Nedir & Nasıl

Kriptopara Madenciliği (Mining) Nedir? Evde Bitcoin Madenciliği

Kriptopara Madenciliği (Mining) Nedir? Evde Bitcoin Madenciliği

Bitcoin son yılların en çok merak edilen, en çok konuşulan konuları arasında yer alıyor. Peki Bitcoin nasıl üretiliyor? Bitcoin madenciliği nasıl yapılıyor? Bu yazımızda her yerde çok konuşulan lider kripto para birimi Bitcoinin madenciliği (üretimi) ile ilgili bilmeniz gerekenleri aktaracağız.

Yazımızda bitcoin madenciliği (mining) temel çalışma prensibini, Bitcoin’in nasıl üretildiğini, Bitcoin üretebileceğiniz programları ve donanımları, yöntemleri bulabilirsiniz.

bitcoin-güvenli-mi

Bitcoin Madenciliği Nedir? Neden Yapılır?

 • Bitcoin madenciliği, hesaplamalı bir bulmacayı çözerek yeni bitcoin’lerin oluşturma sürecidir.
 • Bitcoin madenciliği, bitcoin’in dayandığı işlemlerin kaydını tutmak için gereklidir.
 • Madenciler, son birkaç yılda madencilik faaliyetlerini hızlandırmak için karmaşık makineler kullanarak çok sofistike hale geldi.

Bitcoin madenciliğinin sonucu iki yönlüdür. Birincisi, bilgisayarlar bitcoin ağındaki bu karmaşık matematik problemlerini çözdüklerinde, yeni bitcoin üretirler. İkinci olarak, hesaplamalı matematik problemlerini çözerek, bitcoin madencileri işlem bilgilerini doğrulayarak bitcoin ödeme ağını güvenilir ve güvenli hale getirir.

Bitcoin madencileri blok zincirine yeni bir işlem bloğu eklediklerinde, işlerinin bir parçası bu işlemlerin doğru olduğundan emin olmaktır. Özellikle, bitcoin madencileri, “çift ​​harcama” adı verilen benzersiz bir dijital para birimi tuhaflığı olan bitcoin’in kopyalanmamasını sağlar .

Dijital bilgiler nispeten kolay bir şekilde yeniden üretilebilir. İşte bu nedenle Bitcoin ve diğer dijital para birimlerinde, bir harcama yapanın kendi bitcoininin bir kopyasını oluşturması ve orijinali tutarken başka bir tarafa göndermesi riski vardır.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Çalışır?

 • Madencilik yaparak, para harcamak zorunda kalmadan kripto para kazanabilirsiniz.
 • Bitcoin madencileri, blok zincirine eklenen doğrulanmış işlemlerin bloklarını tamamladıkları için ödül olarak Bitcoin alırlar.
 • Madencilik ödülleri, önce karmaşık bir karma bulmacaya çözüm bulan madenciye ödenir ve bir katılımcının çözümü keşfetme olasılığı, ağdaki toplam madencilik gücünün oranıyla ilgilidir.
 • Bir madencilik teçhizatı kurmak için bir GPU’ya (grafik işleme birimi) veya uygulamaya özel bir entegre devreye (ASIC) ihtiyacınız var.

Ancak, zaman ve ekipmana yatırım yapmadan önce, madenciliğin gerçekten size uygun olup olmadığını görmek için bu açıklayıcıyı okuyun. Öncelikle Bitcoin’e odaklanacağız.

Birçok madencilik için birincil çekiliş, Bitcoin ile ödüllendirilme olasılığıdır. Bununla birlikte, kripto para birimine sahip olmak için kesinlikle bir madenci olmanıza gerek yok. Fiat para birimini kullanarak kripto para birimleri de  satın alabilirsiniz; bir kripto borsasında başka bir kripto kullanarak ticaret yapabilirsiniz (örnek olarak, Bitcoin satın almak için Ethereum veya NEO kullanarak). Hatta alışveriş yaparak, kullanıcılara kripto para biriminde ödeme yapan platformlarda blog gönderileri yayınlayarak veya hatta faiz getiren kripto hesapları kurarak bile kazanabilirsiniz.

