Ethereum 2.0 Nedir? Ne Gibi Yenilikler Sunuyor?

Ethereum blockchain ağının performansını arttırmak ve benimsenmesini sağlamak için hazırlanan ana ağdaki büyük güncelleme Ethereum 2.0 (Eth 2.0) olarak adlandırılıyor

eth 2.0 nedir

Ethereum blockchain ağının performansını arttırmak ve benimsenmesini sağlamak için hazırlanan ana ağdaki büyük güncelleme Ethereum 2.0 (Eth 2.0) olarak adlandırılıyor. Dünyanın en büyük akıllı sözleşme platformunu kökten dönüştürmeyi amaçlayan güncelleme Eth 2.0 yaklaşıyor. Ethereum’un Kurucusu Vitalik Buterin de dahil olmak üzere bazı geliştiriciler, 10 Temmuz itibarıyla sık sık ertelenen ETH 2.0’ın bu yılın sonunda piyasaya çıkacağını tahmin ediyor.

Eth 2, Ethereum ağı için uzun süredir planlanan bir yükseltmedir ve tüm insanlığa hizmet etmesi için ihtiyaç duyulan ölçeklenebilirliği ve güvenliği sağlar. Eth 2.0, enerji tüketimini azaltacak, ağın daha fazla işlemi işlemesine izin verecek ve güvenliği artıracaktır. Teknik olarak konuşursak, Ethereum bir proof of stake blok zinciri haline gelecek ve parça zincirleri tanıtacak. Bu, Ethereum’un çalışma biçiminde çok büyük bir değişiklik ve eşit derecede büyük faydalar sağlayacak. Ancak bu yalnızca Ethereum’un altyapısında gerçekleşecek bir değişiklik. Zaten bir ETH sahibi, dapp kullanıcısı veya dapp geliştiriciyseniz, hiçbir şey yapmanıza gerek yok çünkü Eth2 bugün kullandığınız ana Ethereum ağıyla uyumlu olacaktır. Bugün sahip olduğunuz ETH’yi Eth2’de de kullanabileceksiniz.

eth 2.0 nedir

Neden Ethereum 2.0?

Ethereum, 2015 yılında piyasaya sürüldüğünden bu yana dünyanın en çok kullanılan programlanabilir blok zinciri haline geldi. Açık, izinsiz sistemler milyarlarca dolar değer yarattı ve tamamen yeni türden yazılım uygulamalarını mümkün kıldı. Ancak Ethereum’un potansiyelini gerçekleştirmek için hala ölçeklenmesi gerekiyor.

Başlangıçta Serenity olarak bilinen Eth2 yükseltmesi her zaman uzun vadeli bir vizyondu. Ethereum’a ölçeklenebilir bir proof of stake konsensüsü getirmek her zaman yol haritasında olmuştur.

Mevcut Sınırlamalar

Hız, Enerji ve Fırsat

Ethereum saniyede yalnızca ~ 15 işlem gerçekleştirebilir. Karşılaştırma için Visa’nın bin 500 civarında işlem yaptığını söyleyebiliriz. Ve bu işlemleri doğrulamak için madencilik süreci sürdürülebilir değil çünkü harcanan enerji miktarı fazla.

Proof of work blok zincirleri, madencilik sürecinin güvenlik nedenleriyle yoğun enerji gerektirmesine ihtiyaç duyar – bu nedenle ağa saldırmanın maliyeti yüksektir. Ancak bu aynı zamanda madenci olarak katılmanın önünde mali bir engel olduğu anlamına da geliyor. Ethereum’un ölçeklenmesi gerekiyor ancak yine de güvenli ve merkezi olmayan bir yapıya sahip olması gerekiyor. Bu üç şeyi aynı anda başarmak kolay değil. Bir blok zincirini güvenli ve merkezi olmayan bir şekilde ölçeklendirmek zordur.

