Bitcoin Grafiği ve Fiyat Yorumları

Bitcoin grafiği ve fiyat yorumları nedir sorusu sıklıkla konuşulmaktadır


Bitcoin grafiği ve fiyat yorumları nedir sorusu sıklıkla konuşulmaktadır. Özellikle Bitcoin ve kripto paraların günümüzde benimsenmesi ile beraber insanlar Bitcoin fiyatlarının nasıl yorumlandığını, kripto para grafiklerinin nasıl oluşturulduğunu daha çok aramaya başlıyor. Biz de bugün bu yazımızda Bitcoin grafikleri ve fiyat yorumları konusunda sizlere bilgilendirme yapmaya çalışacağız.

Bilindiği üzere günümüzde Bitcoin ve kripto para birimlerinden para kazanmanın yolu trading’den geçmektedir. Alım satım yaparak, kar elde etmek mümkün olmaktadır. Eğer trade yaparak düzenli bir gelir elde edilmek isteniyorsa, en azından temel seviyede teknik analiz bilmek daha iyi olacaktır. Çünkü kripto para piyasalarında volatalite oldukça fazladır ve doğru analizlerle kar elde etmek daha olasıdır. Burada da teknik analiz önem kazanmaktadır. Peki teknik analiz nedir?

Teknik Analiz Nedir? Ne İşe Yarar?

Teknik analiz, kısaca bir varlığın geçmiş hareketlerine bakmak suretiyle geleceğini tahmin etmektir. TA olarak kısaltılır. Bu analizlerde destek ve direnç seviyeleri, varlığın yukarı mı yoksa aşağı mı hareket edeceği gibi detaylar önem kazanmaktadır.

Teknik analiz dediğimiz olgu varlığın trendini anlamaya çalışır. Piyasada fiyat artışının yaşanıp yaşanmayacağı, fiyatların düşüşe geçip geçmeyeceği teknik analizin cevabını aradığı noktalardır. Bununla beraber elbette genel olarak piyasalardaki durum, dünyada yaşanan olaylar da fiyatlara etki eden unsurlardır. Bunların hepsi bir araya getirildiğinde bir tahmin ortaya koyulabilmektedir. TA, bizlere sadece matematiksel bir tahmin sunar. Grafiği olan tüm varlıkların teknik analizini  yapmak mümkün olmaktadır.

btc mum

Bitcoin Grafik Okuma Nedir?

Bitcoin grafik okuma konusunda eğer trader’lar kendilerini geliştirirlerse yapılan işlemlerden daha yüksek oranda kar elde edebilirler. Ne zaman işleme girileceği, stop loss seviyeleri gibi noktaları iyi bir analizle belirlemek oldukça faydalı olacaktır. Bitcoin grafik okuma lider kripto para biriminin geçmişteki hareketlerine bakarak, gelecekte nasıl bir yol izleyeceğini tahmin etmektir. Örneğin fiyat yukarı yönlü mü hareket edecek yoksa düşüş mü yaşayacak, destek ve direnç noktaları nedir hepsi Bitcoin grafik okuma yöntemi ile tahmin edilebilir.

Bitcoin Teknik Analizde Önemli Kavramlar

Bitcoin grafiği konusunda bazı kavramlar ön plana çıkmaktadır. Bu kavramları bilmek, iyi bir grafik okuma ve Bitcoin fiyat yorumları yapmak için önemlidir. BTC grafik okuması yaparken en sık kullanılan kavramlar hareketli ortalama indikatörleridir. Temelde 2 farklı hareketli ortalama indikatörü bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

SMA: Basit hareketli ortalamadır. Kapanış fiyatının değerinin belirli bir zaman aralığına bölünmesiyle elde edilmektedir.

EMA: EMA, üssel hareketli ortalamadır. Son dönem fiyatlarına belirlenen gün sayısı için daha fazla ağırlık vermektedir.

Bu ortalamalar genellikle trendin ne aman değişeceğini tahmin etmek için kullanılmaktadır.  Genellikle 50 ve 200 günlük hareketli ortalamalar kullanılmaktadır. Bu indikatörler aracılığıyla destek ve dirençler de belirlenebilmektedir.

Bitcoin Kesişmeler

Yukarıda sözü geçen hareketli ortalamalar birbirleriyle kesişirlerse büyük bir fiyat artışı yaşanacağına işarettir. Bu kesişmelerin anlamları ise şu şekildedir:

Golden Cross:  Genelde boğa piyasasının habercisidir ve fiyatların yukarı yönlü artacağına işaret eder.

Death Cross: Genelde ayı piyasasına girildiğini ve fiyatların düşeceğini ifade eder.

Destek ve Dirençler

Bitcoin grafiği okurken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise destek ve dirençlerdir. Destek ve dirençler fiyat analizi için büyük önem ifade etmektedir. Fiyatların yükseldikten sonra bir engele çarparak geri döndüğü seviyeler direnç,  düşerken geri sekerek yükselmeye devam ettiği seviyeler ise destektir.

Diğer Önemli Kavramlar

Bitcoin grafiği okumada ve fiyat yorumu yapmada başka birçok önemli kavram da bilinmelidir.

RSI

Rölatif Güç Endeksidir. Genellikle RSI kısaltması kullanılır. Bu indikatör piyasaların gücünü göstermektedir. Kısa ve orta vadeli analizlerde sıklıkla kullanılır. İndikatör 1 ve 100 arasında puanlanmaktadır. RSI 30’un altında olunca aşırı satış, 70’ten fazla olunca da aşırı ilgi anlaşılmaktadır.

MACD

Bu indikatör iki hareketli ortalama arasındaki uyumu göstermektedir. Orta vadeli fiyat tahminlerinde kullanılır.

Bollinger Bantları

John Bollinger tarafından bulunmuştur. Piyasadaki oynaklığı ölçmeyi sağlar. Fiyatlar eğer hızlı yükselip hızlı düşerse bantlar birbirinden ayrılır.

Mum Grafikleri

Bitcoin grafik okuma sürecinde, kişiye en çok fayda sağlayacak kavramlardan birisi de mum grafikleridir. Her bir mum belirli aralıklardaki fiyat hareketlerini göstermektedir. Mum grafiğinin kalın kısmına gövde, ince çizgilere ise iğne adı verilmektedir.