Madencilerin aldığı Bitcoin ödülü, insanları madenciliğin birincil amacına yardımcı olmaya motive eden bir teşviktir. Bu amaç, Bitcoin işlemlerini meşrulaştırmak ve izlemek, geçerliliğini sağlamaktır. Bu sorumluluklar dünyanın her yerindeki birçok kullanıcı arasında yayıldığı için, Bitcoin “merkezi olmayan” bir kripto para birimidir veya düzenlemesini denetlemek için bir merkez bankası veya hükümet gibi herhangi bir merkezi otoriteye güvenmeyen bir kripto para birimidir.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin madenciliği yapabilmeniz için her şeyden önce bir internet bağlantısına ve uygun donanıma/sisteme ihtiyacınız vardır. Bitcoin madenciliği üretilen blokların şifrelenmiş versiyonlarını oluşturmak ve bunu onaylamak üzerine çalışır. Bu bloklar içerisinde yukarıda daha önce söylediğimiz gibi Bitcoin sistemi içerisinde yapılan finansal işlemler yer alır. Bitcoin madenciliği şuanda ASIC cihazlar üzerinden yapılıyor.
Bitcoin madenciliği yapabilmek için birden fazla yol var;

 • Donanım ile Bitcoin (BTC) Madenciliği Yapmak
 • Cloud Mining ile Bitcoin (BTC) Madenciliği Yapmak
 • Bilgisayar ile Bitcoin (BTC) Madenciliği Yapmak

Şimdi Bitcoin (BTC) madenciliğinin nasıl yapıldığını inceleyelim.

Donanım ile Bitcoin (BTC) Madenciliği Yapmak

Donanım ile Bitcoin madenciliği şuanda kar getiren ve Bitcoin üretimini sürdüren en önemli olay diyebiliriz. ASIC madencisi olmadan madencilik yapamazsınız. ASIC madencileri, yalnızca bitcoin madenciliği amacıyla yapılmış özel bilgisayarlardır.

Kriptopara Madenciliği (Mining) Nedir? Evde Bitcoin MadenciliğiPeki ASIC cihazlar ve donanım derken neyden bahsediyoruz? ASIC cihazlar, uygulamaya özgü tümleşik devrelerdir. Çok somut ve anlaşılır bir tanım ile sadece kullanılmak istedikleri alan için üretilirler. Dolayısı Bitcoin madenciliğinde kullanılan ASIC cihazlar sadece Bitcoin madenciliği için üretilmiştir ve kullanılmaktadır. Yıllar geçtikçe Bitcoin kullanımının artması borsaların işlem görmeye başlaması derken üretilen blokların seviyeleri ve yükseklikleri de arttı. ASIC cihazların kapasitelerinin de yüksek olması gerekti.

Mutlaka Bir Bitcoin Madencilik Yazılımını Edinin!

Bitcoin madencilik yazılımı , madencilik donanımınızı istediğiniz madencilik havuzuna gerçekte nasıl bağladığınızdır. Karma oranınızı havuza yönlendirmek için yazılımı kullanmanız gerekir. Braiins, piyasadaki en popüler madencilik yazılımlarından biridir. Ayrıca yazılımda havuza hangi Bitcoin adres ödemelerinin gönderilmesi gerektiğini söylersiniz. Mac, Windows ve Linux için madencilik yazılımı mevcuttur.

Cloud Mining ile Bitcoin (BTC) Madenciliği Yapmak

Donanım maliyetleri oldukça fazla ve elektrik giderleri oldukça fazla. O yüzden Bitcoin madenciliği için elimizde bir seçenek daha bulunuyor.

Cloud mining, kiralık bulut bilişim gücünü kullanarak ve donanımı ve ilgili yazılımı kurup doğrudan çalıştırmak zorunda kalmadan bitcoin gibi bir kripto para birimi madenciliği yapan bir mekanizmadır. Cloud mining, ekipmanın bakımından sorumlu olan üçüncü taraf bir bulut sağlayıcısından madencilik ekipmanı kiralayarak veya satın alarak kripto para birimleri için madenciliği içerir. Cloud mining için popüler modeller, barındırılan madenciliği ve kiralanmış hash gücünü içerir.

Cloud mining’ avantajları, madencilikle ilgili genel maliyetleri düşürmesi ve yeterli teknik bilgiye sahip olmayan günlük yatırımcıların kripto para madenciliği yapmasına izin vermesidir.

Cloud mining, dezavantajları, uygulamanın madenciliği çiftlikler için merkezileştirmesi ve kârların talebe duyarlı olmasıdır.