Bazı blok zincirleri saniyede daha fazla işlem sağlayabilir. Ancak bunun nedeni, Ethereum’dan daha merkezi olmalarıdır. Merkeziyetsizlikten ödün verdiğinizde, sistemin açıklığını ve güvenliğini de tehlikeye atmış olursunuz.

Eth2, performanstan, güvenlikten veya merkeziyetsizlikten ödün vermeden ölçeklenecek şekilde tasarlanmıştır. Nasıl? Ağ, Eth2’yi gerçeğe dönüştürmek için bazı büyük değişikliklerden geçecek ve bazı önemli yeni özellikler ortaya koyacaktır.

Proof of Stake

Stake etme, ETH’nizi Ethereum için bir doğrulayıcı olmak için taahhüt etme sürecidir. Doğrulayıcı, işlemleri onaylayan ve seçildiğinde zincirde yeni bloklar oluşturan bir yazılım çalıştırır. Tam bir doğrulayıcı olmak için 32 ETH’ye ihtiyacınız olacak. Ancak, stake havuzlarına katılarak daha küçük bir hisse teklif etme fırsatları da olacaktır.

Ethereum bugün bir proof of work blok zinciridir. Yeni bloklar oluşturmaya büyük miktarda bilgi işlem gücü ayırarak ağı güvende ve senkronize tutmak için madencilere güvenir. Teminat kanıtı ağı güvende tutar, ancak enerji tüketimini finansal bir taahhütle değiştirir.

Shard Zincirleri (Parça Zincirleri)

Parça zincirleri, Ethereum’da bulunan ve ağın işleme işinin bir bölümünü üstlenen paralel blok zincirleri gibidir. Ethereum’u birbirine bağlı blok zincirlerinden oluşan süper bir otoyol haline getireceklerdir.

Şu anda, Ethereum ağındaki tüm düğümler, yeni bir işlem yapmadan önce Ethereum tarihindeki her işlemi indirmeli, hesaplamalı, depolamalı ve okumalıdır. Ethereum’un şu anda saniyede yalnızca ~15 işlem gerçekleştirebilmesi şaşırtıcı değil. Eth2’de, düğümler bir parça alt kümesine dağılacaktır. Tüm ağı değil, yalnızca o alt kümedeki her işlemi indirmeleri, hesaplamaları, depolamaları ve okumaları gerecektir. Bu da Ethereum’un kapasitesini artıracaktır.

eth 2.0 nedir

Beacon Chain (İşaret Zinciri)

İşaret zinciri, Ethereum’un merkezinde bulunan ve tüm parça zincirlerine fikir birliği sağlayacak yeni bir blok zinciridir. Her parça zincirinde, doğrulayıcılar işlem blokları oluşturacak ve bunları işaret zincirine bildirecektir. Bu bilgiler daha sonra diğer tüm parçalar için kullanılabilir hale gelecek ve tüm ağda fikir birliği sağlanacaktır.

Eth 2.0 Neden Önemli?

Beş yılı aşkın araştırma ve geliştirmenin doruk noktası olan Ethereum 2.0, oldukça iddialı bir yükseltmedir. Kripto para birimi endüstrisi, Ethereum’un eski ağdaki tüm işlemleri aktif ve çalışır halde tutarken tüm kullanıcıları ve varlıkları tamamen yeni bir merkezi olmayan ağa geçirmeye çalıştığı büyüklükte ve değerde bir blok zinciri görmemişti.

Ethereum 2.0 yükseltmesinin – tüm karmaşıklığıyla – tamamlanması muhtemelen uzun yıllar alacaktır. Bununla birlikte, bu raporda yer alan geliştirici yorumları, Ethereum 2.0 yol haritasındaki en büyük engelin (ve belki de en önemli dönüm noktasının) ilk lansmanı olduğunu gösteriyor.

Eth 2.0’ın ortaya çıkacak olmasıyla beraber ağın hızı ve ölçeklenebilirliği daha üst seviyelere taşınacaktır.