoin Core’un gelişimine fon sağlamaktadır.

Bitcoin Core projesi, kod tabanına birçok rastgele katkıda bulunan büyük bir açık kaynak geliştirici topluluğuna sahiptir. Araştırmaya, meslektaş incelemesine, teste, belgelere ve çeviriye katkıda bulunan çok sayıda kişi var.

Herkes kod değişiklikleri önermekte, test etmekte, gözden geçirmekte ve yorumlamakta özgürdür. Bitcoin Core projesine kod, inceleme, test, çeviri veya dokümantasyonla katkıda bulunan herkes katkıda bulunan kişi olarak kabul edilir. Her Bitcoin Core yazılım sürümünün sürüm notları, önceki sürüm döngüsünde projeye katkıda bulunan herkesi tanımak için bir kredi bölümü içerir. Github’da katkıda bulunanların bir listesi bulunabilir .

Yorum Yap