Bilgisayar ile Bitcoin (BTC) Madenciliği Yapmak

Kriptopara Madenciliği (Mining) Nedir? Evde Bitcoin Madenciliği

Bilgisayar ile Bitcoin madenciliği

Bilgisayar ile Bitcoin madenciliğinin 2010 ve 2013 yıllarında kârlı ve yapılabilir idi. Şuanda 0.01 BTC kazanmak için (o da 12 ayda) 320 GHz’lik bir işlemciye sahip olmamız gerekiyor. İşte bu sebeple Bilgisayar ile BTC madenciliği yapamazsınız. Evinizde masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızda bitcoin madenciliği yapmayı bile denemeyin! Yılda bir kuruştan daha az kazanacak ve elektriğe para harcayacaksınız. Bitcoin madenciliğinde CPU yani işlemci devri çoktan bitti. CPU sonrasında GPU’ların çok daha efektif oldukları ve kat kat iyi işlem yapabildikleri görüldüğünde tüm coin’ler için yeni bir devir başladı.

Aslında herhangi bir Android cihazda bitcoin kazabilirsiniz. Android için madencilik yazılımını kullanarak bitcoin veya başka bir kripto para kazabilirsiniz.Ancak yine yılda muhtemelen bir kuruştan az kazanacaksınız! Neden mi? Android telefonlar, ciddi operasyonlar tarafından kullanılan madencilik donanımına uyacak kadar güçlü değildir .

Bitcoin Madenciliği Yasal mı?

Bitcoin madenciliğinin yasallığı tamamen coğrafi konumunuza bağlıdır. Bitcoin kavramı, fiat para birimlerinin egemenliğini ve finansal piyasalar üzerindeki hükümetin kontrolünü tehdit edebilir. Bu nedenle Bitcoin belirli yerlerde tamamen yasa dışıdır.

Bitcoin sahipliği ve madenciliği, pek çok ülkede yasaldır. Yasadışı olduğu yerlere bazı örnekler Cezayir, Mısır, Fas, Bolivya, Ekvador, Nepal ve Pakistan’dır.

Ancak şunu. söylemek gerekirse genel olarak, Bitcoin kullanımı ve madenciliği dünyanın birçok yerinde yasaldır.

Bitcoin Madencilik Geliri: Bir Madenci Ne Kadar Kazanır?

Bitcoin madencilik geliri nasıl hesaplanır? Bitcoin madenciliğinin ödülleri her dört yılda bir yarı yarıya azalır. Bitcoin 2009’da ilk çıkarıldığında, bir blok madenciliği size 50 BTC kazandıracaktı. 2012’de bu 25 BTC’ye yarıya indirildi. 2016 yılına kadar, bu tekrar yarı yarıya 12,5 BTC’ye düşürüldü. 11 Mayıs 2020’de ödül yarı yarıya düşerek 6,25 BTC oldu. Kasım 2020’de Bitcoin’in fiyatı Bitcoin başına yaklaşık 17.900 dolardı, bu da bir bloğu tamamlamak için 111.875 dolar (6.25 x 17.900) kazanacağınız anlamına geliyor.

Madencilik Riskleri Nelerdir?

Madenciliğin riskleri, finansal risktir ve yasal risktir. Bahsedildiği gibi, Bitcoin madenciliği ve genel olarak madencilik finansal bir risktir. Yüzlerce veya binlerce dolar değerinde madencilik ekipmanı satın alma çabası, ancak yatırımlarının geri dönüşü olmayacak şekilde yapılabilir. Bununla birlikte, bu risk madencilik havuzlarına katılarak azaltılabilir. Madencilik yapmayı düşünüyorsanız ve yasak olduğu bir alanda yaşıyorsanız, yeniden düşünmelisiniz. Madencilik ekipmanına yatırım yapmadan önce ülke yönetmeliğinizi ve kripto para birimine yönelik genel duyarlılığı araştırmak da iyi bir fikir olabilir.

Madencilik ve Bitcoin Dolaşımı

Madencilerin ceplerini kaplamaya ve Bitcoin ekosistemini desteklemeye ek olarak, madencilik başka bir önemli amaca hizmet ediyor: Yeni kripto para birimini dolaşıma sokmanın tek yolu bu. Başka bir deyişle, madenciler temelde para birimini “daraltıyor”. Örneğin, Kasım 2020 itibariyle dolaşımda yaklaşık 18,5 milyon bitcoin vardı. 1  Genesis bloğu (kurucu Satoshi Nakamoto tarafından yaratılan ilk blok) aracılığıyla basılan kripto paraların yanı sıra, bu Bitcoin’lerin her biri madenciler sayesinde ortaya çıktı.

bitcoin-mining-nedir

Bitcoin madenciliği nedir?

Madencilerin yokluğunda, bir ağ olarak Bitcoin hala var olacak ve kullanılabilir olacak, ancak hiçbir zaman ek bir bitcoin olmayacaktı. Sonunda Bitcoin madenciliğinin bittiği bir zaman gelecek. Bitcoin Protokolü uyarınca, toplam bitcoin sayısı 21 milyon olarak sınırlandırılacaktır. Ancak, zamanla “çıkarılan” bitcoin oranı azalması işlemlerin doğrulanmasının sona ereceği anlamına gelmiyor. Madenciler işlemleri doğrulamaya devam edecek ve Bitcoin’in ağının bütünlüğünü korumak için bunu yapmak için ücretler ödenecek

Kısa vadeli Bitcoin getirisinin yanı sıra, bir kripto para madencisi olmak, Bitcoin ağ protokolünde değişiklikler önerildiğinde size “oylama” gücü verebilir. Başka bir deyişle, madenciler, çatallanma gibi konularda karar verme süreci üzerinde bir dereceye kadar etkiye sahiptir.

Bitcoin Madenciliği Günümüzde Kârlı Mı?

Bitcoin madenciliği bazı kişiler için hala mantıklı ve karlı olabilir. Rekabetçi ASIC’lerin maliyeti birkaç yüz dolardan 10.000 dolara kadar çıksa da, ekipman daha kolay elde edilir. Rekabet gücünü korumak için bazı makineler adapte oldu. Örneğin, bazı donanımlar, kullanıcıların enerji gereksinimlerini düşürmek için ayarları değiştirmesine ve böylece genel maliyetleri düşürmesine olanak tanır. Potansiyel madenciler, ekipmanın sabit maliyetli satın alımlarını yapmadan önce başabaş fiyatını anlamak için bir maliyet / fayda analizi yapmalıdır . Bu hesaplamayı yapmak için gereken değişkenler şunlardır:

 • Güç maliyeti: elektrik oranınız nedir? Oranların mevsime, günün saatine ve diğer faktörlere bağlı olarak değiştiğini unutmayın. Bu bilgiyi kWh cinsinden ölçülen elektrik faturanızda bulabilirsiniz.
 • Verimlilik: Sisteminiz watt cinsinden ölçülürse ne kadar güç tüketir?
 • Zaman: Madencilik için harcayacağınız öngörülen süre nedir?
 • Bitcoin değeri: Bir bitcoinin ABD doları veya diğer resmi para birimi cinsinden değeri nedir?

Analizinizi, hem güç maliyeti hem de bitcoin değeri için farklı fiyat seviyeleri kullanarak birkaç kez tekrarlamanız gerekecektir. Ayrıca, analizi nasıl etkilediğini görmek için zorluk düzeyini değiştirin. Bitcoin madenciliğinin sizin için hangi fiyat düzeyinde kârlı hale geldiğini belirleyin.

Madencilik mega merkezlerine karşı rekabet etmek için bireyler, birlikte çalışan ve ödülleri paylaşan bir grup madenci olan bir madencilik havuzuna katılabilir. Bu, madencilikteki hızı artırabilir ve zorluğu azaltarak kârlılığı erişilebilir hale getirebilir. Zorluk ve maliyet arttıkça, giderek daha fazla bireysel madenci bir havuza katılmayı seçti. Birden fazla katılımcı arasında paylaşıldığı için genel ödül azalırken, birleşik hesaplama gücü, madencilik havuzlarının bir hash sorununu ilk önce tamamlama ve ilk etapta bir ödül alma şansının çok daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Bitcoin madenciliğinin hala karlı olup olmadığı sorusuna cevap vermek için, bir maliyet-fayda analizi yapmak için web tabanlı bir kârlılık hesaplayıcısı kullanın. Farklı sayıları bağlayabilir ve başabaş noktanızı bulabilirsiniz. İşte bundan sonra madencilik karlı olabilir. Donanım için gerekli başlangıç ​​sermayesini belirlemeye istekli olup olmadığınızı belirleyin ve bitcoinlerin gelecekteki değerini ve zorluk seviyesini tahmin edin. Hem bitcoin fiyatları hem de madencilik zorluğu düştüğünde, genellikle daha az madenci ve bitcoin alımında daha fazla kolaylık olduğunu gösterir.

Yorum Yap